MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska Grupa Górnicza dostała finansowe wsparcie z Ministerstwa Finansów. To 1,5 miliarda złotych

PAP
Piotr Sobierajski
W skład PGG wchodzi siedem kopalń, m.in. KWK Ruda - ruchy Halemba i Bielszowice Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W skład PGG wchodzi siedem kopalń, m.in. KWK Ruda - ruchy Halemba i Bielszowice Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc DZ
Polska Grupa Górnicza (PGG) otrzymała duże rządowe wsparcie finansowe. Podpisała umowy z Ministerstwem Przemysłu i Ministerstwem Aktywów Państwowych, dzięki którym podwyższony zostanie kapitał spółki. Stało się to możliwe dzięki emisji obligacji skarbowych o łącznej wartości 1,5 miliarda złotych.

Polska Grupa Górnicza dostała 1,5 miliarda złotych wsparcia

Wyemitowane obligacje o łącznej wartości nominalnej 1,5 miliarda złotych zostały przekazane PGG 1 sierpnia tego roku.

- To realizacja umowy społecznej i ustawy okołobudżetowej na 2024 rok – mówi Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Polskiej Grupy Górniczej.

Emisja obligacji Skarbu Państwa zapisana została faktycznie w ustawie okołobudżetowej na 2024 rok. Zgodnie z ustaleniami spółki górnicze, w tym m.in. Polska Grupa Górnicza, mogą dostać obligacje Skarbu Państwa wycenione na 7 miliardów złotych.

- To konieczne, byśmy mogli realizować kolejne zadania produkcyjne. Chciałbym podkreślić, że pomimo trudnej sytuacji na rynku węgla staramy się optymalizować koszty funkcjonowania spółki i podejmować działania, by dopłaty nie były wyższe niż te zatwierdzone na początku – komentuje Leszek Pietraszek, prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Państwowe wsparcie dla PGG. Na co zostaną wydane pieniądze?

Państwowe wsparcie ma pomóc węglowemu gigantowi utrzymać płynność finansową. O sytuacji PGG prezes Leszek Pietraszek wypowiadał się m.in. na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym. Podkreślał tam, że sytuacja górnictwa jako sektora — nie tylko Polskiej Grupy Górniczej — jest bardzo trudna. Wymienił, że wpływ na sytuację mają m.in. rosnące koszty.

— Jeśli nałożymy to, co dzieje się na rynku, wolumen węgla, który sprzedajemy, i cenę, która jest wyższa w stosunku do tego, co mieliśmy w 2018-2019, ale niższa w stosunku do 2022 r., to mamy duży rozjazd pomiędzy kosztami naszej działalności, które wzrosły, a przychodami, które zmalały — stwierdził szef PGG.

W maju tego roku Ministerstwo Finansów wyemitowało obligacje o wartości 2 mld zł. Trafiły one do PGG. W czerwcu kolejne obligacje, opiewające na kwotę 1 miliarda złotych, skierowane zostały natomiast do PGG oraz Południowego Koncernu Węglowego.

Polska Grupa Górnicza zarządza obecnie siedmioma kopalniami: KWK Ruda (ruchy Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruchy Piast i Ziemowit), KWK Mysłowice-Wesoła, KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruchy Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK ROW (ruchy Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy). W skład PGG wchodzą także: Zakład Elektrociepłownie, Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, Zakład Informatyki i Telekomunikacji oraz Zakład Remontowo-Produkcyjny.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni