Polsko-czeski konflikt o Zaolzie: "Polacy precz z Zaolzia!...

  Polsko-czeski konflikt o Zaolzie: "Polacy precz z Zaolzia! Cieszyn i Śląsk zawsze były czeskie"

  Marcin Zasada, Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tomasz Wolff, redaktor naczelny "Głosu Ludu", polskiej gazety w Czeskim CieszynieTakie incydenty powtarzają się co kilka lat, nie pierwszy
  1/6
  przejdź do galerii

  Tomasz Wolff, redaktor naczelny "Głosu Ludu", polskiej gazety w Czeskim Cieszynie
  Takie incydenty powtarzają się co kilka lat, nie pierwszy portal posługuje się podobnymi słowami. Nie odbieram tego jak radykalizacji postaw - to raczej objawienie się kolejnej grupy oszołomów.
  Kongres Polaków reaguje na takie sytuacje, ale nazwałbym je marginalnymi i przestrzegałbym przed wyciąganiem kategorycznych wniosków. Zdarza się, że również o naszej gazecie źle piszą na forach, swego czasu bywaliśmy wzywani do sądu jako świadkowie, bo były sugestie, że pomnik Šnejdárka ktoś zamalował po artykułach w "Głosie Ludu". Tymczasem mam wrażenie, że współpraca czesko-#-polska jest w ostatnich latach nawet lepsza niż kiedykolwiek. Polscy wójtowie i burmistrzowie powygrywali wybory w czeskich gminach, w których nasi rodacy są mniejszością, współpraca samorządów działa znakomicie. Polacy muszą zapracować w Czechach na swoje, ale na pewno nie wzmaga się przeciwko nim masowa wrogość. ©Gazetacodzienna.pl

  Polsko-czeski konflikt o Zaolzie: Niszowy czeski portal Stalo se nawołuje do wrogości wobec Polaków na Śląsku Cieszyńskim. Problem? Raczej margines - mówią eksperci.
  Polsko-czeski konflikt o Zaolzie:

  Czy na Śląsku Cieszyńskim szykuje się kolejny, tym razem poważny, konflikt polsko-czeski? "Polacy precz z Zaolzia! Cieszyn i Śląsk zawsze były czeskie, Polacy nam to zabrali" - taką odezwę opublikował czeski portal "Stalo se". Do zilustrowania tekstu posłużyła polska flaga "ozdobiona" swastyką.

  Incydenty się zdarzają


  Gdyby sugerować się komentarzami pojawiającymi się na czeskich portalach internetowych, można by odnieść wrażenie, że sytuacja polsko-czeska jest nie wiadomo jak napięta i lada moment Polak z Czechem chwycą się zza łby. O najnowszym problemie na Zaolziu napisał właśnie tygodnik "Do Rzeczy". Zasugerowano nawet, że za antypolskimi prowokacjami może stać Rosja.

  Rzeczywistość nie jest jednak tak czarna, choć nie jest też usłana różami. Pewnie do antypolskich incydentów dochodziło, dochodzi i zapewne dochodzić będzie. Pięć lat temu opinię publiczną zbulwersował fakt, że na Facebooku powstała strona Nesnášíme POLÁKY!!!! (Nienawidzimy Polaków), która miała niewybredne wpisy pod adresem polskiej mniejszości. Można było przeczytać m.in., że Polaków jest w Czechach za dużo, polskie dziewczyny są brzydkie, a Polacy powinni się wynosić do Polski.

  Eksperci: to margines


  Nie mniejsze emocje budzą wśród Polaków informacje o zamazywaniu przez wandali dwujęzycznych tablic. Sporo złego dla relacji polski-czeskich zrobiło postawienie w Bystrzycy pomnika gen. Josefa Šnejdárka, który w 1919 r. dowodził wojskami czechosłowackimi podczas konfliktu zbrojnego na Śląsku Cieszyńskim. Dla Czechów to bohater. Polacy oskarżają go o zbrodnie wojenne.

  Jednak nasi rozmówcy (a pytaliśmy ekspertów od polsko-czeskiego pogranicza) zgodnie podkreślają, że antypolskie wystąpienia się zdarzają, ale generalnie to margines tego wszystkiego, co na co dzień pomiędzy Polakami i Czechami dzieje się na Zaolziu.


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo