Polskie uczelnie stawiają na zagranicznych studentów. Na...

  Polskie uczelnie stawiają na zagranicznych studentów. Na Politechnice Śląskiej w Gliwicach dyskutują o umiędzynarodowieniu studiów w Polsce

  MAKI

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2018” poświęcona jest aktualnym kwestiom umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego
  1/24
  przejdź do galerii

  Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2018” poświęcona jest aktualnym kwestiom umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego ©Arkadiusz Gola

  „Studenci zagraniczni w Polsce 2018” to konferencja organizowana cyklicznie w ramach wieloletniego programu „Study in Poland”, prowadzonego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Tegoroczna jest poświęcona aktualnym kwestiom umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego, rozwojowi mobilności studentów i pracowników naukowych, a także promocji potencjału intelektualnego miast i regionów.
  Umiędzynarodowienie - to słowo padało w Gliwicach podczas pierwszego dnia konferencji wielokrotnie. Także z ust Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Także tę kwestię wskazał jako jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed polskimi uczelniami. To także - jak wskazał - szansa na ich rozwój.
  Podczas trwającej w Gliwicach konferencji podkreślano zgodnie: - Umiędzynarodowienie jest główną siłą napędową rozwoju szkolnictwa wyższego na świecie. Również w Polsce zwiększa się od kilku lat liczba programów studiów prowadzonych w językach obcych oraz liczba studentów zza granicy.
  Dziś w Polsce studiuje 72 tys. studentów ze 166 krajów.

  Politechnika Śląska ma wielki potencjał jako uczelnia znajdująca się w sercu regionu, będącego silnym ośrodkiem branży automotive. Współdziałanie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz przygotowanie uczelni w jeszcze większym zakresie niż dotąd na umiędzynarodowienie to priorytety.

  Studenci z Indii, Bangladeszu, krajów Afryki, ale oczywiście także z Hiszpanii, Ukrainy i innych państw Europy - tacy studiują w Gliwicach. Nie jest ich dziś wielu i gliwicka uczelnia - jak wszystkie w Polsce - szuka sposobu, by ofertę dla nich rozwinąć.

  Jak podkreśla Paweł Doś, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej, działania w tym zakresie są priorytetem wielu uczelni. Dlatego też w konferencji biorą udział rektorzy, prorektorzy oraz dyrektorzy ds. współpracy międzynarodowej i promocji polskich uczelni.

  Prawie 200 przedstawicieli uczelni z całej Polski na Politechnice Śląskiej w Gliwicach dyskutuje na temat umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego.

  Także gliwicka uczelnia szkoli studentów zagranicznych. I chce w najbliższym czasie tę liczbę zwielokrotnić, podejmując szereg działań, mających zachęcić z jednej strony studentów, ale także - w jeszcze większym stopniu otworzyć uczelnię.

  - W tej chwili studiuje na gliwickiej uczelni 128 studentów zagranicznych studiujących w języku angielskim - wyjaśnia rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk. - To już i tak dwukrotnie wyższa liczba niż jeszcze dwa lata temu. W tym roku przeprowadziliśmy szeroki program przygotowania uczelni do umiędzynarodowienia. W tej chwili mamy ofertę na trzynastu kierunkach w pełnym cyklu kształcenia, na pierwszym i drugim stopniu. Jeżeli wydziały mają uprawnienia do doktoryzowania, to także w stopniu trzecim.
  Uczelnia przeprowadziła też cykl szkoleń dla pracowników administracyjnych do przygotowania ich do obsługi studentów zagranicznych. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy ma się zakończyć proces oznakowania uczelni w dwóch językach.

  - My postawiliśmy głównie na umiędzynarodowienie w języku angielskim, bo traktujemy to jako element podnoszenia kompetencji i naszych studentów, i naszych pracowników. Jeżeli obcokrajowcy funkcjonują w środowisku, trzeba się z nimi komunikować w języku angielskim, w związku z tym zarówno studenci, jak i pracownicy są bardziej z tym oswojeni, a to daje możliwości swobodnej współpracy w zespołach międzynarodowych.

  Zobacz galerię

  Najstarszym kierunkiem prowadzonym w języku angielskim to makrokierunek automatyka, informatyka i elektronika. Tu poziom umiędzynarodowienia jest bardzo wysoki. Podobnie jest na kierunku budownictwo. Także Wydział Elektryczny prowadzi kierunek w języku angielskim.

  To głównie technologie 4.0, kluczowe do dalszego rozwoju cywilizacyjnego.

  Warto przypomnieć, że Politechnika Śląska przed laty była uczelnią kształcącą kadry dla przemysłu m.in. Wietnamu. To stąd wywodzili się zarządzający i prezesi wielu wielkich koncernów w tamtym rejonie - w branży górniczej itp. W ostatnich latach te liczby spadły - strategia rozwoju tego kierunku jest upatrywana właśnie w internacjonalizacji z ofertą dla tych krajów, gdzie górnictwo jest nadal ważną gałęzią przemysłu i fachowcy są potrzebni. To nadal Wietnam, ale takie kadry kształcić chcą u nas m.in. Hindusi.

  W pierwszym dniu konferencji wziął udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Najlepsze restauracje w Katowicach na randkę i dyskretne spotkanie ZDJĘCIA

  MISS STUDNIÓWKI 2018 Zobacz zdjęcia królowych balów maturalnych

  Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

  Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego AKTUALNE NAZWISKA I ZDJĘCIA  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  STUDENTY Z WASHODA DO LIBER KOrPOracji

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Z uPOiNY BIAŁYRUSI I CCCP. TANIA SIŁA WYSOKO KSZTAUCONA PRZEZ UNIWERKI PO BREŻNIEWOWE.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo