Pomnik Wojciecha Korfantego stanął w Warszawie. Wreszcie! - powiedział prezydent Andrzej Duda, który odsłonił obelisk z rodziną Korfantego

KLM
W Warszawie odsłonięto pomnik Wojciecha Korfantego. W uroczystościach udział wzięli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i delegacja z woj. śląskiego Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego/Igor Starnawski
Pomnik Wojciecha Korfantego został w piątek 25 października uroczyście odsłonięty w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda oraz liczna reprezentacja z województwa śląskiego, w tym rodzina Wojciecha Korfantego. - Mam nadzieję, że nikt obok tego pomnika nie przejdzie obojętnie - powiedział prezydent Duda.

Pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie został uroczyście odsłonięty w piątkowe południe. Odsłonięcia pomnika dokonali prezydent RP Andrzej Duda, wnuk Wojciecha Korfantego Feliks Korfanty oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Data odsłonięcia pomnika (25 października) jest nieprzypadkowa - nawiązuje do przemówienia Wojciecha Korfantego w Reichstagu, które miało miejsce 25 października 1918 r. – Mości panowie, nie chcemy ani piędzi ziemi niemieckiej. Żądamy jedynie, w myśl postanowień punktu trzynastego programu Wilsona, własnej, jednej, złożonej z ziem trzech zaborów Polski – mówił wtedy Korfanty.

Zobaczcie koniecznie

Pomnik Wojciecha Korfantego stanął w Warszawie u zbiegu Agrykoli i Alei Ujazdowskich. W uroczystości jego odsłonięcia wzięli udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz liczna reprezentacja województwa śląskiego na czele z wojewodą i marszałkiem województwa śląskiego.

- Wreszcie. Wreszcie nadszedł ten ważny, długo dyskutowany ale przede wszystkim długo wyczekiwany moment. Wyczekiwany przez tych, którzy sercem czy rodzinnie czują się związani z Górnym Śląskim. Ale śmiało można powiedzieć, że to moment także wyczekiwany przez Rzeczpospolitą. Moment, w którym w stolicy wolnego, suwerennego, niepodległego państwa, w Warszawie, odsłaniamy pomnik jednego z ojców naszej niepodległości, odzyskanej w 1918 roku – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zobaczcie koniecznie

Prezydent nawiązał do Trzeciego Powstania Śląskiego, które było efektem plebiscytu na ziemiach śląskich, zasług i pracy mieszkańców Śląska, dzięki którym można było rozwijać państwo polskie, a także przypomniał losy i zasługi Wojciecha Korfantego nazywając go jednym z ojców niepodległości.

- Powiedziałem, że „wreszcie”, bo długo to trwało i ten pomnik poniekąd to wyraża: Wojciech Korfanty nie stojący na cokole, nie stojący na piedestale, ale stojący obok niego i spokojnie się o niego opierający. II Rzeczpospolita niestety nie postawiła go na piedestale, ale i obecna Rzeczpospolita też potrzebowała długiego czasu, by ten pomnik stanął. Dziękuję wszystkim, dzięki którym ten pomnik tu jest – zaznaczył prezydent Duda.

Trwa głosowanie...

Kim dla Ciebie jest Wojciech Korfanty?

Prezydent Andrzej Duda wskazał, że pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie znalazł się w alei, w której są pomniki Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Józefa Piłsudskiego. – Ci ludzie, którzy byli w strasznym politycznym sporze, jak prowadzić polskie sprawy, stoją tu teraz i pokazują, że Polska jest jedna – zaznaczył. - Mam nadzieję, że nikt obok tego pomnika (Korfantego – red.) nie przejdzie obojętnie, że każdy, kto zna naszą historię – zwłaszcza trudną historię II RP - będzie widział w tej alei wyraźne wskazanie do zgody, że Polska jest jedna. Tak jak – jestem przekonany - widział ją chrześcijański demokrata Wojciech Korfanty. Cześć i chwała bohaterom Rzeczypospolitej, ojcom niepodległości. Wieczna pamięć Wojciechowi Korfantemu! – powiedział prezydent Duda.

W uroczystości odsłonięcia pomnika Korfantego w Warszawie wziął udział Feliks Korfanty, wnuk Wojciecha Korfantego.
- To ważna chwila, nie tylko dla rodziny, która symbolicznie domyka uczczenie pamięci ojców niepodległej Rzeczypospolitej - do Daszyńskiego, Dmowskiego, Paderewskiego i Witosa, dołączył dziś Korfanty. Last, but not least, mam nadzieję – powiedział.

Wyznał, że Warszawa w życiu jego dziadka, rodowitego Górnoślązaka, zajmowała miejsce szczególne. Tu sprawował mandat posła i senatora RP, tu był wicepremierem w rządzie Witosa, tu też w 1922 r. otrzymał misję utworzenia rządu.

Pomnik Wojciecha Korfantego stanął w Warszawie. Wreszcie! - ...

- Zrealizowanie tego zadania uniemożliwił mu jednak marszałek Piłsudski, który stał także za osadzeniem mego dziadka w Twierdzy Brzeskiej. Warszawa do tej pory kojarzyła się naszej rodzinie także z jego śmiercią, poprzedzoną bezpodstawnym uwięzieniem, gdy w obliczu zagrożenia wojną z Niemcami, z którymi skutecznie walczył w Trzecim Powstaniu Śląskim, powrócił z przymusowej emigracji, aby oddać się do dyspozycji narodu. Osadzono go na Pawiaku. Zwolniony został dopiero wtedy, gdy stan zdrowia nie pozwalał już wyjść o własnych siłach. Zmarł 17 sierpnia 1939 roku i wówczas Warszawa żegnała o Rotą – przypomniał Feliks Korfanty dziękując w imieniu rozsianych po całym świecie potomków Wojciecha Korfantego za postawienie mu pomnika w stolicy Polski.

Przed uroczystym odsłonięciem pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie o 9.30 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela została odprawiona msza pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Homilię wygłosił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Przypomniał w niej m.in. że Wojciech Korfanty wiele wycierpiał od swoich, co było dla niego najbardziej bolesne.

- Fakt, że dziś Wojciech Korfanty jako jeden z założycieli II Rzeczypospolitej otrzymuje w Warszawie swój pomnik, jest znakiem czasu. Więcej, jest wyrazem dziejowej sprawiedliwości. Dziękujemy III Rzeczypospolitej za ten oczekiwany gest włączenia Korfantego w grono ojców założycieli Polski, która zmartwychwstała. Oby obok tego pomnika nikt nie przechodził bezmyślnie. To znaczy, bez pomyślenia o osobie i życiu męczeńskim Wojciecha Korfantego i ostatecznie przeżytym dla dobra Ojczyzny - podkreślił abp Skworc.

Pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie przedstawia go opartego o postument. Na nim widnieje napis: "Wojciech Korfanty, 1873-1939, polityk, chrześcijański demokrata."

Nie przegapcie

Powrót do szkół w reżimie sanitarnym

Wideo

Komentarze 34

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
historyk
26 października, 22:36, Hajnel z Laurahity:

Im Prinzip mosz recht - historyk. Ale Traktat Wesalski bou podpisany niy w 1916 ino w 1919 (28.06.1919).

Mysl, co to ejs chciou napisac, ino Ci sie tasta na klawiaturze pomyloua.

Nota bene - Kongres USA odmowil ratyfikacji Traktatu.USA nie przystompouy do Ligii Narodow, a traktat pokojowy miedzy Stanami Zjednoczonymi a Niemcami podpisany zostal dopiero w 1921 (tzw. Traktat Berlinski).

Mosz racja. pomylily mie sie tasty. Niy wiym czymu. Moze sie zdarzyc?

G
Gość

Dyc wjysz - Luca - co poloki wciskajom wszyndzie te swoje parszywe nochale i pyski - a potym jak im je obijom, to wrzeszczom, co to winne som ONI!

L
Luca z Bojtnerki
26 października, 08:43, Ślązak:

Dobrze ukrywają Niemcy swoją wściekłość na Polskę. Na co dzień Niemcy są cacy i udawają, że wszystko fajn. Ale jak się wydarzy taka uroczystość jak upamiętnienie naszego śląskiego bohatera Korfantego, to wtedy z Niemców wychodzi wszyjsko co w nich prawdziwe. Złość, pogarda dla Polski, obrażanie nas Ślązaków. Dejcie se pozór. Obrażanie Śląska i Polski nie może być bezkarne. Nawet jeżeli Der DZ nie usuwa waszych chamskich wpisów.

Jakiym prawym, ty polcko nito wypowiadosz sie na tymat Ślonska, ze ftorym gorolu niy mosz nic wspolnego?

