Polska wita Ślązaków: Prowokacja na bilboardzie w Częstochowie

Agata Pustułka
ARC Karina Szewczyk
Udostępnij:
Działalność Ruchu Autonomii Śląska staje się jednym z motywów kampanii do Sejmu. RAŚ na widelec wzięli politycy opozycji. Przed wjazdem do Częstochowy oraz w samym mieście pojawiły się billboardy z hasłem: Polska wita Ślązaków.

Pomysł to świadoma prowokacja Kariny Szewczyk, szefowej Federacji Młodych Socjaldemokratów, która z 11. miejsca listy SLD kandyduje do Sejmu w okręgu częstochowskim.

- Kiedy, jeśli nie w kampanii mówić o najważniejszych dla regionu sprawach? Dla mnie taką sprawą jest niebezpieczna dla Polski działalność RAŚ. To negatywne balansowanie na ludzkich emocjach, takich jak patriotyzm, narodowość, co z biegiem czasu może zagrozić jednolitości całego naszego kraju - wyjaśnia Szewczyk i dodaje: - Żadne z postulatów RAŚ nie zrobią ze Ślązaków obcokrajowców.

SPRAWDŹ LISTY KANDYDATÓW DO SEJMU I SENATU

Choć politycy PO, jak szef śląskich struktur Tomasz Tomczykiewicz, chwalą koalicję PO-RAŚ w sejmiku, to wielu działaczy Platformy, w kuluarowych rozmowach, obawia się politycznych konsekwencji tego mariażu.

Socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Jacek Wódz twierdzi, że wyborcy mogą odwrócić się od PO przede wszystkim w Częstochowie i Sosnowcu, a nie na Górnym Śląsku.

- Gdy zawarliśmy tę koalicję, słyszałem od wielu Ślązaków, że wreszcie mogli odetchnąć pełną piersią, poczuli się wolni - ocenia związek z RAŚ Piotr Zienc, radny wojewódzki PO.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 61

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Ś
Ślązak Cieszyniak
O ile mi wiadomo, Śląsk jako dzielnica ze stolicą we Wrocławiu obejmował zawsze trzy podregiony: Wrocławski z Opolem i Ołomuńcem, Cieszyński - niegdyś aż do Oświęcimia oraz tzw. Górnośląski a właściwie Bytomski. Jednakowoż, naród Śląski jako taki nigdy się nie ukształtował - technicznie rzecz biorąc. Oczywiście można tu mówic o Regionie i to jakim wspaniałym, bogatym i pięknym. Jednakże jeśli Państwo nie pamiętacie swoich korzeni i próbujecie, kierując się tą samą propagandą którą rozpowszechniano na śląsku w okresie zaboru pruskiego, jednoczesnie wysiedlając całe wsie wraz z wójtem i księdzem do Ameryki południowej. Potem, podczas II wojny światowej w trakcie okupacji niemieckiej - to gratuluje boście nie Ślązacy a poprostu zakamuflowani niemcy. Najbardziej mi się podoba chrzanienie całego tego tałatajstwa z gór i kresów wschodnich które przez wieki osiedlało się w slamsach wokółkopalnianych i szybko zapominało skąd sie tam wzięło i po co!! Ja jestem Ślązakiem od kilkunatu pokoleń, mój dom stoi w miejscu gdzie najstarsza zapisana wzmianka o moim nazwisku pochodzi z 1575 roku i dotyczy tego ile mój praprzodek płacił podatku ze swej ziemi. W mojej rodzinie przechowuje sie tradycje rodzinne od pokoleń i nik mi nigdy nie wmawiał że jestem innej narodowości niż Polska. Mało tego, zachowane w zbiorach domowych starodruki takie jak np. Biblia z 19 wieku drukowana w Mikołowie w języku POLSKIM, świadczą o tym, że polskośc Ziem Śląskich była zakorzeniona głęboko w sercach mieszkańców tego regionu. Szanowni Państwo - nie dajcie się zaczarowac niedoukom bez korzeni i dumy, którzy próbują z celowego zabiegu niemców, mającego na celu utworzenie tzw. narodu śląskiego aby zrobic sobie z dumnych mieszkańców Śląska pośledniejszą kategorię niemców. Szanwni Państwo zapraszam w takie miejsca jak Wzgórze Piastowskie w Cieszynie, Zamek w Brzegu, Zamki Bolków na Dolnym Śląsku - tam jeszcze pozostało co nieco śladów dawnej świetności jednej z najznamienitszych i największych dzielnic Polski. Dzielnic z której wywodzą się niejwięksi władcy spoczywający dzisiaj w krypcie Katedry na Wawelu. Bardzo również proszę o marginalizowanie tych "pseudoślązaków" z korzeniami z pod Skrzycznego, Kubalonki oraz Chełmu, Lublina, Puław itd. To nie są ślązacy tylko biedni ludzie którzy nie pamiętają skąd pochodzą. Dając sie łatwo podpuszczac słynnemu ruchowi Angeli Merkel tworzą takie straszydło które zowią "ruchem autonomii śląska". Znam kilku takich którzy świetnie działają w tym ruchu a urodzili się w Żywcu albo w Limanowej - i twierdzą, że są Ślązakami - to jest śmiech i żenada ale i niebespieczeństwo które należy widziec i któremu należy zapobiec. Ponieważ jeśli pozwolimy na takie głupoty, to w konsekwencji może dojśc do tego, że prawdziwych ślązaków na Śląsku zabraknie.
m
mona
a kto jeszcze po slonsku godo,chyba stare babki
P
Polka- Ślązaczka.
Za jakieś 10 lat autonomiści stwierdzą ,że lepiej im będzie w Rzeszy.To tak wszystko na razie.Oni są sprytni wiedzą,że jak będą głosić to co wcześniej to ich zdelegalizują,bo to niezgodne z konstytucją,wymyślili więc regionalizm,który jest niezgodny z Polską tradycją. PoLska to pańtwo jednolite.Inaczj niż Niemcy i Wielka Brytania.Poza tym w Niemczch każdy uważa się przede wszystkim za Niemca a w dalczej kolejności za bawarczka itp.Poadto dziwi mnie ,że grupa 170 tys ludzi odzywa się za kilka milionów Polaków mieszkających na Śląsku, którzy czują się przede wszystkim POLAKAMI a dopiero później Ślązakami.
m
mala
Może jakieś państwo śląskie kiedyś istniało.Agencie wiadomo jaki.
P
Polka
Cały świat się zmienia,tylko Slonsk nie, dalej jak w XIX wieku węgiel to czarne złoto.Skąd pomysł ,żę Czestochowa Śląsk zrujnowała????Może to na ten region,rząd zaciągnął miliardowe kredyty????Cała Polska składa się na górnicze emeryturki co rujnuje budżet.A dlaczego piszesz po niemiecku????Czyżbyś był potomkiem jednego z tych co ta radośnie witali w Katowicach hitlerowców-największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości.
... dobry komentar
[cyt]Przecież na Górnym Śląsku zawsze mówiło się "u nas na Górnym Śląsku to jest tak, a w Polsce tak", albo kiedy wyjeżdżało się na wschód to mówione było "jadę do Polski" (oczywiście po śląsku). Pani Karina musi wobec tego nie znać specyfiki górnośląskiego odczuwania różnic między Górnym Śląskiem a Polską, skoro nazywa swoje działanie prowokacją mającą na celu zwrócenie uwagi na jakiś problem. Prawdziwym problemem jest natomiast tak daleko posunięta polonizacja Górnego Śląska, że to co dla niego jest naturalne i uzasadnione historycznie/tożsamościowo/językowo dziś uważa się za antypolonizm lub wymyślanie sposobów na skłócenie Polaków i Górnoślązaków. Więc ja ten plakat przyjmuję z całym dobrodziejstwem inwentarza jako zupełnie normalną rzecz, wyraz gościnności i uprzejmości ze strony sąsiedniego narodu - Polaków. Jeśli zaś coś co powinno być normalnością dla kogoś może być prowokacją, dlatego że bezwarunkowo Górny Śląsk od Polski nie może niczym się różnić, to takie myślenie oceniam jako przerażające lekceważenie, bezmyślność i chamstwo Polaków wobec
górnośląskich sąsiadów.[/cyt]

.......... Polska wita Slazakow ...................
.......... Slask wita Polakow .....................
C
Cz-wianin
Obawiam sie, ze szybko ucieklbys z tych jej ramion :D
k
kk
Przecież na Górnym Śląsku zawsze mówiło się "u nas na Górnym Śląsku to jest tak, a w Polsce tak", albo kiedy wyjeżdżało się na wschód to mówione było "jadę do Polski" (oczywiście po śląsku). Pani Karina musi wobec tego nie znać specyfiki górnośląskiego odczuwania różnic między Górnym Śląskiem a Polską, skoro nazywa swoje działanie prowokacją mającą na celu zwrócenie uwagi na jakiś problem. Prawdziwym problemem jest natomiast tak daleko posunięta polonizacja Górnego Śląska, że to co dla niego jest naturalne i uzasadnione historycznie/tożsamościowo/językowo dziś uważa się za antypolonizm lub wymyślanie sposobów na skłócenie Polaków i Górnoślązaków. Więc ja ten plakat przyjmuję z całym dobrodziejstwem inwentarza jako zupełnie normalną rzecz, wyraz gościnności i uprzejmości ze strony sąsiedniego narodu - Polaków. Jeśli zaś coś co powinno być normalnością dla kogoś może być prowokacją, dlatego że bezwarunkowo Górny Śląsk od Polski nie może niczym się różnić, to takie myślenie oceniam jako przerażające lekceważenie, bezmyślność i chamstwo Polaków wobec górnośląskich sąsiadów.
g
gość 2
pomijając już, ten dziwaczny "Ruch", te nierentowne "kopalnie", tą "czerwoną opcję" to chętnie bym wpadł w te rozłożone ramiona Kariny z Częstochowy...
g
gość 2
A czeska perspektywa jest taka: prywaciarz z Czech wyrzuci na zbity pysk większość załogi, a tym co zostaną tak podkręci śrubę, że z rozrzewnieniem będa wspominać stare dobre czasy..., ale kopalnia będzie już rentowna. Ci górnicy którzy pracują w Czechach wiedzą o czym piszę... W Polsce przez lata o prywatyzacji kopalń nawet nie można było pomyśleć, potężna armia górników poprzez swoich związkowych bossów nie zgadzała się na prywatyzację, a nikt nie chcial rewolucji w kraju. Można było co najwyżej zamknąć najbardziej nierentowne kopalnie. Teraz opór przeciw prywatyzacji zelżał, poszli na giełdę i muszą wypracowywać zysk.
g
gosc
NASZE KOPALNIE KUPUJA CZESI BO MAJA PERSPEKTYWY ale lepej nie udziele juz wam wiecej informacji bo zlecicie sie na SLASK jak wrony
P
PETER
WSZYSTKIE KOPLANIE NA OBERSCHLESIEN SA RENTOWNE przez lata pracy przybyszow z Czestochowy nie udalo sie wam ich zrujnowac SLASK SCHLESIEN POWSTAL IDZIE NAPRZOD CZESTOCHOWIACY MIT GOTT
t
tak
a jak najwyższy żeby nie było czuć gorolami
A
Adam
To prowokacja, żeby zwrócic uwagę na tę kandydatkę - skutek osiągnęła, skoro sie o tym mówi i pisze. A Wy, Slązacy, z Bogiem, bądźcie sobie sami, ale sami tez utrzymujcie swoje nierentowne kopalnie, sami zarabiajcie na wysokie emerytury górników, bo jak do tej pory, to to "okradanie Śląska', o którym tu czytam polega głównie na tym, że z moich sjkładek ZUSOwskich dokłada sie do Krus-u i do emerytur góniczych włąśnie. Szczęśliwej drogi już czas. Częstochowa, to nie Śląsk. a co do Opolczyka, to właśnie, był to Opolczyuk, a nie jakiś Katowiczek, i tyle miał wspólnego z dzisiejszym Sląskiem postrzeganym z perpekrywy Katowic, co pięć z nosem. A propos, Częstochowa była już dawno miastem, jak Katowice były wsią, i taką zostały, dużą wsią z kopalniami. Bez miast satelickich Katowic by nie było.
G
Gelynder Blues
... że ta pani zauważyła, że podział administracyjny Polski jest niezgodny z Konstytucją RP (art 15, punkt 2). Mogłaby jeszcze podziękować Ślązakom za Władysława Opolczyka. Gdyby nie to, że sprowadził Paulinów, założył klasztor i ufundował Obraz, to Częstochowa do dziś by była wiochą. ;)
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie