Polska - Niemcy w Spodku WYNIK, ZDJĘCIA Pięciosetowa walka na początek sezonu reprezentacji

25.05.2023. Mecz towarzyski siatkarzy w Spodku: Polska - Niemcy.
25.05.2023. Mecz towarzyski siatkarzy w Spodku: Polska - Niemcy. Karina Trojok
W czwartek 25 maja 2023 roku w meczu reprezentacji siatkarzy Polska grająca w składzie dalekim od optymalnego przegrał w katowickim Spodku z Niemcami 2:3. Drużynę gości prowadzi Michał Winiarski, na co dzień trener Aluronu CMC Warty Zawiercie. Zobacz ZDJĘCIA!

Reprezentacja Polski siatkarzy zaczyna tegoroczny sezon od dwóch meczów towarzyskich spotkań z Niemcami. Pierwszy rozegrano w Katowicach, a drugi odbędzie się w piątek 26 maja w nowej Arenie Sosnowiec (godz. 17.30).

Zobacz ZDJĘCIA z meczu siatkarzy Polska - Niemcy w Spodku, 25.05.2023 r.

Polska - Niemcy w Spodku: Część graczy dostała wolne

Trener Nikola Grbić dał wolne zawodnikom Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębskiego Węgla, którym sezon przedłużył się do 20 maja, czyli do finału Ligi Mistrzów w Turynie. Do 16 maja trwała rywalizacja o 3. miejsce w PlusLidze, dlatego w składzie na Niemcy brakowało też Bartosza Kwolka z Aluronu CMC Warty Zawiercie i Pawła Zatorskiego z Asseco Resovii. Nie zagrali obecni w Spodku Bartosz Kurek i Wilfredo Leon. Kibice gorącymi brawami przywitali Michała Winiarskiego.

25.05.2023. Kibice na meczu reprezentacji Polski siatkarzy w Spodku z Niemcami.

Mecz siatkarzy Polska - Niemcy ZDJĘCIA KIBICÓW Pełny Spodek ...

Polska - Niemcy w Spodku: Dobra zmiana Dawida Dulskiego

Po wyrównanym początku od 5:5 Niemcy odskoczyli na 5:8, następnie 7:10 i 8:12. Wtedy trener Nikola Grbić poprosił o czas. Polacy przegrywali 11:15, ale starali się dogonić rywali. Po ataku Mateusza Bieńka było 13:15. Dobrze spisywał się zmiennik, debiutant w kadrze Dawid Dulski i kiedy to on przytomnie zakończył wymianę było tylko 18:19. Goście znów uciekli - 18:21. Mieliśmy jeszcze 21:23 (Dulski), ale skończyło się 21:25, gdy Linus Weber ponowił atak i mocnym akcentem dał prowadzenie w meczu.

Polska - Niemcy w Spodku: Było już 21:24 i...

Drugi set miał niesamowity przebieg. Polacy po ataku Artura Szalpuka prowadzili 4:3, ale szybko zrobiło się 4:6 i 7:10 po asie Webera. Gospodarze doprowadzili do remisu 11:11 kiedy punkt z zagrywki zdobył Mikołaj Sawicki. Wtedy trener Winiarski porozmawiał ze swoimi zawodnikami, którzy znów odskoczyli - 11:14, potem 17:22. Biało-Czerwoni nie ustępowali. Kiedy asa posłał Kamil Semeniuk było 20:22 (znów czas wziął „Winiar”) i wkrótce 21:22. Polacy przegrywali 21:24 i… jeszcze wyciągnęli tego seta! Remis 24:24 stał się faktem po analizie wideo - atak Szalpuka był po bloku. Potem Karol Butryn strzelił zagrywką - 25:24. Set zakończył Bieniek „gasząc” piłkę, która wróciła po serwisie Butryna!

Polska - Niemcy w Spodku: Biało-Czerwoni poszli za ciosem!

Wygrany drugi set i wyrównanie stanu meczu nakręciło Polaków, którzy prowadzili 7:4 i 8:5. Po bloku gospodarzy było 10:16 i trener Winiarski poprosił o przerwę. Nic to nie dało. Skuteczne ataki Bartłomieja Bołądzia i Szalpuka dały prowadzenie 16:10. Trener Grbić wprowadził na boisko Kubę Hawryluka. Biało-Czerwoni kontrolowali grę, co było widać na tablicy wyników - 23:17. Seta zakończył atakiem Sawicki.

Polska - Niemcy w Spodku: Goście doprowadzili do piątego seta

W czwartym secie już nie było tak łatwo, bo goście wiedzieli, że to ich ostatnia szansa na przedłużenie rywalizacji. Polacy przegrywali 5:8 i 7:10. Wprawdzie udało się doskoczyć na jeden punkt (9:10), ale tym razem Niemcy uciekli na 6 punktów - 12:18. Trener Grbić robił zmiany, aby jeszcze odwrócić losy tej partii. Wynik nic chciał się jednak poprawić (16:24) i nieuchronnie zbliżał się tie-break.

Polska - Niemcy w Spodku: Kibice wspierali do końca

Piąty set zaczął się od 0:2, 2:4 i 3:5. Po ataku Sawickiego mieliśmy remis 5:5. Goście znów wypracowali dwa punkty przewagi (6:8, 7:9, 8:10). Przy stanie 9:10 Niemcy skorzystali z czasu. Kiedy było 9:12 wtedy Nikola Grbić porozmawiał z zawodnikami. Było już 9:13, ale kibice na stojąco wspierali Polaków śpiewając "Polska, Biało-Czerwoni". Pomogło! Po polskim bloku strata zmalała do punktu - 12:13. Winiarski znów ratował się czasem. Pierwszego meczbola goście mieli przy 12:14 i... gospodarze skorzystali z przerwy. Było jeszcze 13:14, ale skończyło 13:15.

25.05.2023, Katowice, mecz towarzyski: Polska - Niemcy 2:3 (21:25, 26:24, 25:19, 17:25, 13:15)

Polska: Grzegorz Łomacz, Karol Kłos, Mateusz Bieniek, Artur Szalpuk, Bartłomiej Bołądź, Mikołaj Sawicki, Kamil Szymura (libero) oraz Dawid Dulski, Marcin Komenda, Kamil Semeniuk, Karol Butryn, Mateusz Poręba, Kuba Hawryluk, Karol Urbanowicz.

Niemcy: Lukas Kampa, Moritz Reichert, Anton Brehme, Erik Rohrs, Linus Weber, Tobias Krick, Ruben Schott (libero) oraz Johannes Tille, Denis Kaliberda, Yan Bohme, Lukas Maase, Leonard Graven, Jakob Gunthor.