Polska gra This War of Mine będzie szkolną lekturą. Już od września. Która produkcja następna?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił 18 czerwca, że gra „This War of Mine” trafi do kanonu lektur szkół średnich.
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił 18 czerwca, że gra „This War of Mine” trafi do kanonu lektur szkół średnich. arc. mat. kancelaria premiera
Kanon lektur szkolnych został rozszerzony o... grę komputerową. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w czwartek, 18 czerwca, siedzibę 11 bit studios, polskiego producenta gier. Zapowiedział, że hitowa gra spółki "This War is Mine" zostanie wpisana do kanonu lektur nieobowiązkowych.

Od dawna mówi się, że należałoby odświeżyć obowiązujący kanon lektur szkolnych. Takiego posunięcia jednak chyba nikt się nie spodziewał. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił 18 czerwca, że gra „This War of Mine” trafi do kanonu lektur szkół średnich. Od września produkcja ma zostać bezpłatnie udostępniona placówkom i wesprzeć nauczanie przedmiotów humanistycznych - historii, socjologii, filozofii czy etyki. Szkoły będą mogły korzystać z niej nieodpłatnie.

– Myślę, że ta nowa forma wyrazu kultury i wnikania w rzeczywistość świata jest bardzo ważna. Pokazuje młodym ludziom, jak podążać dobrymi ścieżkami życia. Gry to nie tylko okno na ekranie komputera, to może być polskie okno na świat. Pokazujemy przez nie jak Polacy potrafią być kreatywni. Musimy przez naszą kreatywność wyszukiwać branż takich jak gamingowa. Programowanie to nasze dobro narodowe” – czytamy na Twitterze Kancelarii Premiera.

Gra pomoże w nauce... filozofii

Gra firmy 11 bit studios pokazuje wojnę z perspektywy cywila. Traktuje o dramatycznych zmaganiach ludzi o przetrwanie w ogarniętym wojną kraju. Gracz wcielający się w jedną z postaci musi podejmować trudne, często dość skrajne decyzje i przewidywać ich konsekwencje, nierzadko dramatyczne. Pozycja będzie lekturą przeznaczoną dla młodzieży pełnoletniej, z racji poruszanej tematyki klasyfikowana jest często w kategorii od 18 lat. W edukacji ma ułatwić uczniom zrozumienie wielu trudnych tematów odnoszących się chociażby do II wojny światowej. Wszak nie od dziś wiadomo, że dzieciaki chętniej i coraz częściej sięgają po gry niż książki.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

– Poprzez włączanie gier do systemu edukacji będziemy poszerzać naszą wyobraźnię i wnosić coś nowego do kultury – nie tylko polskiej, ale i całego świata – cytuje Morawieckiego kancelaria premiera.

Gry nie od dziś są wykorzystywane w edukacji – zwłaszcza programowania, nauk ścisłych czy rozwijania zdolności poznawczych czy plastycznych. Nigdy dotąd nie trafiły jednak na oficjalna listę zestawu lektur szkolnych.

Gra This War of Mine lekturą szkolna. Która produkcja następna?

Amatorzy popkultury już zaczęli puszczać wodze fantazji rzucając kolejne propozycje pozycji, które mogłyby uzupełnić istniejący, trzeba przyznać nieco archaiczny już, kanon lektur.

„Wiedźmin 3: Dziki Gon” idealnie nadawałby się do omawiania wraz z sagą Sapkowskiego tematu adaptacji literatury. „Valiant Hearts: The Great War” mógłby wraz z „This War of Mine” stanowić ciekawy przykład pacyfistycznego opowiadania o wojnie” - proponuje na spiderweb.pl felietonista Tomasz Gardziński.

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anonim

Dobry pomysł, jeżeli powstaną studia dotyczące gier, to myślę że taki kierunek będzie oblężony całkowicie, sam bym poszedł.

A
Anonim

"Gra This war of mine pokazuje wojnę z perspektywy cywila. Traktuje o dramatycznych zmaganiach ludzi o przetrwanie w ogarniętym wojną kraju. Gracz wcielający się w jedną z postaci musi podejmować trudne, często dość skrajne decyzje i przewidywać ich konsekwencje, nierzadko dramatyczne." Nie znam się na grach, ale jak widać gry są kopalnią wiedzy, to będzie dobry wpływ na edukację.

G
Gość

Mam nadzieję, że następny będzie Wiedźmin, był omawiany więc jest szansa ! Bardzo mi się podoba taki rozwój edukacyjny.

G
Gość

Włączenie gier komputerowych, dla mnie super pomysł, a grę This War of Mine bardzo lubię, polecam.

G
Gość

Włączenie gier do edukacji wnosi coś nowego do kultury, wbrew ogólnemu przekonaniu społeczeństwa gry komputerowe zapewniają doskonały rozwój, naukę języków, historii, polityki, sztuki.

G
Gość

Całkowicie popieram, branża gamingowa się rozwija, na całym świecie robi to się coraz bardziej popularne.

G
Gość

Fajnie, że gry wchodzą do szkolnictwa, dzieciaki chętniej będą się uczyć.

K
Karol

genialny pomysł premiera!

Trzeba iść z duchem czasu. Teraz gry są bardzo rozwijające.

Z
Zygmunt

Taki kanon lektur, to ja rozumiem. Gry komputerowe niezwykle silnie stymulują mózg, pobudzając go do wytężonej pracy, analizowania oraz łączenia posiadanych informacji. Te umiejętności gracze wykorzystują także w sytuacjach realnych. Jak zwykle decyzja premiera wybiegająca w przyszłość.

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie