Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski pilot Franciszek Kornicki będzie twarzą wystawy na stulecie RAF

Kazimierz Sikorski (AIP)
Franciszek Kornicki
Franciszek Kornicki Wikipedia/Domena publiczna
Tego się nikt nie spodziewał, sam zwycięzca też. Wygranym internetowego plebiscytu ogłoszonego w Wielkiej Brytanii został polski pilot z czasów II wojny światowej Franciszek Kornicki. Będzie on twarzą przyszłorocznej wystawy poświęconej setnej rocznicy Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

Polak, który pozostał po wojnie na Wyspach i wciąż tam żyje zgromadził 16 razy więcej głosów internautów niż dziesięciu pozostałych kandydatów. Byli oni wybrani do głosowania przez pracowników brytyjskiego muzeum oraz historyków. W grudniu major RAF Franciszek Kornicki kończy 101 lat . Jego naturalnych rozmiarów fotografia stanie w muzeum w przyszłym roku podczas specjalnej wystawy.

Pomysłodawcą konkursu był Peter Devitt ze wspomnianego muzeum. Był zaskoczony nie tylko wygraną Polaka ale też niesamowitą mobilizacją polskich internautów, którzy nie tylko na Wyspach, także w Polsce i praktycznie na całym świecie od początku konkursu zmobilizowali się i dzięki temu zwycięzcą został Kornickiego.

Wygrana Kornickiego jest ogromną promocją naszych pilotów, którzy brali udział w Bitwie o Anglię. A walczyły w niej 4 polskie dywizjony: 2 bombowe (300 i 301), 2 myśliwskie (302 i 303) oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich. W sumie 145 polskich pilotów zestrzeliło 170 niemieckich maszyn. Najwięcej na koncie mieli ci z dywizjonu 303, zestrzelili 126 niemieckich maszyn.

CZYTAJ TAKŻE: Franciszek Kornicki, lotnik z Dywizjonu 308, stanie się symbolem 100. rocznicy RAF?

Kornicki urodził się 18 grudnia 1916 roku w Wereszynie w powiecie hrubieszowskim. Tam też chodził do szkoły podstawowej, potem było gimnazjum w Hrubieszowie i następnie Szkoła Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. We wrześniu 1939 roku wraz z innymi polskimi żołnierzami przebił się przez Rumunię do Francji, a po upadku tego kraju do Wielkiej Brytanii. Trafił najpierw do 307 Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego, potem do Dywizjonu 303. Jako 26-latek ( najmłodszy ze wszystkich) objął później dowództwo nad kolejnym polskim dywizjonem.

Po zakończeniu wojny Kornicki studiował na politechnice w Nottingham. Nie wrócił do Polski. W roku 1948 ożenił się, a w roku 1951 wrócił do pilotowania samolotów w RAF, był między innymi w bazach RAF na Malcie, w Jemenie i na Cyprze. Odszedł na emeryturę wojskową w 1972 roku.

Ma dwóch synów: Petera, japonistę, członka Akademii Brytyjskiej i Richarda, m.in. przewodniczącego Komitetu Pomnika Polskich Sił Powietrznych. Jest działaczem brytyjskiej Polonii, był odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polski pilot Franciszek Kornicki będzie twarzą wystawy na stulecie RAF - Portal i.pl