Polska – Włochy 0:1. Jerzy Brzęczek: To dla nas trudny moment, krytyka jest słuszna. Wierzę, że z tego wyjdziemy

Jerzy Brzęczek
Jerzy Brzęczek Lucyna Nenow
W meczu Ligi Narodów na Stadionie Śląskim Polska przegrała z Włochami 0:1. Po meczu selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek stwierdził, że to był najgorszy jego mecz z kadrą. Trener Włoch Roberto Mancini mówił, że do końca wierzył w wygraną.

Polska - Włochy: TRENER BRZĘCZEK

Jerzy Brzęczek (selekcjoner reprezentacji Polski)

Te dwie porażki na Stadionie Śląskim pokazały ile jest pracy przed nami. W pierwszych 45 minutach zagraliśmy w tym samym systemie co z Portugalią. To system, który nam nie odpowiada. To przerwy postawa Wojtka Szczęsnego uchroniła nas przed utratą bramek. W drugiej połowie gdy zmieniliśmy taktykę ta gra wyglądała lepiej, były sytuacje. To było najsłabsze spotkanie z tych czterech, które rozegrałem.

Te dwa mecze pokazały, że w tym systemie mamy problemy. To nie jest łatwy system, trudno wymagać po dwóch treningach, że piłkarze będą w nim dobrze funkcjonować. Brak czasu i presja czasu jest tu znacząca.

Zagrał dziś Arek Milik, bo chcieliśmy go sprawdzić w ustawieniu z Zielińskim, taka była decyzja.

POLSKA - WŁOCHY: KTO GRAŁ, A KTO SPAŁ

Nie poświęcaliśmy Ligi Narodów nie eksperymenty. Wychodząc z tą trójką środowych pomocników, liczyliśmy na ich agresywność. To się nie sprawdziło. Wprowadzeni zmiennicy. Te mecze zweryfikowały nasze wizje czy możemy grać w tym systemie. Gdy przechodziliśmy na system ze skrzydłowymi byliśmy groźniejsi. Boli, że tracimy bramkę po stałym fragmencie gry w 92 minucie, pomimo że Włosi zasłużyli na zwycięstwo. Mogliśmy się pokusić o remis.

Podjęliśmy ryzyko gry z trójką środkowych pomocników. Na pewno chcieliśmy walczyć o zwycięstwo. Na pewno nie rezygnowaliśmy z Ligi Europy, ale naszym celem podstawowym są eliminacje mistrzostw Europy. Chcieliśmy się utrzymać w dywizji A. Co do Piątka, przeprowadzając wcześniej zmiany taktyczne, czekaliśmy do końca, a Arek Reca nie jest w pełni sił, miał skurcze i prosił o zmianę (wszedł Artur Jędrzejczyk – red.).

Polska  - Włochy na Stadionie Śląskim: kibice znów nie zawiedli i wypełnili Kocioł Czarownic

Polska - Włochy: Zdjęcia kibiców na Stadionie Śląskim. Życie...

Oczywiście, że jesteśmy rozczarowani, że spadamy do dywizji B. Teraz jest dla nas bardzo trudny moment, dużo zasłużonej krytyki. Dobrze, że taki moment przyszedł teraz. Trzeba wyciągnąć wnioski na przyszłość i w najważniejszym momencie wyjść z tego i pokazać swoje umiejętności. Jako piłkarz też przeżywałem takie momenty, były kryzysy, negatywne komentarze, a potrafiliśmy z tego wyjść. Dla drużyny Adama Nawałki mecz z Niemcami był przełomowym, wierzę, że my też będziemy mieli taki mecz.

Dziennikarze przekazali Brzęczkowi, że Robert Lewandowski mówił o tym, iż piłkarze nie za bardzo chcieli grać w tym systemie, którym drużyna zaczęła mecz.

Brzęczek: Piłkarze powinni skupić się na wykonywaniu swych zadań. Robert w sobotę po treningu mówił, że wszystko to dobrze wyglądało. Nie możemy szukać wymówek, że jest taki a nie inny system.

Polska - Włochy 0:1. Gol w końcówce pogrąża Polaków MEMY. Tak internet komentuje starcie Polaków na stadionie Śląskim

Polska - Włochy MEMY Dlaczego Polska przegrała? Kibice wiedz...

Roberto Mancini (selekcjoner reprezentacji Włoch)

Najważniejsze dla mnie jest podejście, mentalność piłkarzy. Jak powtarzałem potrzebujemy czasu, aby grać, tak jakbym chciał. Dzisiejszy mecz należał do udanych, przy takim podejściu można skrócić ten czas budowy drużyny.

Ta droga jest bardzo długa, musimy się przygotować do eliminacji mistrzostw Europy. Najważniejsza, aby drużyna pod względem mentalnym prezentowała się tak jak dzisiaj.

Zaczęliśmy prace kilka miesięcy temu, musimy jeszcze wyeliminować błędy. Cały czas mam wsparcie sztabu szkoleniowego, postępy są widoczne. Przy ocenie kadry trzeba brać pod uwagę różne aspekty, na przykład to, że przeciw Portugalii zespół miał średnią wieku 23 lata.

Piłkarze bardzo się cieszyli po meczu, wiedzą, że grają coraz lepiej. A po tym występie mogą być bardzo zadowoleni, bo zagrali bardzo dobrze.

Wierzyłem do końca, że można wygrać, taka jest piłka. Wygrałem mistrzostwo Anglii w 95. minucie (jako trener Manchesteru City – red.). Nawet gdybyśmy zremisowali albo przegrali, to nic by się nie zmieniło. Dalej trwałby nasz proces budowania zespołu.