Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Don Pedra Szpiega z Krainy Deszczowców w Bielsku-Białej jest fantastyczny. Zobacz zdjęcia

Jacek Drost
Jacek Drost
Pomnik tajemniczego Don Pedro Szpiega z Krainy Deszczowców został dzisiaj 22 września uroczyście odsłonięty w Bielsku-Białej przez dzieci z Przedszkola nr 15
Pomnik tajemniczego Don Pedro Szpiega z Krainy Deszczowców został dzisiaj 22 września uroczyście odsłonięty w Bielsku-Białej przez dzieci z Przedszkola nr 15 FOT. Jacek Drost
Pomnik tajemniczego Don Pedro Szpiega z Krainy Deszczowców został dzisiaj 22 września uroczyście odsłonięty w Bielsku-Białej przez dzieci z Przedszkola nr 15. Stanął na placu Wojska Polskiego, nieopodal wcześniejszej pomnika Smoka Wawelskiego i Bartoliniego Bartłomieja, bohaterów „Porwania Baltazara Gąbki”, jednej z bajek powstałych w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. To już piąta rzeźba tworząca szlak Bajkowe Bielsko-Biała.

- To kolejny element bajkowego szlaku w naszym mieście, który podoba się bielszczanom i turystom, szczególnie tym młodszym. Cieszymy się, że takie inicjatywy się realizują i jeszcze uzyskaliśmy dopłatę ze środków europejskich - powiedział Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

Don Pedro nieopodal Smoka Wawelskiego

Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców w towarzystwie fantastycznego stwora Mypinga, stanął nieopodal kompozycji rzeźbiarskiej przedstawiającej Smoka Wawelskiego oraz kucharza Bartłomieja Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka. To nawiązanie do fabuły powieści i serialu Porwanie Baltazara Gąbki, w których szpieg z charakterystycznym okrzykiem - Carramba! - niestrudzenie tropi głównych bohaterów. Rzeźbę zaprojektowała znana bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Sama rzeźba ma metr 45 centymetrów, została odlana w brązie, waży około 150 kilogramów - powiedziała Lidia Sztwiertnia. Dodała, że rzeźba nie należała do najtrudniejszych, trudniejsze są te które sama wymyśla. - Oczywiście robienie rzeźby z płaskiego rysunku i przenoszenie tego w trzeci wymiar sprawia, że wiele rzeczy trzeba sobie wymyślić. Na przykład głowa: na rysunku jest ona tylko w profilu i właściwie pośredni półprofil trzeba sobie wykombinować. Więcej problemów miałam z samochodem Batlazara Gąbki, ale udało się - powiedziała rzeźbiarka.

Tajemniczy Don Pedro i porwanie Baltazara Gąbki

Wszystko zaczęło się od opowiadania bajek

Na uroczystym odsłonięciu pomnika obecny był Tomasz Pagaczewski, syn Stanisława Pagaczewskiego, autora powieści „Porwanie Baltazara Gąbki”.

- Powieść powstała wtedy, kiedy moja młodsza siostra zażyczyła sobie opowiadania bajek codziennie wieczorem, bo nie chciała spać. Ojciec tracił już koncept, co tu wymyślić i wziął jedną centralną postać, którym był Smok Wawelski i miał on codziennie inne przygody. Był jeden warunek: siostra zażyczyła sobie, żeby to był smok dobry, bo inaczej będzie się go bała. I ojcu ten smok wyszedł - opowiadał Tomasz Pagaczewski. Wspominał także Szpiega z Krainy Deszczowców, mając na myśli zachmurzone dzisiaj Bielsko-Białą. - U nas deszcz teraz nie pada. Proszę się nie bać, bo w książce jest napisane, że w Krainie Deszczowców padał deszcz tak drobny, że był w ogóle niewidoczny - żartował pan Tomasz.

Serial „Porwanie Baltazara Gąbki” powstał właśnie na podstawie tej powieści. Został stworzony w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych w latach 1969-1970 (13 odcinków). Autorem projektów plastycznych wykorzystanych w filmach, jak i książkach był Alfred Ledwig, plastyk, scenarzysta, reżyser i współzałożyciel Studia Filmów Rysunkowych. Chcąc wykonać pomniki postaci nawiązujące do tego serialu konieczne było zdobycie zgody nie tylko autora projektów plastycznych wykorzystanych w filmach, ale i spadkobierców autora książki – Stanisława Pagaczewskiego.

Szpieg z Krainy Deszczowców jest piątą rzeźbą na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała, który jest sukcesywnie rozwijany w mieście. Don Pedro dołączył do Reksia, Bolka i Lolka, Pampaliniego łowcy zwierząt oraz Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka.

Nie przeocz

Będą kolejne pomniki? Tak, ale na razie to tajemnica

Prezydent Jarosław Klimaszewski stwierdził, że pomnik Don Pedra nie jest ostatnim, jaki pojawił się w mieście nad Białą. - Nasze Studio Filmów Rysunkowych jest bogate w takie postacie, będziemy to kontynuować, ale na razie cicho sza. Zostawmy to owiane trochę mgiełką tajemnicy - dodał prezydent Bielska-Białej.

Mikroprojekt Bajkowe Bielsko-Biała - Rzeźba Don Pedro Szpiega z Krainy Deszczowców został współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Wsparcie finansowe z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi prawie 29 tys. euro. oraz z budżetu państwa - ponad 1,7 tys. euro. Z własnego budżetu miasto wydało na ten cel do około 3,4 tys. euro.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo