Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska kupuje w Rosji coraz więcej węgla, choć śląskie górnictwo jest w kryzysie

Aldona Minorczyk-Cichy
Nasz węgiel leży na zwałach
Nasz węgiel leży na zwałach Tomasz Bołt
Według Eurostatu, od stycznia do kwietnia z Rosji trafiło do nas 2,5 mln ton węgla - to o 32 proc. więcej niż w tym samym okresie 2013 roku. Nie kupujemy polskiego węgla, bo jest drogi.

Kompanii Węglowej nadal grozi upadłość. Trwają prace nad opracowaniem dla niej planu ratunkowego. Trudna sytuacja jest też w Katowickim Holdingu Węglowym. Nawet najlepiej do tej pory radząca sobie Jastrzębska Spółka Węglowa bynajmniej nie ma powodów do świętowania. W sumie w pierwszym półroczu tego roku straty górnictwa przekroczyły 770 mln zł. Na samej sprzedaży węgla kopalnie straciły ponad miliard. Ratunkiem miało być między innymi ograniczenie napływu taniego węgla z Rosji. Mimo szumnych rządowych zapowiedzi, póki co skończyło się na obietnicach.

Tymczasem węgiel z Rosji płynie do nas coraz szerszym strumieniem. Tylko od stycznia do końca kwietnia przywieziono go 2,5 mln ton, to jest niemal o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej.

Dlaczego? Bo jest tak tani, że opłaca się go sprowadzać nawet po doliczeniu kosztów transportu. W niektórych rejonach Rosji można go wydobywać metodą odkrywkową. W tym kraju niespecjalnie dba się też o bezpieczeństwo, które przecież sporo kosztuje. Nieporównywalnie niższe są też pensje górników. Do tego dochodzi brak przywilejów i związków zawodowych, dbających o respektowanie praw pracowniczych.

Rosja to nie jest jedyny kraj, z którego płynie do nas węgiel. Łącznie polskie kopalnie wydobyły w 2013 roku 76,5 mln ton węgla. Eksport sięgnął 10,6 mln ton. Z zagranicy sprowadzono łącznie 10,8 mln ton tego surowca. Przede wszystkim z Rosji i Czech.

Nasze kopalnie mają szanse eksportować węgiel na Ukrainę, gdzie w wyniku konfliktu zbrojnego stanęły zakłady wydobywcze w Donbasie. Zapytania ze Wschodu napływają do polskich firm, m.in. do Węglokoksu. Rozmowy trwają. Także PKP Cargo informuje, że zrealizowało już pierwsze transporty z węglem na Wschód. Czy będzie ich więcej?

Węgla w naszych kopalniach na pewno nie zabraknie. Na zwałach leżą jego rekordowe ilości. Czy spółki węglowe zdecydują się go sprzedać po kosztach wydobycia lub poniżej tej kwoty? To zapewne poprawiłoby ich trudną kondycję finansową.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera