Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska wołowina to typowy produkt eksportowy [zobacz gdzie trafia]

Redakcja
Najpopularniejszą rasą mięsną w Polsce jest limousine
Najpopularniejszą rasą mięsną w Polsce jest limousine Polska Press
Niewielka część polskiej wołowiny trafia na rynek krajowy. Powodów takiej sytuacji jest kilka – najważniejszy to zbyt wysoka cena. Dla polskich konsumentów wołowina ciągle jest zbyt drogim mięsem – szczególnie jeśli porównamy jej ceny do drobiu, ale i w przypadku wieprzowiny różnica w cenie będzie znaczna. – Niestety, poziom dochodów Polaków nie jest jeszcze tak wysoki, by mogli na stałe wprowadzić wołowinę do swego menu – podkreśla Paweł Wyrzykowski, analityk BGŻ BNP Paribas.

Liczy się też wygoda , przygotowanie wołowiny jest o wiele bardziej pracochłonne niż drobiu czy wieprzowiny. Poza tym wielu Polaków nie potrafi jeszcze tego robić. Dlatego też zdecydowana większość wyprodukowanej w kraju wołowiny trafia na rynek unijny, zwiększa się też jej eksport na tzw. rynki trzecie.

Tam jedzą polską wołowinę

Eksport wołowiny z  Polski (wg Eurostat)  w I półroczu 2016 r. wyniósł 180 tys. t  w masie produktu.

Na rynek UE trafiło  ok. 90 proc.  całego eksportu. Największym odbiorcą były Włochy (42 tys. t), Niemcy (28 tys. t), Holandia (20 tys. t) oraz Hiszpania (13 tys. t). Natomiast jeżeli chodzi o kraje trzecie to eksportujemy przede wszystkim do Izraela (4,9 tys. t) Bośni i Hercegowiny (4,6 tys. t) i  Uzbekistanu (2,1 tys. t).

 

Według danych Eurostat, Polska była krajem, z którego przyrost wolumenu wywozu na rynki pozawspólnotowe był w pierwszej połowie tego roku największy. Eksport z naszego kraju w okresie od stycznia do lipca zwiększył się o 9,3 tys. t w ekwiwalencie tuszy (w ujęciu rok do roku), czyli o 32,6 proc.  Jak zauważa Paweł Wyrzykowski, przyrost ten stanowił 16,8 proc. całkowitego wzrostu wolumenu eksportu z UE. Łączna sprzedaż zagraniczna na poziomie 37,7 tys. t dała Polsce  trzecie, po Niemczech (46,2 tys. t) i Hiszpanii (43,3 tys. t), miejsce pod względem wielkości wywozu wołowiny na rynki krajów trzecich.

Produkcja rośnie

Według wstępnych danych GUS pogłowie krów mamek w czerwcu 2016 r. wyniosło 186,4 tys. szt. i po raz pierwszy od 2013 r. zwiększyło się w ujęciu rocznym (o 12,8 proc.). Wzrosło również pogłowie młodego bydła w wieku 1-2 lat – w porównaniu z czerwcem 2015 r. o 3,1 proc.  do 1,58 mln szt., a stado cieląt poniżej 1 roku zwiększyło się o 3,6 proc.  do 1,73 mln szt.Dane te pozwalają  przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości podaż żywca wołowego w naszym kraju się zwiększy.

Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że w drugim tygodniu września (5-11)  średnia krajowa cena bydła mięsnego w wieku  8-12 miesięcy wynosiła  6,53 zł/kg. Wahała się od  6,40 w makroregionie centralnym (należy do niego m.in. woj. podlaskie) do 6,74 zł/kg w makroregionie południowo wschodnim. Natomiast średnia cena byków w wieku  12-24 miesięcy  wynosiła 7,15 zł/kg. 

(koci)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polska wołowina to typowy produkt eksportowy [zobacz gdzie trafia] - Gazeta Współczesna