Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie zostanie odsłonięty po raz drugi. W końcu trafi na niego hasło "Syn Ziemi Śląskiej"

Marcin Zasada
Marcin Zasada
We wtorek 20 kwietnia, w urodziny Wojciecha Korfantego, jego pomnik w Warszawie zostanie odsłonięty po raz drugi. Na tablicę na cokole w końcu trafi hasło: „Syn Ziemi Śląskiej”, które z niezrozumiałych powodów zniknęło z pomnika na etapie projektowania.

Na pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie trafi w końcu hasło "Syn Ziemi Śląskiej"

Uroczystość w Warszawie rozpocznie się o godz. 16., pod pomnikiem u zbiegu ul. Agrykola oraz Al. Ujazdowskich. Towarzyszyć jej będzie wręczenie Nagrody Związku Górnośląskiego im. Korfantego, a także otwarcie wystawy „Powstania Śląskie 1919-1920-1921” przygotowanej przez katowicki oddział IPN.

- Tej śląskości Korfantego na pomniku rzeczywiście brakowało. Dlaczego dopiero teraz? Bo lepiej późno niż wcale i nigdy nie jest za późno na coś dobrego i na dopełnienie czegoś, a o Korfantym i Śląsku trzeba mówić i uczyć – mówi pilotująca sprawę senator Halina Bieda.

Długo wyczekiwany pomnik Wojciecha Korfantego w stolicy został odsłonięty 25 października 2019 roku. Żadnego z bohaterów niepodległości nie upamiętniano w stolicy tak długo i z takimi problemami po drodze, ale w końcu się udało. Korfanty stanął u zbiegu al. Ujazdowskich i ul. Agrykola. Jego pomnik zaprojektował Karol Badyna z Krakowa. Korfanty stanął obok postumentu, a nie na nim, jak inni ojcowie niepodległości: Witos, Dmowski czy Piłsudski.

Nie przeocz

Pierwotnie na pomnik w Warszawie miała trafić inskrypcja tej treści: „WOJCIECH KORFANTY/1873-1939/POLITYK ŚLĄSKI/CHRZEŚCIJAŃSKI DEMOKRATA”. Gdy monument odsłonięto, okazało się, że zniknął z niego przymiotnik śląski. Decyzję podjęła komisja konkursowa, która uznała, że „Korfanty – polityk śląski” zawęża jego polityczną rolę do zasięgu regionalnego. Na łamach DZ wielokrotnie krytykowaliśmy to posunięcie.

Refleksja przyszła rok później. Senator Halina Bieda, która dziedzictwem Korfantego zajmowała się jako wieloletni dyrektor Muzeum Powstań Śląskich, napisała do władz Warszawy o korektę na cokole pomnika. „ Wydaje się zasadne, by oddać Wojciechowi Korfantemu jego śląskość i dopisać na pomniku SYN ZIEMI ŚLĄSKIEJ. Taki napis nie odbiera Korfantemu politycznej wielkości, a jedynie pokazuje skąd się wywodził, co przez całe życie było mu bliskie i o co zabiegał w swojej politycznej działalności” - tłumaczyła Bieda.

Władze Warszawy, która przekazała działkę pod pomnik i zapłaciła za jego wykonanie, zgodziły się na modyfikację napisu. Podobnie komisja konkursowa oraz autor pomnika. W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy, że prawdopodobna data odsłonięcia monumentu na nowo to 20 kwietnia, w urodziny Korfantego.

Wtorkowy „dzień Korfantego” w Warszawie zahaczy również o Senat, w którym na godz. 11 zaplanowano konferencję pod tytułem „Odłożona niepodległość. Górny Śląsk w 1921 roku na drodze do II Rzeczypospolitej”. Wezmą w niej udział śląscy naukowcy: prof. Ryszard Kaczmarek, dr hab. Maciej Fic, dr hab. Marek Białokur oraz dr Mirosław Węcki. O godz. 13. odbędzie się spotkanie z Barbarą Szmatloch i Józefem Krzykiem, autorami książki „Korfanty. Silna Bestia”. Przypomnijmy, że Senat rok 2021 ustanowił Rokiem Powstań Śląskich.

W Warszawie odsłonięto pomnik Wojciecha Korfantego. W uroczystościach udział wzięli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i delegacja z woj. śląskiego

Pomnik Wojciecha Korfantego stanął w Warszawie. Wreszcie! - ...

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera