Polska szkoła przestała być skuteczna

  Polska szkoła przestała być skuteczna

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Z Marią Gudro, egzaminatorem i nauczycielką języka polskiego, rozmawia Katarzyna Piotrowiak
  Często wprowadza się jakieś nowe zasady i procedury w systemie egzaminacyjnym. Czy to jest w porządku wobec uczniów?

  To, co się dzieje wokół egzaminów zewnętrznych, to hańba dla polskiej oświaty. Wymagania na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym z części humanistycznej były tak zaniżone, że właściwie trudno zrozumieć, po co w ogóle był organizowany. Uczniowie nie muszą znać lektury, nie muszą myśleć lub myślą akapitami. Taki poziom generuje wtórny analfabetyzm w Polsce, mówię to jako nauczycielka oraz jako egzaminator, sprawdzający od lat testy. Wyraźnie widać pogłębiającą się wśród młodzieży z każdym rokiem nieumiejętność budowania i łączenia kilku zdań, które miałyby jakąkolwiek treść i sens. Wprawdzie niektórzy mają wyćwiczoną formę wypowiedzi, np. rozprawkę, ale nie potrafią budować tekstu, zdania są niespójne, brak w wypowiedzi myślenia, ubogie słownictwo.

  Może to nie wina systemu egzaminacyjnego, tylko braku umiejętności, w które nie wyposażyła uczniów szkoła?

  I ja wierzyłam, że system egzaminów zewnętrznych podniesie poziom nauczania w szkołach. Rezultaty są jednak opłakane. Młodzież po maturze nie umie czytać, pisać, mówić poprawną polszczyzną. Centralna Komisja Egzaminacyjna jak i MEN doskonale o tym wiedzą. Dlatego, biorąc pod uwagę dobro polskich dzieci i młodzieży, należy poważnie zastanowić się, co zrobić z egzaminami, jeśli przyniosły więcej złego niż dobrego, a nie kolejny raz zmieniać formułę i dokładać kolejne zadania. Mam na uwadze pomysł wprowadzenia projektu edukacyjnego jako części egzaminu gimnazjalnego, co doprowadzi do kolejnej demoralizacji, jak kupowanie projektu lub ściąganie z Internetu. Szkoła od wielu lat przestała uczyć, a przygotowuje do egzaminu. Zostały zaprzepaszczone zasady nauczania i metodyka pracy z uczniem. Nauczyciele, z obawy o wyniki egzaminów, zamiast uczyć, ćwiczą testy, nie mają więc czasu na ćwiczenie najważniejszych umiejętności jak czytanie, słuchanie, pisanie, mówienie, myślenie twórcze. A tegoroczny test egzaminacyjny pokazał, że nauczyciel nie musi omawiać z uczniami lektur, a uczeń nie musi ich czytać, bo i tak coś napisze na egzaminie.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo