Polska - Rosja 24:22 [WYPOWIEDZI, ZDJĘCIA] Szmal pokazał Rosjanom język i Polacy powalczą o medal

Jacek Sroka, TOK
Polscy piłkarze ręczni nie tylko wyszli z grupy C, ale nadal liczą się w walce o medale mistrzostw Europy. Stało się tak dzięki naszej wygranej z Rosjanami. Jeśli w trwającym właśnie meczu Francuzi zwyciężą Serbów to do drugiej fazy ME przystąpimy z zaliczonymi dwoma punktami za pokonanie Rosjan, a to oznacza, że wciąż będziemy mieli mamy szanse na awans do półfinału.

Po I połowie mało kto przewidywał chyba taki scenariusz, bo w 26 minucie przegrywaliśmy z Rosją różnicą pięciu bramek (8:13), a do przerwy traciliśmy do rywali cztery trafienia. Po niezłym początku, zwłaszcza w wykonaniu Krzysztofa Lijewskiego (w 10 minucie prowadziliśmy 5:3, a on rzucił trzy bramki), biało-czerwoni stanęli i przez ponad osiem minut nie potrafili pokonać dobrze broniącego Igora Lewszya. Efekt był taki, że Rosjanie dominowali na boisku i zasłużenie wysoko prowadzili.

Na szczęście po raz kolejny w tym turnieju Polacy znakomicie rozpoczęli II połowę. Wystarczyło im sześć minut po przerwie, by odrobić straty, a w 39 min. po kontrze Piotra Chrapkowskiego znów wyszliśmy na prowadzenie (16:15). Niesieni gorącym dopingiem kibiców biało-czerwoni systematycznie powiększali przewagę. Świetnie w bramce spisywał się Sławomir Szmal, który bronił z 50 procentową skutecznością, a po jednej ze swoich udanych interwencji pokazał Rosjanom język.

- W szatni trochę porozmawialiśmy o tym, co działo się na boisku. Powiedzieliśmy sobie kilka ... słów. Ale spokojnie. Na drugą połowę wyszliśmy mocno zjednoczeni, jako drużyna. Pokazaliśmy, że jesteśmy lepsi od Rosjan, na co nie wskazywała pierwsza część gry. O ile dobrze jeszcze ją zaczęliśmy, o tyle potem trochę zagotowało nam się w głowach, trochę się zaplątaliśmy we własnej grze. Na szczęście po przerwie to wszystko zaskoczyło i Rosja zderzyła się z ogromnym murem w naszym wykonaniu - powiedział skrzydłowy Polaków Jakub Łucak.

W 50 min. prowadziliśmy już różnicą pięciu bramek (22:17) po udanych rzutach Bartłomieja Jaszki i zaczęliśmy się obawiać, że wygramy ten mecz za wysoko. Rosjanie kompletnie się pogubili zdobywając w ciągu 20 minut II połowy zaledwie trzy gole. Biało-czerwoni nie byli jednak w stanie grać przez cały czas na takim poziomie, ale ciągle kontrolowali sytuację. Gdy na 36 sekund przed końcem Bartosz Jurecki rzucił karnego było 25:22 i taki wynik też dawał awans z grupy obu drużynom. Równo z końcową syreną wynik meczu ustalił jednak Dmitrij Żytnikow.

- Zaczęliśmy całkiem nieźle. Pod koniec pierwszej połowy otrzymaliśmy dwuminutową karę i spodziewaliśmy ciężkich chwil na początku drugiej. Polakom bardzo pomagał gorący doping widowni. Pozwoliliśmy rywalom się szybko podnieść. Polacy znakomicie ponownie weszli w mecz i odrobili straty. Należy też podkreślić znakomitą grę bramkarza Sławomira Szmala - stwierdził trener Rosjan Oleg Kuleszow.

Sławomir Szmal został wybrany najlepszym graczem spotkania.

- W pierwszej połowie nie wszystko wychodziło nam jakbyśmy sobie tego życzyli. W przerwie trener wytłumaczył nam, co robiliśmy źle. Nie było żadnych dramatów czy krzyków. Wszystko w drugiej połowie zaczęło funkcjonować jak należy. Zdobyliśmy kilka bramek z rzędu. W dodatku znakomicie grał Sławek Szmal. Nie wiem jaki miał procent udanych interwencji (49 proc. – red.), ale to było coś niesamowitego. Rosjanie to nie juniorzy – wygrywali czterema golami, a potem przeszli na minus pięć, więc musieli się wreszcie ogarnąć i dlatego zaczęli odrabiać straty w końcówce - powiedział rozgrywający Mariusz Jurkiewicz, a Krzysztof Lijewski dodał: - Powtórzyła się sytuacja z poprzednich meczów, że dochodziliśmy do pozycji rzutowych i nie potrafiliśmy ich wykorzystać. W drugiej połowie powiedzieliśmy sobie „raz kozie śmierć – idziemy na całość”. Nie pozwalaliśmy przeciwnikowi na rzuty bez kontaktu. Pomagaliśmy Sławkowi bronić. Słowa zamieniliśmy w czyn. Udane interwencje Szmala pchały nas do przodu.

W drugiej fazie ME Polacy zmierzą się z trzema najlepszymi drużynami grupy D. Zakładając, że zajmiemy drugie miejsce w grupie to w niedzielę zagramy ze zwycięzcą meczu Białorusi z Czarnogórą (to spotkanie właśnie trwa), we wtorek z Szwecją, a w środę z Chorwacją. Do półfinału awansują dwie czołowe ekipy.

Polska - Rosja 24:22 (10:14)

Polska Szmal - Jaszka 3, Lijewski 4, Kuchczyński, Bielecki, Wiśniewski 2, B. Jurecki 2, M. Jurecki 3, Grabarczyk, Jurkiewicz 1, Syprzak 1, Łucak 4, Krajewski 1, Szyba, Chrapkowski 3.

Rosja Bogdanow, Lewszyn - Pyszkin, Szyszkariew 2, Kowaliew, Jewdokimow, Skopincew 4, Żytnikow 3 Szelmienko 2, Igropulo 4, Atman 6, Gorbok 1, Aflitulin
RELACJA LIVE:

Zawodnikiem spotkania wybrano oczywiście Sławomira Szmala. Jeśli w drugim meczu naszej grupy Francja wygra z Serbią, będziemy mieli w następnej fazie wliczone dwa punkty za zwycięstwo z Rosją.

Polska wygrała z Rosją 24:22 i awansowała do II rundy ME w Danii.

Ostatnia sekunda i jest 24:22! Koniec

Bartek Jurecki 24:21

Karny dla Polski 36 sekund do końca

Ostatnia minuta

Szmal broni!!!

59 minuta - nieuznany gol Chrapkowskiego

2,15 do końca

58 minuta - Atman po kontrze 23:21

Szmal broni rzut Atmana

57 minuta - dalej 23:20

Poprzeczka po kożle, nie ma bramki!

55 minuta - karny dla Rosji

Jeśli wygramy 1-2 bramkami, wejdziemy do drugiej rundy z dwoma punktami (w przypadku wygranej Francji z Serbią). Zaczynamy kalkulować?

Czas dla trenera Polaków Michaela Bieglera.

Szmal broni rzut Igropulo

Kara dla Wiśniewskiego, Polska dwie minuty w osłabieniu

54 minuta - 23:20...

53 minuta - Igropulo z daleka i jest 23:19

52 minuta - Michał Jurecki 23:18, a Rosja prowadziła 13:8

51 minuta - 22:18

Szmal pięknie broni, publika zachwycona

50 minuta - Jaszka odważnie i mamy 22:17

Rosja odpowiada - 21:17

49 minuta - Jaszka i 21:16

48 minuta - Łucak i jest 20:16

46 minuta - kara dla Michała Jureckiego, Rosja dwie minuty w przewadze

46 minuta - Michał Jurecki znowu trafia 19:16!

Szmal na posterunku!

45 minuta - Michał Jurecki i 18:16

Dwie minuty kary dla Sziszkariewa

44 minuta - 17:16

43 minuta - Wiśniewski ze skrzydła i jest 17:15, czas dla Rosji, szaleństwo na trybunach

42 minuta - na boisku leży Atman. Na trybunach: Gramy u siebie! Dalej 16:15

41 minuta - popis Szmala, znów świetna interwencja! Na trybunach głośne Sławek Szmal!!

40 minuta - Lewszin broni rzut Łucaka, a mogło być dwoma bramkami dla Polski

Znów kontra, ale błąd kroków Jurkiewicza

39 minuta - gol Chrapkowskiego i prowadzimy 16:15! Bramka po kontrze. Rosjanie są w lekkim szoku

38 minuta - kara dla Rosji, gramy w przewadze

Szmal znowu broni, mamy piłkę

37 minuta - kontra Polaków, Chrapkowski na 15:15! Czas dla reprezentacji Rosji

35 minuta - Łucak i jest 14:15!

Wszystko już OK, gramy dalej

35 minuta - Jurkiewicz zahaczył bramkarza Rosji, który teraz jest opatrywany

34 minuta - Atman przerwał niemoc Rosji i jest 13:15

33 minuta - 13:14!

Kontuzja Gorboka

Wraca nadzieja, polscy kibice znów głośno dopingują

32 minuta - przechwyt i Łucak i jest 12:14!

32 minuta - Chrapkowski i jest 11:14

Zaczynamy II połowę, gramy w przewadze

Koniec I połowy. Polska przegrywa z Rosją 10:14 i jest na razie poza turniejem ME.

10 sekund do końca I połowy, 2 minuty kardy dla Rosji

Ucierpiał Kuchczyński, schodzi z boiska, uraz kostki

30 minuta - trafia Atman i 9:14. Wczesniej obronił Szmal, Rosjanie zebrali nam piłkę.

29 minuta - Jurecki i 9:13

Ratuje nas jeszcze Szmal, ale z przodu nic nie idzie

28 minuta - Lewczin broni rzut Wiśniewskiego, dalej 8:13

27 minuta - uraz Mariusz Jurkiewicza, ale gra dalej

Lewczin broni techniczny rzut Kuchczyńskiego, teraz czas dla trenera Rosji

26 minuta - 8:13...Igropulo

25 minuta - przegrywamy 8:12. Pamiętacie jeszcze, że było 5:3?

Na boisko wszedł Patryk Kuchczyński, który dojechał do Danii 17 godzin temu

23 minuta - 8:11, coraz gorzej

22 minuta - 8:10, Gorbok

21 minuta - Bartosz Jurecki i jest 8:9

20 minuta - 7:9, Skopincew

Jest 7:8, trafia Lijewski

19 minuta - Szmal znowu świetnie broni. Ale z przodu robimy faul w ataku

18 minuta - kibice próbują dodać otuchy, trafia Jaszka - 6:8

Robi się katastrofa - 5:8. Czas dla Polski

17 minuta - Lewszin broni rzut Szyby

16 minuta - już 5:7 i jeszcze dwie minuty kary dla Polski

Bramkarz Lewszin broni rzut Lijewskiego, potem ma szczęście, bo piłka trafia w słupek

Było 5:3, a teraz jest 5:6...

14 minuta 5:6, trafia Atman. Wcześniej dwie nieudane próby Bieleckiego

13 minuta i remis 5:5, bramka Igropulo

Kontuzja Łucaka, ale już wszystko OK

12 minuta - jest 5:4

11 minuta - kara dla Jurkiewicza

Na trybunach głośne Polska, Polska

Mogło być 6:3, ale Grabraczyk zmarnował okazję

10 minuta - Krajewski ze skrzydła i 5:3

Ponownie Szmal, broni rzut Atmana!

9 minuta - świetnie Szmal! Ale obrona! Dalej 4:3

Mamy 4:3, Szelmienko

7 minuta - znów Lijewski i 4:2!

Bramkarz Rosji broni rzut Bieleckiego, Karol ciągle bez bramki w tych ME

Polacy przed dwie minut będą grali w przewadze

Odpowiada Szelmienko i jest 3:2 dla Polski

Znów Lijewski i jest 3:1

3 minuta - Lijewski i 2:1

Mamy 1:1, trafił Atman

Kuba Łucak i 1:0 dla Polski

18.00 - Gramy!

W składzie Polski nie ma kontuzjowanego Orzechowskiego. Jest dowołany jego kolega z Górnika Zabrze - Kuchczyński.

Nasi kibice tak zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, że aż ciarki po plecach przeszły. Mecze z Rosją, w każdej dyscyplnie, to więcej niż sport...

17.56 - w hali w Aarhus prezentacja drużyn i hymny. Wcześniej Karol Bielecki dostał upominek z okazji 200 meczu w reprentacji.

Obecny w studiu TVP Bogdan Wenta podkreśla jednak, że nie ma co kalkulować, bo remis lub porażka z Rosją, oznacza spakowanie walizek przez Polaków. Czekamy na mecz ostatniej szansy, który zaczyna się o 18.

Zwycięstwo 1-2 bramkami (przy wieczornym zwycięstwie Francji z Serbią) oznacza, że Serbowie będą wyeliminowani, a Polsce w drugiej fazie będzie się liczyć wygrana z Rosją, która też awansuje.

Wszyscy liczą iloma bramkami nam lepiej wygrać z Rosją, ale najpierw trzeba wygrać...

Godz. 17.50 Zaczynamy relaję LIVE z meczu Polska - Francja podczas ME w Danii. Zapraszamy

Mecz Polska - Rosja NA ŻYWO w serwisie DziennikZachodni.pl

Po dwóch jednobramkowych porażkach w mistrzostwach Europy polscy piłkarze ręczni zajmują ostatnie miejsce w tabeli grupy C, ale nadal mają szansę nie tylko na awans do drugiej fazy turnieju, ale także na walkę o medale ME. Aby tak się stało musimy dziś wygrać ostatni grupowy mecz z Rosją.

Transmisja meczu Polska - Rosja w TVP 2 i TVP Sport o godzinie 18.

DziennikZachodni.pl prowadzi relację live z meczu Polska-Rosja:
MECZ POLSKA - ROSJA RELACJA LIVE 1
MECZ POLSKA - ROSJA RELACJA LIVE 2

- W drugim meczu Rosjanie zaprezentowali się znacznie lepiej niż na otwarcie ME i pokonali Serbów. Jestem jednak pewien, że jeżeli w piątek zagramy na takim poziomie jak z Francją, to będzie dobrze - zapewnił rozgrywający Polaków Piotr Chrapkowski.

Co ciekawe Polakom opłaca się wygrać w jak najmniejszych rozmiarach, czyli 1-2 bramkami. Jeśli bowiem w drugim piątkowym meczu Francuzi pokonają Serbów, to trzy drużyny skończą tę fazę ME mając 2 pkt. Do dalszych gier, oprócz Francji, awansują wtedy Polska i Rosja, a my będziemy mieli zaliczone w tabeli zwycięstwo nad Rosjanami, co znacznie zwiększy nasze szanse na awans do strefy medalowej.

- W piłce ręcznej pada tyle goli w całym meczu, że niemożliwe jest wyliczyć sobie, żeby akurat wygrać jedną czy dwiema bramkami. Trafienie określonego wyniku jest rzeczą praktycznie niemożliwą - powiedział Michał Jurecki, a Przemysław Krajewski dodał: - Każdy z nas chciałby wygrać ten mecz 1-2 bramkami, ale najpierw wyjdźmy na boisko i w ogóle je wygrajmy.

Miejsce kontuzjowanego Roberta Orzechowskiego zajął w kadrze inny gracz Górnika Zabrze Patryk Kuchczyński, który dziś w nocy dotarł ze Śląska do Danii.

- Podróż przebiegła bez zakłóceń, choć za mną dwie przesiadki i jestem nieco zmęczony, na pewno dam z siebie wszystko żeby pomóc chłopakom - powiedział skrzydłowy zabrzan powołany do kadry w trybie awaryjnym.