H
Hajnel z Laurahity

Im Prinzip mosz recht - historyk. Ale Traktat Wesalski bou podpisany niy w 1916 ino w 1919 (28.06.1919).

Mysl, co to ejs chciou napisac, ino Ci sie tasta na klawiaturze pomyloua.

Nota bene - Kongres USA odmowil ratyfikacji Traktatu.USA nie przystompouy do Ligii Narodow, a traktat pokojowy miedzy Stanami Zjednoczonymi a Niemcami podpisany zostal dopiero w 1921 (tzw. Traktat Berlinski).

h
historyk

III Powstanie Slaskie bylo niepotrzebne. Traktatem Wersalskim z roku 1916 uznano czesc Gornego Slaska przekazac Polsce. Z czegos ta nowopowstala Polska musiala zyc.

Teren Slaska, zagospodarowany z infrastruktura i przemyslem mial byc motorem dla Polski. Mimo tego przeprowadzono plebiscyt na Slasku, ktory mial zadecydowac o przynaleznosci do Niemiec lub Polski. Mimo sfalszowania danych ze strony Polski, 75% Slazakow opowiedzialo sie za pozostaniem pod administarcja Niemiec. To bylo powodem III powstania. Od roku 1348 Slask nie nalezal do Polski. Tereny te zmienialy wlasciciela przez przynaleznosc do Bohemii, (Böhmen) do korony Habsburskiej (Austria) i po wojnie 7 letniej do Prus. Nie przecze, ze Slask byl zamieszkiwany czesciowo przez ludnosc polska, ale byla to grupa mniejszosciowa. (najczesciej grupa ludzi szukajaca pracy) Rozwoj przemyslu podczas Rewolucji Przemyslowej w Anglii i Niemczech od polowy XIX wieku przyczynil sie do gwaltownego rozwoju tego terenu. Ludnosc tutejsza, takze polska, rozwijala swoja mentalnosc w inny sposob niz na terenach rzekomo polskich. Ludnosc tutejsza (takze polska i zydowska) zyla w dobrobycie. Po I wojnie Polska miala z tego profitowac, gdyz Niemcy (Prusy) musialy byc ukarane. (decyzja Traktatu Wersalskiego). Od roku 1922 zaczely sie antagonizmy w rekacji Polacy - Slazacy, ktore trwaja do dzisiaj. Reszta Slaska, wraz z Dolnym przeszla pod polska administracje po II wojnie. Majac doswiadczenie z autochtonami Gornego Slaska, Polska wprowadzila inna polityke w stosunku do Niemcow dolnoslaskich. Zaczela sie masowa ewakuacji tej ludnosci. To jest jednakze odrebny temat. Chce zwrocic uwage prezydentowi Dudzie i polskim Slazakom, ze przydalaby sie na takie okolicznosci znajomosc faktow historycznych. Nie brzmia one dla Polakow i polskich Slazakow tak kolorowo, jak w niektorych artykulach. Ale fakty pozostana faktami. Nie mozna ich koloryzowac i upiekszac zaleznie od potrzeb.

H
Hajnel z Laurahity

A co ty Ślązak'u miyszosz to ty warsiawskij hucpy z tym Korfantowym pomnikiym Niymcy?

Dyc sprzedanie Gornego Sloncka Polsce bez Korfantego, to zdrada tego Sodzawkowego Adalberta szancy powstania po piyrszy wojnie Wolnego i samodzielnego Sloncka.

A tysz idzie pedziec, co Niymcy podstawjyli Polokom swinia wypuszczajonc terrorysty Pilsudzkiego z Magdeburga. Pokozou on swoj chacharski charakter i kindersztuba.

Teroski jego uczyn ze Zoliboza tysz niydugo zrobi to, co sie tymu wonstymu zmudzinowi niy udalo - zamordyzm i dyktatura!

Ś
Ślązak

Dobrze ukrywają Niemcy swoją wściekłość na Polskę. Na co dzień Niemcy są cacy i udawają, że wszystko fajn. Ale jak się wydarzy taka uroczystość jak upamiętnienie naszego śląskiego bohatera Korfantego, to wtedy z Niemców wychodzi wszyjsko co w nich prawdziwe. Złość, pogarda dla Polski, obrażanie nas Ślązaków. Dejcie se pozór. Obrażanie Śląska i Polski nie może być bezkarne. Nawet jeżeli Der DZ nie usuwa waszych chamskich wpisów.

D
DAP Thule Gesellschaft
25 października, 21:04, DAP Thule Gesellschaft:

Polaczki niepodległość podali wam na tacy ( Traktat Wersalski )

Żeby państwo funkcjonowało trzeba je postawić na nogi. A do tego potrzebny jest przemysł który został stworzony przez Niemców......

Innymi słowy zdechlibyscie jak ta

polen schwein

25 października, 22:33, Smacznego !:

Schweine to ty de bilu z hałdziarskeij familii która zdechłaby bez polskiej żywności bo niemieckiej wtedy ani teraz nie ma. Żryj oberszlezjerze chwasty z hałdy jak ci się nie podoba to co polskie

25 października, 23:18, Gość:

Polski przygłupie masz tyle "rozumu" co prosty chłop za sanacji

:D:D

Ps Jutro weekend polskie brudasy

pijani w sztok.

25 października, 23:44, Poradnik:

Nie pluj się górnośląska niemiecka małpo bo ci wiatr z hałdy resztki zębów powyrywa i jak co tydzień nie pójdziesz z swoją po....ą rodziną do kościoła modlić się o szybki koniec państwa polskiego

W Auschwitz to sobie zębów poszukaj

hehe

Jak co tydzień będziesz się modlić do swojego boga eunucha za pośrednictwem sługusów w czarnych kieckach.

P
Poradnik
25 października, 21:04, DAP Thule Gesellschaft:

Polaczki niepodległość podali wam na tacy ( Traktat Wersalski )

Żeby państwo funkcjonowało trzeba je postawić na nogi. A do tego potrzebny jest przemysł który został stworzony przez Niemców......

Innymi słowy zdechlibyscie jak ta

polen schwein

25 października, 22:33, Smacznego !:

Schweine to ty de bilu z hałdziarskeij familii która zdechłaby bez polskiej żywności bo niemieckiej wtedy ani teraz nie ma. Żryj oberszlezjerze chwasty z hałdy jak ci się nie podoba to co polskie

25 października, 23:18, Gość:

Polski przygłupie masz tyle "rozumu" co prosty chłop za sanacji

:D:D

Ps Jutro weekend polskie brudasy

pijani w sztok.

Nie pluj się górnośląska niemiecka małpo bo ci wiatr z hałdy resztki zębów powyrywa i jak co tydzień nie pójdziesz z swoją po....ą rodziną do kościoła modlić się o szybki koniec państwa polskiego

G
Gość
25 października, 21:04, DAP Thule Gesellschaft:

Polaczki niepodległość podali wam na tacy ( Traktat Wersalski )

Żeby państwo funkcjonowało trzeba je postawić na nogi. A do tego potrzebny jest przemysł który został stworzony przez Niemców......

Innymi słowy zdechlibyscie jak ta

polen schwein

25 października, 22:33, Smacznego !:

Schweine to ty de bilu z hałdziarskeij familii która zdechłaby bez polskiej żywności bo niemieckiej wtedy ani teraz nie ma. Żryj oberszlezjerze chwasty z hałdy jak ci się nie podoba to co polskie

Polski przygłupie masz tyle "rozumu" co prosty chłop za sanacji

:D:D

Ps Jutro weekend polskie brudasy

pijani w sztok.

G
Gość

kaj je ta familijo uod korfacioka kero pitua za wielko woda, co duduś jich niy zaprosiol abo majom onkla adalberta tam kaj śwoatło niy dochodzi!

G
Gość
25 października, 17:12, Gość:

Polska, panstwo pomnikowcow i

tu trza dodac i ciuli na nich!

F
Francek z Kosciuszki

Zamiast zrobic cojs dlo Katowic i okolicy Krupa i jego sitwa poslala forse do Warwsiafki na nikomu tam niepotrzebny pomnik. Ale Warwsiawka sie cieczy, ze znowu "Slozacy" wylizali im dupska!

a
abc
25 października, 17:28, Francek z Kosciuszki:

A fto mi powie - wiela piniyndzy ze slonckij kasy poszuo na ty "pomnik" sprzedawczyka naszego Hajmatu? No i fto przi ty okazji zgarnou nasz wspolny grosz do swojij kapsy?

25 października, 20:00, Bercik:

A kaj som piniondze co gorol Grazynski porwol i pitnol do Angli !!!

A kaj som moje piniondze ze komuni ...obszymurku

K
Karolina

przinajmij, jak mu nas, rajom pod dynkmal,

jak Pstrowskiymu, to niy baje na Śloncku śmierdziało

Dodaj ogłoszenie