Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie drogi do wolności: od Bogurodzicy do Solidarności, czyli Święto Niepodległości w ZS 1 w Tychach ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Święto Niepodległości w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach
Święto Niepodległości w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach Damian Pierończyk
Polskie drogi do wolności: od Bogurodzicy do Solidarności - widowiskiem pod takim tytułem Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach uczcił 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Na scenie pojawili się m.in. marszałek Piłsudski i Jan Paweł II. Widowsko wyreżyserowała Teresa Wodzicka.

Polskie drogi do wolności: od Bogurodzicy do Solidarności - to był tzw. montaż słowno-muzyczny. W programie: fragmenty "Reduty Ordona", "Pana Tadeusza", wiersz Juliana Tuwima pt. "Piłsudski", "Bogurodzica", "Mazurek Dąbrowskiego", Witaj, majowa jutrzenko", "Warszawianka", "Białe róże", "Przybyli ułani", "Od Bytomia bita droga", "Już zachodzi czerwone słoneczko", "Barka", "O, ziemio ojców" i "Miejcie nadzieję" oraz fragmenty przemówień Piłsudskiego i Ojca Świętego.

Z przemówienia marszałka Piłsudskiego wykorzystano m.in. fragment o Śląsku:
"(...) Szmat ziemi za tą granicą zwany Śląskiem żył tak ogromną pełnią życia odrębnego, często zapomniany przez resztę Polski, że najśmielsze marzenia, sny nawet nie mogły się ostać wobec - zdawałoby się - oczywistej niemożności połączenia z ojczyzną. Dlatego też poczucie radości z owego połączenia jest tym większe, bowiem zespolenie naszego życia stało się największym cudem pośród wszystkich, które przeżywaliśmy w ostatnich latach, największym tryumfem spośród naszych tryumfów. I dlatego też z serdecznej wdzięczności i z całego serca chcę zawołać w imieniu Polski: "Niech żyje Śląsk!"

Warto wspomnieć, choć o tym nie było mowy podczas przedstawienia, że marszałek Piłsudski był w Tychach. Przyjechał 28 sierpnia 1922 r., pomodlił się w kościele Marii Magdaleny, zjadł śniadanie na probostwie w towarzystwie ks. prałata Jana Kapicy i zaraz pojechał w stronę Rybnika. Ks. Jan Kapica, proboszcz tyskiej parafii, był wtedy najważniejszym kościelnym hierarchą w przyłączonej do Polski części Górnego Śląska, któremu kurtuazyjne wizyty złożyli nie tylko marszałek Piłsudski, ale też generałowie Horoszkiewicz i Szeptycki. Mówi o tym tablica umieszczona w 2007 r. na murze cmentarnym przy rynku. Uroczystości odsłonięcia tablicy towarzyszyła piękna inscenizacja wjazdu Piłsudskiego (w tej roli wystąpił znakomity aktor Teatru Śląskiego, Andrzej Warcaba).

Zobaczcie koniecznie

Z przemówienia Ojca Świętego warto zapamiętać m.in.: "Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się przez zmaganie", "Ojczyzna to wyzwanie tej ziemi rzucone przodkom i nam, by stanowić o wspólnym dobru i mową własną jak sztandar wyśpiewać dzieje", "Wolność jest droższa niż życie".

W rolę marszałka Piłsudskiego wcielił się nauczyciel historii Romuald Maciejewski, Ojca Świętego zagrał prof. Henryk Goik. Pieśni śpiewał Tyski Chór Mieszany Presto Cantabile pod dyrekcją Agnieszki Zimnej oraz zespół dziecięcy Karolinka Marii Ławniczek. Tańczyli uczniowie w kontuszach (polonez) przygotowani przez nauczycielkę Jolantę Podmokły. Wiersze recytowali: Alina Cichocka, Maria Stachura, Jakub Stanisławski, Filip Szymczyk i Jakub Żółtaszek.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera