Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Jerzego Kukuczki odsłonięty. AWF Katowice uhonorowała swego patrona

TOK
Pomnik Jerzego Kukuczki w Katowicach
Pomnik Jerzego Kukuczki w Katowicach Arek Gola/Dziennik Zachodni
Przed głównym wejściem do katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego stanął pomnik Jerzego Kukuczki, który jest patronem uczelni. W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięli udział m.in. żona i syn wybitnego himalaisty. Był też twórca pomnika – Bogumił Burzyński.

AWF obchodzi 45-lecie powstania i z tej okazji postanowiono uhonorować patrona uczelni, który zmarł tragicznie w 1989 roku. Odsłonięcie pomnika nastąpiło w dniu uroczystej inauguracji roku akademickiego.

- Osiem lat temu podjęliśmy decyzję o tym, że Jerzy Kukuczka będzie patronem naszej uczelni – przypomniał rektor AWF Adam Zając. – To był nie tylko wybitny himalaista, ale też wielki sportowiec. Jego filozofia życiowa sprzyja nam pracownikom uczelni i powinna sprzyjać też studentom.

Na uroczystości byli żona Jerzego Kukuczki Celina i syn Wojciech.

- Ten pomnik jest ogromnym wyróżnieniem zasług mojego ojca. Nie każdy sportowiec, nie każdy człowiek zasłużył sobie na pomnik – mówił Wojciech Kukuczka. – Napawa mnie dumą, że mój ojciec zasłużył na pomnik. Widziałem pierwowzór pomnika, byliśmy w kontakcie z autorem. Pomnik mi się podoba, myślę, że tata jest ciekawie ujęty. Podobieństwo jest zachowane.

- To jest bardzo dobre odwzorowanie. Podobieństwo jest olbrzymie. Twarz jest wyrazista i bardzo przypomina mojego męża – nie kryła zachwytu Celina Kukuczka. - Ja dziś pierwszy raz zobaczyłam ten pomnik, wcześniej widział go tylko syn. Od teraz Jerzy będzie witał wszystkich studentów AWF i ludzi pracujących na uczelni.

- Gdy robi się portret trzeba się liczyć z tym, że będzie porównywany do oryginału, dlatego prosiłem Wojtka, aby sprawdził wersję w glinie, żebym mógł zrobić odlew. Potwierdził, że jest OK – opowiada Bogumił Burzyński.

– Opierałem się na filmach i zdjęciach Jerzego Kukuczki. Spotkałem się z nim raz dawano temu. Starałem się, aby ten pomnik przede wszystkim oddał ducha tej wybitnej postaci. Uznanie ze strony jego rodziny jest dla mnie największą nagrodą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!