Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie firmy boją się migracji do chmury. Future Processing z Gliwic, wraz z Software Development Association Poland bada, dlaczego

OPRAC.:
Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Krzysztof Szabelski, Head of Technology w Future Processing
Krzysztof Szabelski, Head of Technology w Future Processing materiały prasowe
Kilkanaście tysięcy polskich firm z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw nie planuje migracji do chmury. Gliwicka firma Future Processing, wraz z Software Development Association Poland (SoDA), zaprasza polskich przedsiębiorców do udziału w badaniu "How to go to the Cloud?", dotyczącym wykorzystania rozwiązań chmurowych. Organizatorzy projektu chcą uzyskać odpowiedź na pytanie, jak polskie firmy wypadają na tym tle w porównaniu do konkurencji z Europy Zachodniej.

Intencją organizatorów projektu jest chęć pokazania zarówno szans, jak i zagrożeń czy wyzwań, przed którymi staje firma chcąca dokonać migracji do chmury.

Autorzy badania "How to go to the Cloud?" chcą zapytać nie tylko o stopień adopcji rozwiązań chmurowych, lecz również o przebieg procesu ich wdrażania - problemy i wyzwania np. związane z kwestiami prawnymi, strategie wyjścia i ocenę kosztów alternatywnych. Chcą jednocześnie poznać perspektywę przedstawicieli biznesu z różnych krajów: z Polski, Wielkiej Brytanii czy regionu DACH.

– Na co dzień działamy na kilkunastu europejskich rynkach i to potencjał, który wart jest wykorzystania. Ważnym i unikalnym aspektem naszego projektu jest chęć przekonania się, jak pod względem rozwiązań chmurowych polskie firmy plasują się na tle zagranicznych przedsiębiorstw. Chcemy porównać podmioty działające w konkretnych branżach, będące wobec siebie naturalnymi konkurentami – mówi Krzysztof Szabelski, Head of Technology w Future Processing

- Naszym celem jest m.in. pokazanie szerszego kontekstu - otoczenia, w którym działają polscy przedsiębiorcy. Przede wszystkim przedstawiciele średnich firm, którym trudniej jest adoptować takie zmiany. Chcemy dostarczyć najbardziej aktualnej wiedzy ich decydentom, tak aby mogli pozycjonować swoje biznesy względem firm z innych europejskich krajów i ocenić na przykład czy konkurenci nie stają się bardziej elastyczni, co w obecnej, niepewnej sytuacji gospodarczej ma przecież bardzo duże znaczenie – dodaje Krzysztof Szabelski.

Kilkanaście tysięcy firm nie chce chmury

Z raportu „Chmura publiczna w Polsce”, zrealizowanego przez Deloitte wynika, że w dużych firmach zmianie ulegają oczekiwania wobec działów IT, a zdobywanie przewagi konkurencyjnej dzięki technologii coraz częściej wpisane jest w ich strategie.

Nie przeocz

Od CIO (Chief Information Officer) oczekuje się, aby tworzył wartość biznesową, wspierał innowacyjność, a także zapewniał zwinność organizacji. Jedną z najważniejszych kwestii związanych z wdrożeniem chmury jest możliwość przesunięcia zasobów IT z zadań administracyjnych do obszarów wsparcia biznesu. Według raportu aż 90 proc. spośród dużych przedsiębiorstw identyfikujących się jako liderzy rynku korzysta z rozwiązań w chmurze.

Z kolei jak wskazuje raport „Cyfryzacja, chmura i nowe technologie. MŚP w drodze do cyfrowej transformacji”, wyraźnie przyspieszył proces adaptacji do chmury wśród polskich małych i średnich firm. 36 proc. spośród przedsiębiorstw z tego sektora z sukcesem zakończyło wdrażanie tego typu rozwiązań. Blisko 40 proc. jest w trakcie implementacji lub planuje wdrożenie rozwiązań chmurowych. Istnieje jednak spore grono firm, które nie są przekonane do cloud computingu. Inwestycji i korzystania z tego rozwiązania przedsiębiorstwo MŚP.

Zobacz koniecznie

Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, sektor MSP stanowi przeważającą większość (99,8 proc.) działających w Polsce przedsiębiorstw, których łącznie jest 2,15 mln. Wśród nich udział firm małych wynosi 2,4 proc. (52,7 tys.), a średnich 0,7 proc. (15,2 tys. podmiotów).

– Miejmy zatem świadomość, że gdy mówimy o braku zaangażowania w chmurę jednej czwartej krajowych MSP, to mamy do czynienia z rzędem wielkości na poziomie kilkunastu tysięcy podmiotów. Od ponad 20 lat dostarczamy rozwiązania technologiczne wspierające biznes. Chcemy, aby wobec wyzwania jakim jest migracja do chmury, nasi przedsiębiorcy - zarówno ci, którzy je planują oraz ci którzy jeszcze się na to nie zdecydowali - mogli podejmować strategiczne decyzje i wdrażać efektywne zmiany w oparciu o jak najlepszą wiedzę i doświadczenie partnerów – komentuje Krzysztof Szabelski.

Wśród powodów najczęściej powstrzymujących firmy przed „krokiem w chmurę” znajdują się:

  • obawa o utratę kontroli nad przetwarzaniem i bezpieczeństwem danych (74 proc.),
  • brak budżetu na dodatkowe przedsięwzięcia (56 proc.),
  • brak kompetencji chmurowych (52 proc.).

– Naszą intencją jest pomoc w usystematyzowaniu wiedzy o chmurze, w tym o najnowszych trendach takich jak: PaaS, Cloud Native czy DevOps a także pokazanie przykładów, jak inne firmy potrafią je wdrażać. Nasze badanie pozwoli zdobyć unikalną wiedzę, opartą na połączeniu perspektyw biznesowej i technologicznej. W konsekwencji może ona stanowić fundament do podejmowania strategicznych decyzji przez firmy z różnych branż – podsumowuje Krzysztof Szabelski Head of Technology w Future Processing i koordynator projektu.

Informacje techniczne o badaniu "How to go to the Cloud?"
Ankieta dostępna na: cloud.future-processing.com
Do kiedy można wypełniać: do 14 lutego 2020 r.
Raport podsumowujący badanie zostanie opracowany do końca marca 2020 r.
Partnerem badania jest: Software Delevopment Association Poland (SODA)

Future Processing to wiodąca gliwicka firma informatyczna

Future Processing (w skrócie FP) to gliwickie przedsiębiorstwo informatyczne wytwarzające specjalistyczne oprogramowanie komputerowe na potrzeby międzynarodowego handlu, przemysłu i usług. Firma została założona w 2000 r. przez Jarosława Czaję. Obecnie FP zatrudnia ponad 800 osób, a biura firmy – kompleks FPark który oprócz biur i sal konferencyjnych mieści bibliotekę, przedszkole, restaurację, spa i klub fitness - zlokalizowane są w Gliwicach. Sukces biznesowy FP, to w dużej mierze zasługa unikalnej filozofii firmy, której kwintesencja zamyka się w słowach: „Great software…because we put people first”. Spółka 5-krotnie uzyskany tytuł „Najlepsi twórcy oprogramowania” w Polsce w rankingu specjalistycznego serwisu Clutch.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

 

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera