Polska Platforma Tańca 2017: Bytom polską stolicą tańca. Zatańczyły nawet koparki!

Magdalena Mikrut-MajeranekZaktualizowano 
Bytom przez dekady uważany był za silny ośrodek kulturalny. To tu działa Opera Śląska, Wydział Teatru Tańca PWST, Teatr Rozbark, a niegdyś Śląski Teatr Tańca. Jest i szkoła muzyczna, szkoła baletowa czy Bytomskie Centrum Kultury... a w tym roku w mieście zorganizowano Polską Platformę Tańca, dzięki czemu na cztery dni Bytom zamienił się w polską stolicę tańca.

Polska Platforma Tańca to jedno z najważniejszych w roku wydarzeń tanecznych w Polsce i "wizytówka" polskiego tańca, ponieważ w ramach przeglądu prezentowane są rozmaite spektakle, oddające cechy charakterystyczne polskiej techniki tanecznej. Wydarzenie to ma na celu wyłonienie i promocję najciekawszych oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w kraju lub zrealizowanych przez polskich choreografów.

- Programując Polską Platformę Tańca nasza komisja miała na uwadze pokazania różnorodność polskiego tańca i wczorajszy dzień był tego przekładem - mówi Anna Królica, krytyczka, kuratorka, historyczka i teoretyczka tańca, autorką pierwszej książki o najnowszej historii tańca współczesnego w Polsce "Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu", a także członek komisji artystycznej PPT. - Mamy tu zarówno taniec prezentowany przez duże zespoły, które wykorzystują nie tylko różnorodne techniki tańca, jak i rozmaite obiekty i myślą o ciele tancerza w urozmaicony sposób. Przykładowo, w "Balecie koparycznym" koparki stają się częścią kostiumu i właściwie są przedłużeniem tancerza - dodaje.

Podczas PTT prezentowane są oryginalne polskie produkcje choreograficzne. W tym roku wyboru spektakli, które zostaną wystawione w ramach PPT dokonała pięcioosobowa komisja artystyczna w składzie: Leszek Bzdyl (przewodniczący), Stefan Drajewski, Anka Herbut, Edyta Kozak oraz Anna Królica. Do udziału w PPT 2017 zgłoszono aż 80 spektakli! Jednakże podczas posiedzenia, które odbyło się 7 stycznia 2017 r. w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark, komisja wybrała jedynie 12 z nich. Zwycięskie projekty zostaną zaprezentowane widowni podczas Polskiej Platformy Tańca w Bytomiu.

- Obejrzeliśmy 80 spektakli w różnych częściach Polski. Środowisko tancerzy w Polsce jest bardzo zrożnicowane. Część z nich wykształciła się w Wiedniu, Berlinie, Linz, Londynie, czy Brukseli i Amsterdamie, skąd czerpali aktualne tendencje, które następnie zderzyli z tym, co dzieje się w Polsce. Jest też grupa tancerzy, która przeszła edukację w Polsce i nawiązuje do polskiej tradycji. Są osoby związane z baletem, bądź tylko ze współczesnym tańcem. Dzięki temu powstają tak oryginalne spektakle - wyjaśnia Anna Królica.

W ciągu czterech dni uczestnicy PPT będą mieli okazję zobaczyć trzynaście wyjątkowych spektakli, prezentacje Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie,wziąć udział w dyskusjach panelowych oraz spotkaniach z artystami. Organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca, współorganizatorem Bytomski Teatr Tańca i Ruchu "Rozbark", a partnerami Bytomskie Centrum Kultury, PWST w Krakowie – Wydział Teatru Tańca w Bytomiu oraz Opera Śląska.

Czemu padło na Bytom? Mając na uwadze ostatnie wydarzenia, zawieszenie, bądź likwidację wielkich imprez kulturalnych w mieście, to świetny moment na organizację tak prestiżowego wydarzenia artystycznego. - Bytom ma olbrzymi potencjał i świetne tradycje taneczne. Wybierając Bytom mieliśmy na uwadze nie tylko tradycje i historię, ale warunki infrastrukturalne, czyli obecność kilku scen, na których można wystawiać spektakle. Teatr "Rozbark" zgłosił się także jako partner do organizacji festiwalu - podkreśla Anna Królica. - Kiedyś co roku do Bytomia przyjeżdżali światowej sławy tancerze, choreografowie, krytycy - dodaje.
Bytomski Teatr Tańca i Ruchu "Rozbark" to młoda instytucja kultury, powołana została w 2014 roku. Jego siedziba mieści się w zrewitalizowanej cechowni dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Rozbark". Warto dodać, że starania o organizację Polskie Platformy Tańca teatr czynił już w 2015 roku, czyli zaledwie rok po powstaniu! I udało się. Największa impreza taneczna zawitała w gościnnych progach bytomskiej instytucji. Koordynacja tak dużego wydarzenia artystycznego to nie lada zadanie, ale realizacja przebiega wzorcowo.

Spektakle odbywają się nie tylko na scenie Teatru "Rozbark", ale i w Operze Śląskiej, Bytomskim Centrum Kultury, na Wydziale Teatru Tańca PWST, czy.... w hali Interplast Plastic Products. Uczestnicy oglądają wyjątkowe projekty choreograficzne a dzięki decentralizacji przestrzeni scenicznej, także i perełki architektoniczne Bytomia. Choć obiekty te są położone w pewnym oddaleniu od siebie, a przerwy między spektaklami są niewielkie, nie stanowi to problemu, ponieważ załoga Teatru "Rozbark" zapewniła autobusy, które wożą uczestników PPT.

- Wybrałyśmy udział w Polskiej Platformie Tańca w Bytomiu, ponieważ to największe taneczne wydarzenie w kraju, które skupia rodzimych twórców i organizacje. W tym roku mamy do zaproponowania swój festiwal, podczas którego promujemy technikę Kontakt Improwizacji. Jest to jedyny taki festiwal w Polsce - komentuje Ksenia Opria z Fundacji Artystycznej Perform. - Podczas dzisiejszego spotkania chcemy zaprezentować technikę Kontakt - improwizacji nie tylko w formie festiwalu, ale i projektów, które realizujemy tą techniką, ponieważ wiemy, że w Polsce nikt inny się tym nie zajmuje - dodaje Paulina Święcańska, prezes Fundacji Artystycznej Perform. Organizacja skoncentrowana jest na promocji sztuki performatywnej.

- Jesteśmy reprezentantkami Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej. Zajmujemy się choreologią oraz notacją tańca stworzoną przez Rudolfa Labana, pozwalającą zapisywać ruch, w tym taniec. Badamy taniec, dlatego nie mogło nas tutaj zabraknąć - mówi Zuzanna Kupidura z Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej. Warto dodać, że od sezonu 2015/2016 jednym z nurtów działalności instytucji jest Laboratorium Ciała, będące programem Fundacji "Myśl w Ciele", mające na celu obserwację i analizę ludzkiego ruchu.

- Platforma jest świetnie zorganizowana, czego przykładem jest wczorajszy dzień. Byliśmy przewożenie ze spektaklu na spektakl autobusami. To niesamowite udogodnienie dla wszystkich uczestników - mówi Anna Opłocka, dyplomowana instruktorka tańca i pilates, performerka i współtwórczyni licznych performance’ów w Polsce i za granicą, także członkini Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej.

Dziś odbyło się jedno z wydarzeń towarzyszących PTT, czyli "Open Platform – networking". W ramach tych mini-targów wystawcy mieli możliwość zaprezentowania swojej działalności, wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy.

Co jeszcze zobaczymy w ramach Polskiej Platformy Tańca? - Na uwagę zasługują spektakle Aurory Lubos, "Witajcie". To performans skupiony wokół bardzo aktualnego tematu związanego z uchodźcami. Przejmujący spektakl pokazuje, w jaki sposób traktuje się uchodźców w obozach. Spektakl stanowi prośbę o ponowne przemyślenie tematu - wyjaśnia Anna Królica. Kolejnym spektaklem będzie "This Is a Musical" w wykonaniu Karola Tymińskiego. - To bardzo radykalny performans, w którym tancerz szuka innego rozumienia ciała. Wieczorem będzie można zobaczyć zespół Via Negativa, który łączy prace polskich i słoweńskich tancerzy. Natomiast spektakl Marty Ziółek "Zrób siebie"to analiza społeczna podana w bardzo lekkiej formie, dotycząca promowania siebie, lansowania siebie. Spektakl jest bardzo dynamiczny, świetnie wykonany pod względem technicznym. Z kolei w poniedziałek będzie można zobaczyć genialny performans Renaty Piotrowskiej-Auffret "Śmierć. Ćwiczenia i wariacje". Później zobaczymy małą, 30-minutową formę, zaprezentowaną przez Pawła Sokowicza "Total", która pokazuje różne podejścia do tańca pod względem techniki, ekonomii i rynku, a następnie spektakl Katarzyny Chmielewskiej "Why Don't You Like Sadness". To także subtelna solówka. Kolejny będzie "Bataille i świt nowych dni". To spektakl zespołowy, trochę nawiązujący do tradycji Piny Bausch. Bardzo dynamiczny i atrakcyjny pod względem fizycznym. W finale zobaczymy solo Marii Zimpel, "noish~" - zdradza Anna Królica.

Przed uczestnikami jeszcze poniedziałkowa prezentacja Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (ul. Piłsudskiego 24a, Bytom, godz. 10-12). Natomiast wtorek, 4 kwietnia, upłynie pod znakiem dyskusji. Artyści i uczestnicy Polskiej Platformy Tańca będą dyskutować na tematy poświęcone sytuacji tańca w Polsce. Dyskusje odbędą się w kilku blokach: o 10.00-12.00, 12.00-14.00 oraz 15.00- 17.00. Uczestnicy PPT będą rozmawiać na następujące tematy: „I co z tym tańcem… dla dzieci?”, „Wytwarzanie przestrzeni. Po co w tańcu kuratorzy?”, „Rola centrów tańca w Polsce w kontekście wsparcia twórczości artystów i krytyków tańca współczesnego”, „Narodowe Centra Tańca. Potrzeba, projekt, perspektywy”.

Dodajmy, że otwarcie PPT miało miejsce w sobotę, 1 kwietnia, w Operze Śląskiej. - Świadomie użyłem sformułowania o ponownym statusie stolicy polskiego tańca w Bytomiu. Jestem bowiem przekonany, że wszyscy obecni otarli się w jakiś sposób o Międzynarodową Konferencję Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej organizowany niegdyś przez Śląski Teatr Tańca. Dziś Śląskiego Teatru Tańca już nie ma, ale taniec nie wyemigrował z Bytomia. Kosztem niemal 20 milionów złotych nadaliśmy nowe życie obiektom poprzemysłowym po dawnej kopalni Rozbark., które stały się siedzibą Bytomskiego Teatru Tańca i Ruch Rozbark, zdobywającego systematycznie doświadczenie, uznanie i markę. Miasto z dumą gości studentów Wydziału Aktorstwa Tanecznego PWST. Cieszymy się, że spotykacie się Państwo u nas - powiedział Damian Bartyla, prezydent Bytomia inaugurując PTT.

Pomimo tego, że Śląskiego Teatru Tańca już nie ma, Teatr "Rozbark" udowodnił, że jest w stanie zrealizować spotkanie najlepszych tancerzy i choreografów na wysokim poziomie. Może czas powrócić do idei Jacka Łumińskiego i przywrócić Międzynarodową Konferencją Tańca Współczesnego do kalendarza imprez kulturalnych.

Program przeglądu na kolejne dni:
niedziela, 2 kwietnia
10.00 – 12.00, BeCeK, Open Platform – networking
12.30 – 13.30, Teatr ROZBARK – sala konferencyjna, Rozmowy z artystami
17.00 – 17.40, PWST – Wydział Teatru Tańca, sala 307, Aurora Lubos, "Witajcie/Welcome"
18.30 – 19.20, BeCeK, Karol Tymiński, "This Is a Musical"
20.00 – 21.00, Teatr ROZBARK, Via Negativa / Ja Ja Ja Ne Ne Ne, "Dziewiąta"
22.00 – 23.00, Teatr ROZBARK, Marta Ziółek / Komuna//Warszawa, "Zrób siebie"
23.00 Klub festiwalowy

poniedziałek, 3 kwietnia
10.00 – 12.00, PWST – Wydział Teatru Tańca, Prezentacja Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu PWST im. Ludwika Solskiego
12.30 – 13.30, Teatr ROZBARK, Rozmowy z artystami
16.00 – 16.40, Teatr ROZBARK, Renata Piotrowska-Auffret, "Śmierć. Ćwiczenia i wariacje"
17.30 – 18.00, BeCeK, Paweł Sakowicz, "TOTAL"
18.15 – 19.00, BeCeK, Katarzyna Chmielewska / Teatr Dada von Bzdülöw, "Why Don't You Like Sadness"
19.30 – 20.30, Opera Śląska, Sławek Krawczyński, Anna Godowska, "Bataille i świt nowych dni"
21.00 – 21.40, Teatr ROZBARK, Maria Zimpel, "noish~"
21.40 – 22.30, Teatr ROZBARK, Rozmowy z artystami 22.30, Teatr ROZBARK, Impreza zamknięcia – sety DJ-skie

wtorek, 4 kwietnia
10.00 – 11.30, Teatr ROZBARK, Dyskusja panelowa 1: Temat: I co z tym tańcem… dla dzieci?, Moderatorka: Alicja Morawska-Rubczak
11.30 – 13.00, Dyskusja panelowa 2: Temat: Wytwarzanie przestrzeni. Po co w tańcu kuratorzy?, Moderatorka: Magdalena Ptasznik
13.00 – 14.30 Dyskusja panelowa 3: Temat: Rola centrów tańca w Polsce w kontekście wsparcia twórczości artystów i krytyków tańca współczesnego, Moderatorki: Paulina Święcańska, Agata Życzkowska
15.30 – 17.00, Dyskusja panelowa 4:Temat: Narodowe Centra Tańca. Potrzeba, projekt, perspektywy, Moderatorka: Jadwiga Majewska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3