Polski Ład do korekty. W Katowicach wiceminister Stanisław Szwed zdradził szczegóły. Podatnicy dostaną wsparcie

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Na spotkaniu w gmachu Sejmu Śląskiego wzięli udział Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski, Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Władysław Świątek, dyrektor rybnickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Mariusz Cupiał, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach i Alicja Jurecka, zastępczyni Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.
Na spotkaniu w gmachu Sejmu Śląskiego wzięli udział Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski, Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Władysław Świątek, dyrektor rybnickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Mariusz Cupiał, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach i Alicja Jurecka, zastępczyni Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. Lucyna Nenow
Udostępnij:
Na konferencji, która odbyła się w poniedziałek 17 stycznia w Sali Marmurowej Sejmu Śląskiego w Katowicach, przedstawiono korekty, jakie zostały wdrożone po 15 dniach działania Polskiego Ładu. Różnice w emeryturach zostaną wypłacone w przyszłym miesiącu. Poza tym, przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazali na szereg wprowadzonych rozwiązań mających pomóc w zrozumieniu nowych przepisów.

Na spotkaniu w gmachu Sejmu Śląskiego wzięli udział Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski, Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Władysław Świątek, dyrektor rybnickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Mariusz Cupiał, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach i Alicja Jurecka, zastępczyni Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Zamieszanie z Polskim Ładem

W przemówieniu otwierającym konferencję Wojewoda Śląski zaznaczył, że Polski Ład to ogromna reforma fiskalno-podatkowa, jedna z największych w historii III Rzeczpospolitej, a jej wprowadzenie to wysiłek mający na celu to, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z zaproponowanych w niej rozwiązań.

Dla większości Polaków zmiany będą korzystne lub neutralne, tylko 10 procent obywateli może odczuć delikatne uszczuplenie swoich finansów.

- Warto zaznaczyć, że to nie tylko przemiany fiskalne, ale również ogrom inwestycji lokalnych i samorządowych. To ma być machina, która da lewar rozwojowy i pomoże polskim firmom. Poza tym, aż 17 miliardów złotych zostanie w kieszeniach obywateli. Tak duża reforma musi być wdrażana z uwzględnieniem korekt i zmian legislacyjnych, żeby móc na bieżąco reagować. Skomplikowane przepisy należy zmienić i tak się dzieje w przypadku Polskiego Ładu - podkreślał Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski.

Nie przeocz

O zmian związanych z wprowadzeniem Polskiego Ładu opowiedział również Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

- Chodzi nam o to, aby jak najwięcej obywateli skorzystało na tym programie. Szacujemy, że wprowadzone rozwiązania przyniosą zysk lub będą neutralne dla 90 procent Polaków. Przyniosą również korzyści wszystkim emerytom - zapewniał Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Sekretarz Stanu potwierdził, że we wdrażanym systemie wkradł się błąd, którego skutki dotknęły 420 tysięcy emerytów pobierających świadczenia w wysokości od 4920 złotych do 12 000 złotych brutto. Wyrównania na łączną kwotę 41,7 mln zł zostaną wypłacone już w lutym. Najwięcej trafi do emerytów ze Śląska: z Rybnika (4,11 mln zł), Zabrza (2,69 mln zł) i Chorzowa (2,67 mln zł).

- Emerytury zostały wyliczone zgodnie z Polskim Ładem natomiast wyszły mniejsze niż się spodziewano. W związku z tym 7 stycznia Minister Finansów wydał rozporządzenie, którym pozwolił nam obniżyć zaliczkę na podatek w taki sposób, aby wysokość tych emerytur była równa emeryturze otrzymanej w grudniu 2021 roku - wyjaśniał Władysław Świątek, dyrektor rybnickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Wsparcie merytoryczne dla płatników i przedsiębiorców

Do skomplikowanych przepisów i tego gdzie można szukać odpowiedzi na pojawiające się pytania odniósł się Mariusz Cupiał, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

- Uruchomiliśmy specjalne dyżury naszych pracowników, od godziny 8 do 19, aby płatnicy mogli sprawnie uzyskać informacje dotyczące wprowadzonych zmian. Prowadzimy szkolenia, webinary i live chaty, żeby na bieżąco wyjaśniać wątpliwości. Można dzwonić oraz umawiać się na wizyty w odpowiednich placówkach - przekonywał Mariusz Cupiał, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

W związku z wątpliwościami związanymi z Polskim Ładem, każdy Urząd Skarbowy wydłużył godziny otwarcia od 8.00 do 19.00, aby móc udzielać odpowiedzi na pojawiające się pytania. Od połowy grudnia pod numerem 22 765 64 64 działa również specjalna infolinia, na której można uzyskać informacje na temat rozwiązań wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. To element tzw. Multikanałowego Centrum Informacji Polski Ład. Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00 pod wskazanym numerem można uzyskać kompleksowe informacje na temat obowiązujących przepisów prawnych, procedur administracyjnych i usług dostępnych drogą elektroniczną oraz o możliwości korzystania z rozwiązań wprowadzanych przez Polski Ład.

- ZUS dociera z informacjami o zmianach do wszystkich zainteresowanych obywateli, przede wszystkim do płatników składek jak i podatników. Już w październiku ubiegłego roku rozpoczęliśmy cykl spotkań konsultacyjnych, w których brało udział Ministerstwo Finansów oraz reprezentanci Pracodawców RP, Konfederacji Lewiatan i Przedsiębiorców Polskich - podkreślał Władysław Świątek, dyrektor rybnickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Poza działaniami centralnymi dyrektor rybnickiego ZUS-u przypomniał, że akcja informacyjna od dłuższego czasu trwa również na poziomie lokalnym. Do tej pory w oddziałach ZUS-u zorganizowały już 185 webinariów, w tym 16 na terenie Śląska. Poza tym, od 19 listopada ubiegłego roku na stronie zus.pl dostępna jest specjalna zakładka, w której można znaleźć m.in.: poradnik "Polski Ład", a także nagrane webinaria ora zbiór popularnych pytań i odpowiedzi.

Izba Administracji Skarbowej w Katowicach we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych prowadzi również specjalne szkolenia dla księgowych.

- Nie ma pytania na które nie będziemy mogli udzielić odpowiedzi, ponieważ stale w przypadku wątpliwości, konsultujemy się z Ministerstwem Finansów - przekonywała Alicja Jurecka, zastępczyni Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Ponadto, na konferencji zapowiedziano wdrożenie intuicyjnego kalkulatora wynagrodzeń "na rękę", który zostanie udostępniony obywatelom, gdy Główny Urząd Statystyczny przekaże informacje nt. wynagrodzeń z ostatniego kwartału minionego roku.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie