MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Polska jest jedna - inwestycje lokalne". PiS podsumował inwestycje na konferencji w Kamienicy Polskiej. Przemawiał wicepremier Jacek Sasin

RED
"Polska jest jedna - inwestycje lokalne". PiS podsumował inwestycje na konferencji w Kamienicy Polskiej. Przemawiał wicepremier Jacek Sasin
"Polska jest jedna - inwestycje lokalne". PiS podsumował inwestycje na konferencji w Kamienicy Polskiej. Przemawiał wicepremier Jacek Sasin Piotr Ciastek
Politycy partii rządzącej odwiedzają okręgi wyborcze w całym kraju w ramach akcji "Polska jest jedna - inwestycje lokalne". W niedzielę wicepremier Jacek Sasin odwiedził Kamienicę Polską w powiecie częstochowskim razem z europoseł Jadwigą Wiśniewską podsumował inwestycje z środków rządowych w powiatach częstochowskim, kłobuckim, myszkowskim i lublinieckim.

W niedzielę 7 maja w Hali Sportowej w Kamienicy Polskiej została zorganizowana konferencja „Polska jest jedna – inwestycje lokalne”. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z regionu częstochowskiego, parlamentarzyści, wśród których znaleźli się posłowie Lidia Burzyńska, Mariusz Trepka, Andrzej Gawron, a także europoseł Jadwiga Wiśniewska i główny mówca spotkania minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Podczas niedzielnego spotkania z parlamentarzystami i przedstawicielami rządu, wójtowie, burmistrzowie i radni podsumowali inwestycje z ostatnich lat i omawiali plany na przyszłość. Zebranych na sali sympatyków PiS-u z regionu przywitała poseł Lidia Burzyńska, która podkreślała, że mieszkańcy zarówno małych, jak i dużych miejscowości mogły liczyć na środku z Polskiego Ładu. Potem głos zabrał Jacek Sasin.

Swoje przemówienie wicepremier rządu PiS skupił na sprawach województwa śląskiego i subregionu północnego, ale mówił też o kwestiach ogólnopolskich, jak bezpieczeństwo energetyczne, działania w czasie pandemii, a także po rozpoczęciu wojny na Ukrainie.

- Jeśli popatrzymy na całą Unię Europejską to dostrzeżemy, że w Polsce są takie regiony, które są znacznie poniżej tej średniej ogólnoeuropejskiej, ale są też takie, które są powyżej tej średniej zamożności. Region w którym jesteśmy i całe województwo śląskie pasuje się na poziomie 79 proc. średniej. W samym jednak subregionie częstochowskim ta zamożność jest na nieco niższym poziomie - mówił Jacek Sasin. - My wzięliśmy sobie do serca słowa ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, my chcemy dziś realizować jego politykę, jego testament polityczny. Jesteśmy tymi, którzy chcą, by Polska była rzeczywiście jedna i aby te poziomy zamożności się wyrównywały - podkreślił wicepremier.

Wicepremier podkreślał, że gdy Lech Kaczyński obejmował urząd Prezydenta RP 23 grudnia 2005 roku - mówił, że jednym z celów jego prezydentury i jednym z celów każdej władzy w Polsce powinna być likwidacja podziałów na Polskę "A" i "B", "na Polskę lepszą i gorszą".

Wicepremier mówił też skąd rządzący wzięli pieniądze na wdrożone w życie m.in. programy socjalne. - Mieliśmy odwagę, jako rząd, podjąć to wyzwanie i zmierzyć się z tymi potężnymi siłami, które jakoś wcześniej mogły działać w Polsce bezkarnie i żadna władza nie potrafiła ich ukrócić. Skierowaliśmy te pieniądze do budżetu. Budżet dzisiaj po stronie wpływów w tym roku jest planowany na ponad 600 miliardów złotych. Jest to rekordowa kwota. Nigdy takiego budżetu nie było, bo potrafimy dobrze wskazać, gdzie te pieniądze są zakopane - mówił Jacek Sasin.

Minister wyliczył też, że na inwestycje w Polsce lokalnej w ostatnich latach przekazano 90 miliardów złotych z czego 7,5 miliarda trafiło do województwa śląskiego.

- 4 miliardy zostały wydane na remonty i budowę dróg lokalnych. Tak niezwykle ważnych i dla bezpieczeństwa i wygody mieszkańców, ale ważnych również dla rozwoju gospodarczego - mówił wicepremier. Z tej kwoty w ramach rządowego programu budowy dróg na terenie województwa śląskiego powstało 1,2 tys. kilometrów nowych i wyremontowanych dróg.

W kwestii energetyki wicepremier wspomniał o budowie alternatywnych źródeł energii, które mają powstać w oparciu o odnawialne źródła energii i energetykę jądrową - Musimy polski węgiel wspierać. I dlatego tak ważna była ta batalia, która stoczona została, ale jeszcze się toczy, w Parlamencie Europejskim, w sprawie emisji metanu - powiedział wicepremier.

W kwestii bezpieczeństwa Polski Jacek Sasin podkreślał potrzebę dalszego zbrojenia i unowocześniania armii.

- Wielkie zakupy nowoczesnego uzbrojenia, bardzo wyraźny wzrost wydatków na obronność. Tylko w tym roku wydamy na obronność z samego budżetu państwa prawie 100 mld zł, a dodając do tego pieniądze z różnego rodzaju pozabudżetowych mechanizmów będzie to nawet około 130 mld zł - wyliczał minister.

O inwestycjach lokalnych bardziej szczegółowo mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska. Jako jeden z przykładów podała 109 inwestycji drogowych zrealizowanych w ciągu 8 lat w subregionie północnym województwa śląskiego.

- Ponad 252 mln zł przeznaczono na inwestycje drogowe w czterech powiatach [częstochowskim, myszkowskim, kłobuckim i lublinieckim, przyp. red.]. Widzimy, jak pięknie remontuje się w Kłobucku ulica Zamkowa: dwa ronda, chodniki, drogi rowerowe. Cieszymy się z budowy nowych dróg na osiedlu w Olsztynie (8 mln z Polskiego Ładu). W powiecie lublinieckim: obwodnica Herby-Blachownia, czy też cieszymy się bardzo z modernizacji oświetlenia w Przystajni. Pokazuję punktowo, że w każdym powiecie poprawia się komfort podróżowania i komunikowania się - wyliczała Jadwiga Wiśniewska.

Politycy PiS rozjechali się po kraju

W czasie akcji "Polska jest jedna - inwestycje lokalne" politycy Prawa i Sprawiedliwości podsumowują wszystkie działania, jakie na przestrzeni ostatnich lat udało się zrobić dla samorządów. W tym kontekście wymienia między innymi drogi, szkoły i przedszkola, które wybudowano w ramach Polskiego Ładu.

W ramach akcji "Polska jest jedna - inwestycje lokalne" parlamentarzyści PiS zamierzają w najbliższych tygodniach odwiedzić każdy ze 100 okręgów partyjnych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni