Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie Malediwy czyli jaworznicki Park Gródek. Lazurowa woda i piękne klify przyciągają turystów. Widoki są niezapomniane

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Polskie Malediwy w Jaworznie kuszą turystów.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Polskie Malediwy w Jaworznie kuszą turystów.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
Jeśli akurat nie polecieliście na majówkę na Malediwy, możecie mieć ich namiastkę tutaj, w Śląskiem. Oczywiście chodzi o malowniczy Park Gródek w Jaworznie. To tu widać lazurową wodę, strome klify i małe wysepki, prawie jak na Malediwach. Niektórzy porównują ten krajobraz także do Chorwacji.

Polskie Malediwy w Jaworznie kuszą turystów

Przyjeżdżają tu turyści w każdym wieku, widać młodych ludzi i seniorów. Widoki są naprawdę godne pozazdroszczenia.
Nad zbiornik wodny można wybrać się dwoma trasami. Jedna z nich prowadzi przez Bacówkę Wspólnoty Betlejem, w której można, na przykład zobaczyć hodowane tam zwierzęta. Droga ta prowadzi nad zbiornik Wydra.

Inna droga jest łatwiejsza do pokonania. Po drodze trzeba ominąć ośrodek nurkowania i obejść dawny kamieniołom, aż uda się nam dostać wielką polanę z altankami na wodzie. Kryształowo czysta woda zachwyca, jednak w tym miejscu nie wolno się kąpać.

Zobacz zdjęcia:

Park Gródek to także wspaniałe arboretum

Park Gródek znajduje się między Pieczyskami a Ciężkowicami w Jaworznie. Powstał na terenie dawnych wyrobisk cementowni i zakładów dolomitowych. Teraz widać tu nowe ścieżki, kładki i altany, roślinność porasta dawniej mocno zdegradowaną przestrzeń.
Na terenie parku znajduje się arboretum. Arboretum Park Gródek obejmuje wspomniane wyrobiska po eksploatacji dolomitu byłej Cementowni Szczakowa (eksploatowane od około 1880 r. do 1990 r.) o powierzchni 58,54 ha.

Pomimo poprzemysłowego pochodzenia jest to teren o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Występuje tu mozaika siedlisk przyrodniczych: ciepłolubnych muraw, łąk, siedlisk naskalnych, terenów podmokłych, zbiorników wodnych, borów, lasów grądowych. Ukształtowanie terenu z licznymi punktami widokowymi sprawia, że obszar ten jest niezwykle atrakcyjny pod względem krajobrazowym.

Nie przeocz

Lazurowa woda w Wydrze i Orce

Szczególnie warte polecenia są dwa zbiorniki wodne: Wydra i Orka o charakterystycznej turkusowej barwie. Zbiornik Orka o głębokości 18,5 m z zatopionymi dwiema koparkami, oraz statkiem stanowi jeden z najciekawszych obiektów dla nurków (jest tam prywatna baza nurkowa). Natomiast przez zbiornik Wydra prowadzi charakterystyczna kręta ścieżka, dzięki której można podziwiać okolicę z perspektywy wody.

Ważne informacje

  • Wstęp do parku jest bezpłatny.
  • Park czynny jest 24h na dobę, przez cały rok.
  • W okolicy są trzy darmowe parkingi gdzie można zostawić samochód:
  • Parking 1 - Parking 1
  • Parking 2 - https://maps.app.goo.gl/bd5jr3eW5j57xPyg9
  • Parking Park Gródek - https://maps.app.goo.gl/wDgUfoqhYd5WDBgN8
  • W Parku można wprowadzać psy na smyczy, a psy agresywne dodatkowo w kagańcu.
  • W zbiornikach wodnych nie można się kąpać.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Hokejowe Fudeko GAS Gdańsk chce się rozwijać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera