Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska - Niemcy w Spodku i nowe osobowości w Alei Gwiazd Siatkówki. Siatkarze zagrają też w nowej Arenie Sosnowiec

Tomasz Kuczyński
Tomasz Kuczyński
W sierpniu 2022 roku do Alei Gwiazd Siatkówki w Katowicach trafił m.in. Krzysztof Ignaczak.
W sierpniu 2022 roku do Alei Gwiazd Siatkówki w Katowicach trafił m.in. Krzysztof Ignaczak. Sylwia Dąbrowa
W czwartek i piątek (25 i 26 maja) odbędą się pierwsze w tym sezonie mecze reprezentacji Polski siatkarzy. Rywalem będzie kadra Niemiec prowadzona przez trenera Michała Winiarskiego. Biało-Czerwoni wystąpią w Katowicach i Sosnowcu.

Polska - Niemcy w Spodku i nowe osobowości w Alei Gwiazd Siatkówki

Mecz w Spodku rozpocznie się o godz. 20.30, a w nowej Arenie Sosnowiec rozpoczną się o godz. 17.30. W Katowicach przed czwartkowym meczem z Niemcami odbędzie się uroczystość dołączenia kolejnych osobowości do Alei Gwiazd Siatkówki. Tym razem tablice z odbiciem swoich dłoni odsłonią: Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek, Bartosz Kwolek, Dorota Świeniewicz, Małgorzata Glinka, Paweł Papke. Swoją tabliczkę z logotypem odsłoni także sponsor - Operator sieci Plus. Początek tego wydarzenia przy alei Korfantego zaplanowano na godz. 18.

- Dalej będziemy rozwijać Aleję Gwiazd Siatkówki, dlatego w kwietniu podpisaliśmy list intencyjny w tej sprawie, który daje taką możliwość do 2030 roku - poinformował prezydent Katowic Marcin Krupa.

Polska - Niemcy bez zawodników ZAKSY i Jastrzębskiego Węgla

Towarzyskie mecze z Niemcami rozpoczynają tegoroczny sezon reprezentacji Polski. Siatkarze od 8 maja przebywają na zgrupowaniu w Spale. Trener Nikola Grbić do szerokiej kadry powołał 30 siatkarzy. Zgrupowanie rozpoczęło tylko 16, bo reszta kończyła rozgrywki. Najdłużej, bo do 20 maja, grały Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębski Węgiel, które spotkały się w Turynie w finale Ligi Mistrzów.

- Zawodnicy z Jastrzębskiego Węgla i ZAKSY na pewno przyjadą do Spały 5 czerwca, do tego dojdzie Bartek Kwolek z Zawiercia i Paweł Zatorski z Rzeszowa. Jakub Kochanowski pojawi się w Katowicach, podobnie jak Bartosz Kurek i Wilfredo Leon - przekazał PAP kierownik drużyny narodowej Andrzej Wołkowycki.

Pierwszy turniej Ligi Narodów Polacy rozegrają w dniach 6-11 czerwca w Nagoi. Kadra wyjedzie do Japonii w niedzielę.

- Wylatujemy o godzinie 15 w niedzielę, a na miejscu będziemy o 12 następnego dnia. Czeka nas kilkanaście godzin podróży - powiedział kierownik zespołu.

Polska - Niemcy przed Ligą Narodów

Przed rozpoczęciem rozgrywek Polacy 1 i 2 czerwca mają zaplanowane jeszcze dwa sparingi z reprezentacją Japonii. Po turnieju w Nagoi kadra wróci do kraju, gdzie uda się na krótki odpoczynek, a następnie spotka się na treningach.

- Raczej będzie kilka treningów, po takim turnieju nie można dawać więcej niż dwa dni wolnego. Na pewno pojawimy się w Spale na krótki okres i dopiero później polecimy do Rotterdamu - poinformował Wołkowycki.

Turniej w Rotterdamie zostanie rozegrany od 20 do 25 czerwca, a w Pasay City na Filipinach od 4 do 9 lipca. Reprezentacja Polski jako gospodarz ma już zapewniony udział w turnieju finałowym odbędzie się w Gdańsku. ą

Terminarz reprezentacji Polski w 2023 roku

25-26.05 mecze towarzyskie z Niemcami,
1-2.06 mecze towarzyskie z Japonią,
6.06-9.07 faza grupowa Ligi Narodów,
19-23.07 turniej finałowy Ligi Narodów w Gdańsku,
18-20.08 Memoriał Huberta Jerzego Wagnera,
28.08-16.09 mistrzostwa Europy,
30.09-8.10 turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Paryżu

Nowe osobowości w Alei Gwiazd Siatkówki w Katowicach

Małgorzata Glinka - jedna z najlepszych polskich siatkarek w historii. Przez lata stanowiła o sile reprezentacji, w której od 1996 do 2014 rozegrała 286 meczów. Liderka Złotek, dwukrotna mistrzyni Europy w 2003 i 2005 roku, najlepsza siatkarka Starego Kontynentu w 2003 roku. Dwukrotna triumfatorka Ligi Mistrzyń (2011, 2013), zdobywczyni Pucharu CEV (2001) i Pucharu Top Teams (2007), laureatka CEV Lifetime Award 2013 za całokształt kariery sportowej. Z sukcesami grała w ekstraklasie polskiej, hiszpańskiej i włoskiej. Wyróżniona wieloma indywidualnymi nagrodami w największych krajowych i międzynarodowych imprezach. Razem z Kamilem Składowskim autorka książki „Wszystkie odcienie złota”.

Dorota Świeniewicz - jedna z najlepszych polskich siatkarek w historii. Dwukrotna mistrzyni Europy w 2003 i 2005 roku, najlepsza siatkarka Starego Kontynentu 2005, w reprezentacji Polski rozegrała 325 meczów w latach 1991-2009. Triumfatorka Ligi Mistrzyń 2006, Pucharu Zdobywców Pucharów 2000, Pucharu CEV 2005. Z sukcesami grała w ekstraklasie polskiej i włoskiej. Wyróżniona wieloma indywidualnymi nagrodami w największych międzynarodowych i krajowych imprezach. Po zakończeniu kariery sportowej z powodzeniem próbuje swoich sił w roli trenerki, komentatorki telewizyjnej i popularyzatorki siatkówki wśród najmłodszych.

Mateusz Bieniek - jeden z filarów reprezentacji Polski, w której od 2015 roku rozegrał 157 meczów. Z drużyną narodową zdobył złoty 2018 i srebrny 2022 medal mistrzostw świata, dwa brązowe medale mistrzostw Europy oraz srebrne i brązowe medale Ligi Narodów i Pucharu Świata. Wyróżniony wieloma indywidualnymi nagrodami w największych międzynarodowych i krajowych imprezach. Karierę rozpoczynał w Norwidzie Częstochowa, który w sezonie 2022/2023 awansował do PlusLigi. Z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle wywalczył dwa mistrzostwa Polski i dwa Puchary Polski.

Bartosz Kwolek - swój marsz ku siatkarskim szczytom rozpoczął w 2013 roku, kiedy to z reprezentacją Polski zdobył mistrzostwo Europy Wschodniej (EEVZA). W następnych latach razem z Biało-Czerwonymi znaczył swój złoty ślad w czempionatach światowych i kontynentalnych juniorów młodszych i juniorów, otrzymując również wyróżnienia indywidualne. Naturalną więc koleją rzeczy był debiut w seniorskiej reprezentacji Polski, z którą zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo świata oraz medale Pucharu Świata i Ligi Narodów.

Aleksander Śliwka - bardzo wcześnie trafił do seniorskiej reprezentacji Polski, której szybko stał się mocnym punktem. Z drużyną narodową seniorów, zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo świata oraz medale mistrzostw Europy, Pucharu Świata i Ligi Narodów. Wcześniej odnosił sukcesy z ekipami młodzieżowymi. Trzykrotnie z rzędu z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle wygrał Ligę Mistrzów, będąc MVP Super Finału w 2021 roku. Otrzymał szereg innych indywidualnych nagród w imprezach krajowych i zagranicznych.

Paweł Papke - od najmłodszych lat dawał o sobie znać jego talent. W 1997 roku zdobył z reprezentacją Polski juniorów złoty medal mistrzostw świata. W seniorskiej drużynie narodowej w latach 1996-2003 rozegrał 149 meczów. Pięciokrotny mistrz Polski z Mostostalem-Azotami Kędzierzynem-Koźle. Po zakończeniu kariery sportowej z sukcesami działał na polu społecznym i politycznym. W latach 2015-2016 był prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Poseł na Sejm RP VII, VIII i IX kadencji.

25-lecie współpracy z Plusem - w trakcie 25 lat współpracy wszystkie reprezentacje Polski mężczyzn i kobiet (seniorów, juniorów i kadetów) zdobyły na najróżniejszych turniejach łącznie aż 91 medali: 35 złotych, 27 srebrnych i 29 brązowych. Z udziałem Plusa, jako sponsora, odbywały się w Polsce największe siatkarskie turnieje: cztery Finały Ligi Światowej, dwukrotnie mistrzostwa Europy kobiet, trzykrotnie mistrzostwa Europy mężczyzn, dwukrotnie mistrzostwa świata mężczyzn oraz mistrzostwa świata kobiet.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera