Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Polska Grupa Górnicza: "Sklep internetowy działa na pełnych obrotach". Związkowcy chcą jednak ustalenia zasad pierwszeństwa w kolejce

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Sklep PGG sprzedaje coraz więcej węgla, ale w woj. śląskim mieszkańcy i tak mają obawy o jego zakup.
Sklep PGG sprzedaje coraz więcej węgla, ale w woj. śląskim mieszkańcy i tak mają obawy o jego zakup. arc.
Od początku tego roku do połowy maja w sklepie PGG S.A. sprzedano około 206 tysięcy ton węgla opałowego - podsumowuje działalność e-sklepu spółki, Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej. Liczba osób, które obawiają się czym ogrzeją swoje domy zimą nie maleje, a wręcz przeciwnie. Bronić "węglowego interesu" mieszkańców woj. śląskiego, a zwłaszcza byłych górników zamierzają związkowcy "Solidarności", którzy domagają się od PGG wprowadzenia rozwiązań umożliwiających im pierwszeństwo w zakupie ekogroszku.

Polska Grupa Górnicza: "sklep internetowy działa na pełnych obrotach". Tymczasem związkowcy boją się, że górnicy nie kupią węgla przed zimą

Nie ustają problemy z dostępnością węgla w województwie śląskim. Mieszkańcy regionu wciąż "stoją" w wirtualnej kolejce po ekogroszek, który na sprzedaż w swoim internetowym sklepie wystawia Polska Grupa Górnicza. Sklep, jak przekonuje spółka działa na pełnych obrotach, a tak dobrych wyników jeśli chodzi o sprzedaż nie miał jeszcze nigdy w swojej historii. Tymczasem, grono tych, którzy obawiają się, czym ogrzeją swoje domy zimą rośnie.

Jak poinformował w ostatnim czasie Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej, e-sklep od 11 marca, gdy w ofercie internetowego sklepu pojawił się ekogroszek luzem sprzedał już ponad 153 tysiące ton opału gospodarstwom domowym, który zakupiło około 30 tysięcy klientów.

Nie przeocz

Od początku roku ilość sprzedanego za pośrednictwem internetu opału przez PGG oscyluje w okolicach 206 tysięcy ton węgla opałowego. W porównaniu z identycznym okresem - od stycznia do maja 2021 roku - to kilkadziesiąt razy więcej.

- To absolutny rekord i ponad 34 razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, gdy klienci kupili niespełna 6 tysięcy ton ekogroszku - podkreśla Tomasz Głogowski.

Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej zaznaczają również, że robią co mogą, żeby do e-sklepu dostarczyć jak najwięcej węgla. - Systematycznie zwiększana jest ilość węgla sprzedawanego w e-sklepie - przyznaje Głogowski, dodając, że początkowy wolumen 2-3 tysięcy ton na dobę w marcu podwojono do 5-6 tysięcy ton obecnie.

Taki wzrost związany jest z ogromnym zainteresowaniem asortymentem sklepu. To zaś spowodowane jest znacznie niższymi kwotami, które trzeba zapłacić za każdą tonę opału, zwłaszcza przyrównując je do cen obowiązujących na składach, gdzie nie dość, że z dostępnością węgla też jest problem, to trzeba za niego zapłacić nawet trzykrotnie więcej niż w e-sklepie PGG. - Kłopoty biorą się stąd, że zainteresowanie przewyższa nasze możliwości produkcyjne - wyjaśnia Tomasz Głogowski.

Pomimo wyników sprzedaży węgla w e-sklepie, którymi chwali się Polska Grupa Górnicza, liczba tych, którzy czują obawę, przed tym, czym ogrzeją swój dom podczas kolejnego sezonu grzewczego rośnie.

Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy PGG przekazała informacje o prężnej działalności internetowego sklepu na jej adres wpłynęło pismo związkowców "Solidarności", którzy postanowili stanąć w obronie ich zdaniem skrzywdzonych przez brak odpowiednich regulacji jeśli chodzi o sprzedaż węgla w e-sklepie mieszkańców województwa śląskiego, w tym byłych górników, pracujących niegdyś dla PGG.

- Za głęboko krzywdzący uważamy fakt, że emeryci górniczy, nie mogą kupić opału na zasadach komercyjnych od firmy, której są byłymi pracownikami. Niesprawiedliwy w naszej ocenie jest również brak jakichkolwiek preferencji w sprzedaży węgla dla mieszkańców województwa śląskiego, stanowiących grupę wieloletnich, lojalnych klientów Polskiej Grupy Górniczej - napisali do Tomasza Rogali, prezesa PGG podpisani pod pismem Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" oraz Bogusław Hutek, przewodniczący "Solidarności" w Polskiej Grupie Górniczej.

Jednocześnie, "Solidarność" domaga się, żeby dać mieszkańcom województwa - szczególnie uwzględniając byłych górników PGG - pierwszeństwo zakupu opału. - Zwracamy się o niezwłoczne wprowadzenie w kanałach bezpośredniej sprzedaży węgla w PGG instrumentów zwiększających dostępność surowca dla mieszkańców województwa śląskiego ze szczególnym uwzględnieniem byłych pracowników kopalń - proszą związkowcy.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera