Pomnik Braterstwa Broni w Czechowicach-Dziedzicach zniknie z centrum miasta przed Wielkanocą

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Pomnik Braterstwa Broni w Czechowicach-Dziedzicach
Pomnik Braterstwa Broni w Czechowicach-Dziedzicach Łukasz Klimaniec
Udostępnij:
Jeszcze przed Wielkanocą kontrowersyjny pomnik Braterstwa Broni w Czechowicach-Dziedzicach ma zniknąć z centrum miasta - zapowiedział na marcowej sesji burmistrz Czechowic Dziedzic Marian Błachut. Sprawa usunięcia pomnika ciągnie się od września 2019 r., gdy wojewoda wydał decyzję nakładającą na miasto taki obowiązek. Pomnik przedstawiający polskiego i radzieckiego żołnierza ma zostać pocięty i przeniesiony na teren Przedsiębiorstwa Inżynierii Miejskiej, spółki miejskiej przy ul. Czystej, gdzie znajduje się... oczyszczalnia ścieków.

Temat Pomnika Braterstwa Broni w Czechowicach-Dziedzicach, przedstawiający polskiego i radzieckiego żołnierza, od lat budził wiele emocji. Jedni domagali się zburzenia tego monumentu twierdząc, że to relikt minionej epoki fałszujący historię. Część mieszkańców jednak broniła pomnika. Już w 2009 r. czechowiccy radni podjęli uchwałę, że pomnik wzniesiony na początku lat 50. XX wieku ma zostać przeniesiony, ale przez ten czas sprawy nie udało się sfinalizować.

W 2019 roku historycy Instytutu Pamięci Narodowej dokonali oględzin monumentu i podkreślili, że podlega on pod ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, dlatego powinien zostać usunięty. Decyzja historyków IPN skłoniła wojewodę do podjęcia decyzji o likwidacji monumentu.

– Wykonanie tej decyzji zajmie trochę czasu, bo musimy się przygotować do tego technicznie i finansowo – mówił wówczas burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Teraz, po dwóch latach od decyzji wojewody, kontrowersyjny pomnik zniknie z centrum miasta. Podczas marcowej sesji rady miejskiej burmistrz Błachut poinformował, że został wyłoniony wykonawcy tego zadania i pomnik zniknie z centrum miasta przed świętami wielkanocnymi.

- Planujemy, że do świąt Wielkiejnocy ten pomnik zostanie przniesiony. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, w jakich trudnych czasach żyjemy, dlatego jeśli nie wystąpią nieprzewidziane zdarzenia, pomnik zostanie zdemontowany – zaznaczył burmistrz.

Nie przeocz

Dodał, że logistycznie to skomplikowane przedsięwzięcie ze względu na wielkość pomnika, jego tonaż, a także konieczność odcięcia go od podstawy. Do jego demontażu ma zostać wykorzystany specjalistyczny sprzęt.

- Ten pomnik był składany z kilku elementów, chcemy dokonać demontażu żeby można było ten pomnik przewieźć usuwając go z przestrzeni publicznej, niemiej jednak istnieje ryzyko, że może on nie zachować swojej konstrukcji żelbetowej podczas tych prac demontażu – ocenił burmistrz. Dodał, że przedsięwzięcie ma zostać sprawnie przeprowadzone, by nie zakłócać ruchu ulicznego.

Zobacz koniecznie

Burmistrz Błachut poinformował, że pomnik zostanie przeniesiony na teren Przedsiębiorstwa Inżynierii Miejskiej, spółki miejskiej przy ul. Czystej, gdzie znajduje się... oczyszczalnia ścieków. - Tam chcemy zdeponować i zabezpieczyć pomnik. To teren, który nie stanowi terenu publicznego, a z drugiej strony jest własnością gminy – wyjaśnił burmistrz.

Radny Mariusz Sekta wskazywał, by w miejscu usuniętego pomnika utworzyć parking, bo w mieście coraz bardziej brakuje miejsc parkingowych.

Musisz to wiedzieć

Burmistrz Błachut zaznaczył, że zagospodarowanie terenu nie będzie ani szybkie, ani łatwe. - Będziemy usuwali element figur z pomnika, a pozostałe elementy pozostaną, byśmy się zastanowili, w jaki sposób wykorzystać tę przestrzeń. Nie mamy na razi na tyle pieniędzy, by podejmować dziś działania projektowe i zagospodarować ten teren – wyznał.

Zastrzegł, że są też inne propozycje w sprawie tego terenu – jednym z nich jest utworzenie miejsca zieleni, wypoczynku, którego w zabetonowywanym mieście coraz częściej brakuje. - Zieleń jest bardziej potrzebną w naszym mieście przestrzenią. Ale decyzje jeszcze nie zapadły – podkreślił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hajnel z Laurahity

Noprzod budowac pomniki, chodzic pod nie z wjyncami na kolanach i slawic braterstwo broni ukochanej Armii Czerwonej i "naszych" znad Oki - a jak wiater sie obroci zwalic pomnik, coby jeszcze fto niy pomyslou, ze to niy bouy zouniyrze wyklynte i armia krajowo, kero "wyzwoloua" Jaszczymbie (wtedy jeszcze Zdroj).

A kej przidzie kolyj na pomniki Jonka Paulka i Lecha Wielkigo Herojisty?

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie