Polsko-czeski konflikt o Zaolzie: "Polacy precz z Zaolzia! Cieszyn i Śląsk zawsze były czeskie"

  • Dziennik Zachodni

Marcin Zasada, Jacek Drost

Polsko-czeski konflikt o Zaolzie: Niszowy czeski portal Stalo se nawołuje do wrogości wobec Polaków na Śląsku Cieszyńskim. Problem? Raczej margines - mówią eksperci.

Polsko-czeski konflikt o Zaolzie:

Czy na Śląsku Cieszyńskim szykuje się kolejny, tym razem poważny, konflikt polsko-czeski? "Polacy precz z Zaolzia! Cieszyn i Śląsk zawsze były czeskie, Polacy nam to zabrali" - taką odezwę opublikował czeski portal "Stalo se". Do zilustrowania tekstu posłużyła polska flaga "ozdobiona" swastyką.

Incydenty się zdarzają

Gdyby sugerować się komentarzami pojawiającymi się na czeskich portalach internetowych, można by odnieść wrażenie, że sytuacja polsko-czeska jest nie wiadomo jak napięta i lada moment Polak z Czechem chwycą się zza łby. O najnowszym problemie na Zaolziu napisał właśnie tygodnik "Do Rzeczy". Zasugerowano nawet, że za antypolskimi prowokacjami może stać Rosja.

Rzeczywistość nie jest jednak tak czarna, choć nie jest też usłana różami. Pewnie do antypolskich incydentów dochodziło, dochodzi i zapewne dochodzić będzie. Pięć lat temu opinię publiczną zbulwersował fakt, że na Facebooku powstała strona Nesnášíme POLÁKY!!!! (Nienawidzimy Polaków), która miała niewybredne wpisy pod adresem polskiej mniejszości. Można było przeczytać m.in., że Polaków jest w Czechach za dużo, polskie dziewczyny są brzydkie, a Polacy powinni się wynosić do Polski.

Eksperci: to margines

Nie mniejsze emocje budzą wśród Polaków informacje o zamazywaniu przez wandali dwujęzycznych tablic. Sporo złego dla relacji polski-czeskich zrobiło postawienie w Bystrzycy pomnika gen. Josefa Šnejdárka, który w 1919 r. dowodził wojskami czechosłowackimi podczas konfliktu zbrojnego na Śląsku Cieszyńskim. Dla Czechów to bohater. Polacy oskarżają go o zbrodnie wojenne.

Jednak nasi rozmówcy (a pytaliśmy ekspertów od polsko-czeskiego pogranicza) zgodnie podkreślają, że antypolskie wystąpienia się zdarzają, ale generalnie to margines tego wszystkiego, co na co dzień pomiędzy Polakami i Czechami dzieje się na Zaolziu.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Wideo

polecane: Flesz: Więzienie za przekręcanie liczników

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

05.02.2019, 01:46

Cieszyn i Śląsk są Polskie - czesi okradli nas z cieszyna jak tchórzliwe k.rwy - czas odzyskać co nasze

31.03.2015, 19:19

Tak mi to wyglondo - co to je jakos zakamuflowano opcja! Polsko opcja!

29.03.2015, 17:12

wyprowadzka do Warszawy i problemu nie będzie.

24.03.2015, 11:33

A do których sąsiadów Polacy pałają sympatią. Niemców, Litwinów ,Ukraińców Białorusinów,Słowaków, Czechów. Polska przypomina starą ,zgryżliwą, zachłanną , złośliwą ,g*****ą starą babę która ma pretensje do wszystkich o wszystko.

24.03.2015, 10:09

Polak polakowi nie pozwala???? A to ci hehehe

22.03.2015, 21:17

!!!.....na laktozę !

22.03.2015, 18:44

"Ślōnzŏki majōm recht, iże niy poczuwajōm sie ani Polŏkym, ani Niymcym, ani Czechym."
Życzę szybkiego powrotu do rzeczywistości...

20.03.2015, 14:40

Dokładnie sie z Toba zgadzam!

20.03.2015, 14:36

Powiem tak... Od lat mieszkam na śląsku Cieszyńskim... Mam liczną rodzine po tej i tamtej stronie Olzy i w zyciu nie było i nie ma zadnej nienawiści!! Widac komuś zależy na wywołanie konfliktu,ale tylko od Nas zależy czy damy sie wkręcic!

19.03.2015, 20:09

czesi są spoko!

19.03.2015, 12:26

Czesi są w porządku , mam sporo tam znajomych i niewiem skąd wogóle takie głupkowate artykuły się biorą.
Jeżeli jeszcze czesi by nas nielubieli , to zastanówmy się nad sobą , dlaczego nas nielubi cały świat.
Czesi mają wizy do ameryki , polacy jeszcze nie .

19.03.2015, 09:55

pieprzenie w bambuko!!!!

19.03.2015, 06:48

teraz czas na tych cwaniaków w Czechach i na Litwie.

18.03.2015, 20:47

komuś bardzo zależy na wywołaniu wojny miedzy nami i nie zdziwił bym się jakby to byli ruscy

18.03.2015, 18:48

Eźli sie bliknie na polskŏ polityka ze swojimi sōmsiodôma, to Ślōnzŏki majōm recht, iże niy poczuwajōm sie ani Polŏkym, ani Niymcym, ani Czechym. a choć wiynkszŏ tajla Ślōnzŏkōw je "ôbytalelōma" Polski, to gańbiōm sie za polski rzōnd skuli jejich polityki sfady i haje i fstyrkani sie do Litwy, Ukrainy, Czechów i Rusyje i miast sie śnimi dorzōndzić, nacjōnalisty polski sztyjc majōm do sōmsiodōw jakiś wōnty rychtujōm sie na wojna.. Podziwejcie sie, iże recht mioł Ywald Latacz , braciki Reginki i te wszyjske Ślōnzŏki, kerzi we r. 1918-1821 hjŏwali ô Frajno Republika Ślōnskŏ i jako by to bōło sam gryfnie, kiej by Ślōnsk ôd dwadziestych lot XX w. do dzisioj bōł przedsia i nojtral landym na muster Szwjcaryje.Niystety, gyszichta Ślōnska pokulała sie inakszy , "zielōne ludziki" ze Polskiej Organizacji Wojskowej nasztiftŏwani bez polskich politykerōw nacjōnalistōw i przi pōmocy polskigo wojska i Francyje , zajyni przōć tajla G.Ślōnska a potym we 1938 r zajyni Zaolzi. Po 1945, prziszło uzajś ku potajlŏwaniu Ślōnska a skuli tegŏ Ślōnzŏki miyszkajōm we Czechach, Polsce i Niymcach, jedni śnich poczuwajōm sie yno Ślōnzŏkym, inksi Niymcym, inksi Czechym, a tajla Polŏkym i popiyro jejich politika. Bestōż Ślōnzŏku fajnisty, przōć poształnuj trŏcha zanim przibieresz sie ku niy ślōnskij przeca politice dzisiejszych roztōmajtych nacjōnalistōw abo ôbleczesz uniform tych, kerym sie sztyjc sfady a haje zachciywŏ. Takŏ polityka dlŏ richtig Ślōnzŏka je blank cudzŏ i niy chcymy mieć ze tymi burzicielami i hajokami nic do czyniynio. Ślōnsk choć nastŏwo ô frajność, lebo autonōmojŏ a Ślōnzŏki ô ślōnskŏ narodowość i ślōnskŏ gŏdka, to niy chcōm być katrupiyni na burzicielskich wojnach za gyszefty ôchyntoli ze Warszawy, Pragi, Berlina, Brukseli abo Moskwy Nacyjŏ Ślōnskŏ gŏdo ōnym-- N I Y !!! Ślōnsak bōł , je i bydzier dycki yno "ślōnski".

18.03.2015, 16:29

Trzeba wypietalac z tego kraju i tyle. A czy slask zawsze będzie polski?? Nie był i nie wiadomo czy będzie

18.03.2015, 15:54

Ty a co naos Slonzokow obchodzom wasze Polskie problymy jakie rzady od 45 r. takie mocie problymy,co do slaska poczytej historia ale ta niemiecko nie ta wsza zafalszowano bydziesz wiedziol od kogo bol Slask,co do jakis tam wojny na Ukrainie to wasz problym nie nasz jak jatrzycie podjudzocie machocie tymi szabelkami komus przed nosym to bydziecie ta wojna miec to tyz nieudolnosc waszych gupkow albo robiom to cylowo zadluzenie zagraniczne Polski jest juz na biliony.

18.03.2015, 14:22

Ty anty polaku nie podburzaj dobrych stosunków polsko czeskich . Śląsk zawsze był , jest i będzie polski . Nic żadne nacjonalizmy tego nie zmienią .Mamy w tej chwili gorsze problemy w Polsce niż nacjonalizm czeski . Polacy pracy nie mają , nie mają gdzie mieszkać . Nie mogą zakładać rodzin , bo im państwo na to nie pozwala z racji swoich nie udolnych rządów . Teraz nie czas na nacjonalizm , teraz trzeba modernizować armię jak najszybciej , bo przecież mamy wojnę na Ukrainie .

18.03.2015, 13:56

czas najwyższy zweryfikować swoje pojęcie o czechach.Większość Polaków nie pała sympatią do pepików a tylko nieliczni przedstawiciele mediów i władzy regionalnej pieprzą o sympatii do tego "narodku".Obudżcie się i oddawajcie to co sami dostajecie.

18.03.2015, 13:54

A ja ŻĄDAM od ciebie w trybie pilnym powrotu do szkoły i ponownych lekcji z j.polskiego. Wskazany byłby również zakup słownika ortograficznego.

18.03.2015, 13:26

Dziennikarze to jednak dupki, które albo są niedouczone, albo manipulują opinią publiczną na zamówienie. Pisanie takich bzdur to tylko napędzanie nacjonalizmu po jednej i drugiej stronie granicy, a w środku są Ślązacy. Naród który mówi takim samym językiem w Trzyńcu i w Lipinach. Naród który nie do końca czuje się Czechami czy Polakami i niewiele go interesują animozje polityków z Pragi czy Warszawy. Król polski już w XIV wieku wyrzekł się praw do Śląska i Polacy w XXI dawno powinni się z tym pogodzić, że śląscy Piastowie złożyli hołd lenny czeskim królom, by bronili ich przed polskimi pożalsięboże kuzynami. Tu apel do dziennikarzu - PRZESTAŃCIE JĄTRZYĆ pisaniem bzdur. Myślci o tych którzy czytają wasze wypociny i wyciągają niepożądane wnioski.

18.03.2015, 11:20

albo być poje****ym, kto chce zamiast loda-zmyrzlinu? albo laske,

18.03.2015, 11:09

nie?

18.03.2015, 11:06

polska ma konflikt ze wszystkimi sasiadami, Niemcy, Czechy, Ukraina, Rosja...tylko polacy sa narodem czystym i spokojnym.

18.03.2015, 10:52

w Polsce FASZYZM,POGROMY i BRUNATNA FALA - trochę konsekwencji towarzysze dziennikarze.

Nie jesteśmy najbardziej lubianą nacją pod słońcem i każdy ma prawo to powiedzieć ale nie może być zgody na podwójne standarty dlatego tylko że ktoś jest Czechem