Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska zobaczy Śląsk w 30. rocznicę stanu wojennego [SZCZEGÓŁY]

Aldona Minorczyk-Cichy
Infografika: Marek Michalski
W Katowicach odbędą się główne uroczystości z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Będzie się działo: multimedialne widowisko na "Wujku", koncert w "Spodku", dodatek w 3D w Dzienniku Zachodnim. Poznajcie szczegóły.

Centralne obchody 30. rocznicy stanu wojennego odbędą się tym razem na Śląsku! W najbliższych dniach spojrzy na nas cała Polska. A będzie się działo: ogromne widowisko- multimedialne w kopalni "Wujek" w rocznicę jej pacyfikacji oraz megakoncert z największymi polskimi gwiazdami w "Spodku". Także "Dziennik Zachodni" włącza się w te ważne uroczystości. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy wydanie gazety, której nie było, dodatek ze zdjęciami w technologii 3D, relacje historyczne uczestników wydarzeń sprzed 30 lat. A oto szczegóły.

PLEJADA GWIAZD NA KONCERCIE W KATOWICKIM SPODKU Z OKAZJI 30. ROCZNICY WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

Obchody rozpoczną się 13 grudnia. O 17.30 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się wielki koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wraz z chórami Filharmonii Śląskiej i Camerata Silesia pod batutą Jerzego Maksymiuka.

STOWARZYSZENIE POKOLENIE ORGANIZUJE KONKURS NA WSPOMNIENIE GRUDNIA 1981 ROKU

16 grudnia o 18.30 najbardziej medialne wydarzenie - plenerowe widowisko multimedialne na Placu NSZZ Solidarność pod kopalnią "Wujek". Wystąpią m.in. Anna Serafińska, Ryszard Rynkowski, Olgierd Łukaszewicz, zespół Luxtorpeda, De Press, Muniek Staszczyk, Paweł Kukiz i Janusz Janina Iwański z zespołem.

WIELKIE WIDOWISKO PLENEROWE 16 GRUDNIA PRZED KOPALNIĄ WUJEK - CZYTAJ SZCZEGÓŁY

Artyści wprowadzą nas w atmosferę tragicznych wydarzeń sprzed 30 lat. Zaczarują światłem i dźwiękiem. Będą helikoptery i milicyjne opancerzone wozy. Odbędziemy niezwykłą podróż w czasie. Wstęp na to widowisko jest bezpłatny. Będzie je można obejrzeć także na żywo w telewizji publicznej.

17 grudnia w "Spodku" kolejne ważne wydarzenie - niezapomniany koncert "Droga do wolności", podczas którego wystąpią m.in. T.Love, Maciej Maleńczuk, Shakin' Dudi, Paweł Kukiz, Lombard.
To nie wszystko. 14 i 15 grudnia w Kopalni Zabytkowej Guido w Zabrzu obejrzeć będzie można inscenizacje wzorowane na strajku w kopalni "Piast" w Bieruniu. Uroczystości będą też w Zabrzu-Zaborzu, pod zakładem karnym, gdzie przed laty przetrzymywano internowanych oraz w Bieruniu i Jastrzębiu Zdroju.

ZOBACZ IMPREZY TOWARZYSZĄCE OBCHODOM WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

Także Dziennik Zachodni ma kilka niespodzianek. 13 grudnia ukaże się unikalny dodatek DZ przygotowany we współpracy ze stowarzyszeniem "Pokolenie" pt. "30 rocznica pacyfikacji kopalni Wujek".

Zdjęcia w nim zamieszczone będzie można obejrzeć w 3D przez specjalne okulary, które zostaną dołączone do gazety. Należy je zachować, bo przez kolejne trzy dni publikować będziemy fotografie z czasów stanu wojennego, także w tej technologii . Będziecie Państwo mogli poczuć atmosferę grudnia 1981 roku.

Następnego dnia ukaże się specjalne wydanie DZ - czyli gazeta, której nie było, bo 30 lat temu władze PRL na drzwiach redakcji zawiesiły kłódki. Na czterech kolumnach przygotowaliśmy informacje, które teoretycznie 14 grudnia 1981 roku mogłyby się ukazać. Teoretycznie, bo wtedy wolne media nie istniały. Cenzorzy zapewne wycięliby większość materiałów. A z pewnością te o osobach internowanych, odwołanych lotach, kolejkach w sklepach, sytuacji gospodarczej. Zachowałyby się za to na pewno fragmenty przemówienia gen. Jaruzelskiego.

Pamiętamy, a pamięć to obowiązek

Roman Łój, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego:
Wspieramy uroczystości związane z rocznicą stanu wojennego i wypadków na "Wujku" bo żyjemy w konkretnym kraju i w konkretnym czasie. Losy wielu z ludzi z mojego pokolenia, ale też starszych i młodszych w różny sposób zahaczały o wielką historię, o kolejne przemiany.Kopalnia "Wujek" jest jednym z tych miejsc, które zostało wpisane w polskie dzieje krwawymi zgłoskami. Pamiętamy o tym, a pamięć ta nakłada na nas bardzo ważny obowiązek przekazania pewnej wiedzy ludziom, którzy przychodzą po nas. Tym, którzy wtedy byli za młodzi, by rozumieć co się działo. Tym, których nie było jeszcze na świecie. Służą temu pomniki, muzeum na "Wujku", publikacje, uroczystości rocznicowe. Wspierając inicjatywy wspomnieniowe okazujemy szacunek historii. A ponieważ w sposób tragiczny zahaczyła ona o jeden z zakładów naszej spółki, uważamy to za nasz moralny obowiązek.

Wskrzesimy atmosferę grudnia'81

Bartłomiej Szewczyk, dyr Kopalni Zabytkowej Guido w Zabrzu
Włączyliśmy się w uroczystości rocznicowe wprowadzenia stanu wojennego, bo wydarzenia tego okresu wpłynęły bezpośrednio na życie naszego regionu i całego kraju - wtedy i dzisiaj. To co w grudniu 1981 roku wydarzyło się w "Wujku" i innych śląskich kopalniach to istotna część historii naszego górnictwa. Chcemy pokazać społeczno-polityczne tło tych wydarzeń, wskrzesić tę niepowtarzalną atmosferę jaka wtedy panowała. Nasza inscenizacja strajku z 1981 roku oparta jest na relacjach osób biorących udział w proteście w kopalni "Piast". Sceny z jego przebiegu będzie można zobaczyć tak na powierzchni, jak i w podziemnej części naszej zabytkowej kopalni. 14 i 15 grudnia pokażemy wszystkim tym, którzy zechcą nas odwiedzić sposób komunikowania się strajkujących z zewnętrznym światem, działania milicji i ZOMO, opancerzone wozy, koksowniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!