Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska mniejszość na Zaolziu świętuje

Redakcja
wikimedia commons
Od powitania reprezentantów organizacji Polaków i Polonii w Czechach marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozpoczął w sobotę wizytę w Republice Czeskiej, organizowaną w ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Spotkanie odbyło się w konsulacie generalnym RP w Ostrawie.

Borusewicz podkreślił, że tegoroczny Światowy dzień Polonii obchodzony jest na Śląsku Cieszyńskim. - Przyjechaliśmy po to, żeby rozmawiać, spotkać się i was wesprzeć - powiedział zwracając się do przedstawicieli Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego z Zaolzia, Klubu Polskiego w Pradze oraz Stowarzyszenia Polonus ze Słowacji.

- Staracie się, aby te stosunki między mniejszością, a większością były jak najlepsze - zauważył marszałek.

Borusewicz dodał, że rodacy żyjący za granicą dzielą się na dwie grupy: tych, którzy z różnych powodów wyjechali z ojczyzny, a także tych, których nazywamy Polakami za Granicą. - To ci, którzy mieszkali zawsze u siebie, ale granice się przesuwały - tłumaczył. To dotyczy głównie Polaków na wschodzie, ale także w Republice Czeskiej.

W spotkaniu uczestniczyli także członkowie polskiej delegacji: parlamentarzyści, pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Kancelarii Senatu, charg, d'affaires ambasady RP w Pradze Marek Minarczuk oraz ambasador Republiki Czeskiej w Warszawie Jan Sechter.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą oficjalnie obchodzony jest 2 maja, w tym roku już po raz dwunasty. W poprzednich latach uroczystości odbywały się m.in. na Ukrainie, w Grecji i w Rosji. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Senatu "w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc
krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków".

Polacy w Czechach zamieszkują głównie tereny Zaolzia. Ponadto niewielkie skupiska Polonii istnieją w Pradze, Ostrawie i Mladej Boleslav.

Polacy są czwartą po Słowakach i Ukraińcach grupą narodowościową; wraz ze Słowakami i Niemcami władze uznają ich za tzw. mniejszość tradycyjną. Liczba Polaków jednak systematycznie spada. Jeśli w 1991 roku było ich w Czechach ponad 59 tys., w 2001 blisko 52 tys., to w spisie powszechnym z 2011 roku narodowość polską zadeklarowało 39 269 osób.

Prezes Klubu Polskiego w Pradze Władysław Adamiec powiedział, że problemem Polonii w Czechach jest starzenie się członków polskich organizacji. Nie następuje zmiana pokoleniowa i organizacje powoli zanikają - zauważył. Owszem, zwrócił uwagę, istnieją takie stowarzyszenia, jak "Trampolina" - prężnie działająca organizacja młodych polskich matek w Pradze, ale jej cele są zupełnie inne. Młodzi Polacy nie są też zainteresowani funkcjonowaniem w zorganizowanych strukturach.

Z Ostrawy marszałek Borusewicz uda się do Czeskiego Cieszyna, gdzie spotka się z przewodniczącym czeskiego Senatu Milanem Sztiechem. Później polityk odwiedzi polski dom kultury w Nawsiu i Dom Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Wędryni. PAP


*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZOBACZ I ZAGŁOSUJ
*Majówka 2013: Zobacz, jak spędzić wolne dni. DOPISZ SWOJĄ PROPOZYCJĘ
*Matura 2013: Jak przygotować się do matury, jakich pytań się spodziewać, jak znaleźć dobrego korepetytora? ZOBACZ
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!