Pomnik Adama Mickiewicza w Parku Włókniarza w Bielsku-Białej wygląda jak nowy
Całkowicie oczyszczono figurę Adama Mickiewicza. Wcześniej, podczas rewitalizacji Parku Włókniarzy został wypiaskowany cokół pomnika, o co wnioskowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej. Inwestycja odbyła się na zlecenie i z pieniędzy Rady Osiedla Bielsko Południe. Pod pomnik wróciła także tabliczka „Poznaj historię”.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Przypomnijmy, że bielski Park Włókniarzy został odtworzony zgodnie z historycznym układem. Powstały tam ogromne rabaty kwiatowe z przewagą róż i różnorodnych traw, a całość od strony północnej i południowej domknęły pergole obsadzone wisterią – urokliwą, pnącą rośliną o przepięknych, intensywnych, wrzosowych kwiatach. Schody prowadzące do pomnika wieszcza doczekały się remontu, pojawiły się na nich również obecne na historycznych fotografiach potężne donice z piaskowca.
W parku pojawiły się również urządzenia na plac zabaw, pierwsze tak naturalne miejsce do zabawy dla najmłodszych w mieście. Plac jest wyposażony w drewniane urządzenia zabawowe oraz edukacyjne – szkło powiększające do obserwacji liści, ale też w skaczące dyski – platformy na sprężynach, tor przeszkód, huśtawkę dla dwojga czy strukturę wspinaczkową i inne. W sumie to jedenaście urządzeń.
W Parku Włókniarzy dosadzono drzewa, krzewy i nie tylko...
Do czasu rewitalizacji w parku rosły 474 drzewa. Teraz jest ich więcej, gdyż aż 118 zostało dosadzonych. Wśród nich lipy, platany klony, kasztanowce i graby. Wrażenie robi też liczba krzewów... To ponad szcześć tysięcy sztuk, w tym berberysy, forsycje, jaśminowce, śnieguliczki, leszczyny, porzeczki i hortensje. Podobnie jest z bylinami, jest ich ponad trzydzieści pięć tysięcy – goździków, ostróżek, ostnic, przetaczników, jeżówek, kokoryczy, bodziszków, orlików, miodunek, poziomek, parzydeł i barwinków.
Do tego ponad dwadzieścia elementów ochrony fauny – budki dla ptaków i nietoperzy, schronienia dla jeży, schronienia dla płazów oraz krzewy dla ptaków gnieżdżących się na ziemi.
Jak podał bielski magistrat, parkowe alejki to już nie kostka i płyty betonowe, a ponad 5,5 tys. metrów kwadratowych nowych nawierzchni przepuszczalnych, przy nich trzy zdroje do poboru wody, stylowe ławki, kosze na śmieci oraz oświetlenie. Nowe są też drewniane bramy przy wejściach.
Rewitalizacja parku została realizowana w ramach projektu „Aktywne przestrzenie – rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej”. Miasto pozyskało na ten cel 6,2 mln złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Park Włókniarzy był ostatnim z listy do wykonania. Wcześniej zmodernizowane zostały parki: przy ul. Zielonej i pomiędzy ulicami Zdrojową a św. Anny, jak również park za bielskim Ratuszem.
Nie przeocz
- 600 zł bez żadnych kryteriów! Czy wiesz o tym dodatku?
- Imponujący Pałac w Bycinie mógł być turystyczną perłą Śląska, a zostały ruiny. FOTO
- W Katowicach firma odpowiedzialna za koszenie traw skosiła... trawy ozdobne i kwiaty!
- Odnowiona cechownia w Czeladzi wygląda świetnie. W czerwcu zobaczymy jej wnętrza
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?