Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Grupa Medyczna zainwestuje 6 mln zł w szpital w Blachowni

Bartłomiej Romanek
Szpital w Blachowni po znalezieniu inwestora wreszcie wychodzi na prostą
Szpital w Blachowni po znalezieniu inwestora wreszcie wychodzi na prostą Bartłomiej Romanek/Dziennik Zachodni
Nowoczesny oddział intensywnej terapii, remont szpitala, kompleksowa modernizacja oddziałów pediatrycznego oraz ginekologicznego i położniczego, a także nowy sprzęt diagnostyczny - to plany Polskiej Grupy Medycznej wobec szpitala w Blachowni. Lecznica po kilku latach, które stały pod znakiem sporów i procesów z poprzednim dzierżawcą, wychodzi na prostą, mając szansę na rozwój.

1 maja 2009 roku częstochowskie starostwo powiatowe obwieściło sukces. Prywatny dzierżawca przejął szpital w Blachowni. Dzięki temu samorząd pozbył się ciężaru, który wpływał na zadłużenie powiatu, licząc jednocześnie, że szpital pod zarządem prywatnego inwestora będzie rozkwitał.

Umowę na dzierżawę podpisano na 30 lat, ale szybko na linii starostwo-dzierżawca zawrzało. Zaczęło się od orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który podważył uchwałę Rady Powiatu w sprawie likwidacji szpitala (była ona konieczna przed podpisaniem umowy o dzierżawie).

Cezary Skrzypczyński, dzierżawca szpitala, uznał, że wyrok NSA jest podstawą do zerwania umowy z powiatem. Jednocześnie domagał się przed sądem odszkodowania, twierdząc, że gdy przejmował szpital, nie poinformowano go o faktycznym stanie technicznym szpitala.

Ten długi spór zakończył się w 2013 roku wypowiedzeniem umowy dzierżawy przez starostwo. Na szczęście udało się znaleźć nowego dzierżawcę - Polską Grupę Medyczną, chociaż szpital przez kilka miesięcy z powodu perturbacji organizacyjnych był nieczynny.

Szpital w Blachowni: Sześć milionów inwestycji, powstaną now...

Poważne inwestycje

Polska Grupa Medyczna w najbliższych miesiącach zapowiada inwestycje w wysokości 6 milionów zł w szpital w Blachowni, co dowodzi, że ma wobec placówki poważne plany.

Głównym celem w tym roku będzie uruchomienie nowoczesnego oddziału intensywnej terapii z ośmioma łóżkami i przeprowadzenie kompleksowej modernizacji oddziałów pediatrycznego oraz ginekologicznego i położniczego.
PGM zamierza także doposażyć oddział neonatologii, zakupić sprzęt diagnostyczny (m.in. aparaty USG, echokardiografy, wieże artroskopowe) i laparoskopowy do małoinwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii ogólnej, onkologicznej i ortopedii.

Na terenie szpitala udało się już uruchomić bazę transportu sanitarnego z własnymi ratownikami i własnym nowoczesnym ambulansem.

Dzięki nawiązaniu współpracy z uważanym za ojca polskiej szkoły laparoskopii, prof. Józefem Dzielickim, przeprowadzane są zabiegi laparoskopowe z zakresu chirurgii tarczycy, ginekologii, onkologii i ortopedii.

PGM liczy na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, choć nie ma żadnych obietnic z funduszu, dotyczących dofinansowania. Spółka liczy jednak na to, że uda się podpisać umowy na OIOM i neonatologię, bo na te oddziały ratujące życie jest wciąż zapotrzebowanie w województwie śląskim. Te starania wspierać będzie powiat.

- Na najbliższej sesji Rady Powiatu przyjęte zostanie stanowisko w sprawie poparcia PGM w negocjacjach z NFZ, dotyczących rozszerzenia zakresu działalności szpitala poprzez ponowne uruchomienie oddziałów: anestezjologii i intensywnej terapii, neonatologii oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - zapowiada wicestarosta Henryk Kasiura.

Szpital w Blachowni: Sześć milionów inwestycji, powstaną now...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!