MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 5 tysięcy złotych trafi do górników PGG! Zarząd i związki PGG podpisały porozumienie. To dwie dodatkowe wypłaty...

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
arc
Zarząd Polskiej Grupy Górniczej oraz związki zawodowe działające w firmie podpisały niedawno porozumienie dotyczące wypłat pracownikom na rok 2024. Porozumienie to przewiduje dwie jednorazowe wypłaty, które mają być realizacją zapisów umowy społecznej dotyczącej podwyżek w górnictwie węgla kamiennego. Na konta górników trafi ponad 5 tysięcy złotych.

Porozumienie ws. wypłat pracownikom Polskiej Grupy Górniczej na rok 2024 zostało podpisane w środę przez zarząd spółki oraz działające w niej organizacje związkowe. Jest to krok mający na celu realizację zapisów umowy społecznej dotyczącej podwyżek w górnictwie węgla kamiennego.

Umowa społeczna, zawarta w maju 2021 roku, reguluje m.in. proces wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 roku. Dotyczy trzech spółek węglowych, w tym Polskiej Grupy Górniczej. Zgodnie z aneksem do umowy z 2022 roku, przeciętne wynagrodzenie w tych spółkach ma rosnąć o 1% powyżej wskaźnika średniorocznej inflacji.

Ponad 5 tysięcy złotych trafi do górników

Według podpisanego porozumienia, pracownicy PGG otrzymają dwie takie same kwoty jednorazowe - do 10 lipca br. oraz do 9 listopada br. Wysokość wypłat zależy od rodzaju pracy oraz wymiaru czasu pracy. Pracownicy zatrudnieni pod ziemią otrzymają dwukrotnie po 2,6 tys. zł brutto, ci pracujący na powierzchni (z wyjątkiem pracowników administracyjno-biurowych) - po 2,1 tys. zł brutto, a pracownicy administracyjno-biurowi - po 1,6 tys. zł brutto.

Porozumienie określa także warunki, które muszą być spełnione, aby pracownik otrzymał wypłatę jednorazową. Osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymają proporcjonalną kwotę, podobnie jak pracownicy zatrudnieni czasowo. Jednakże pracownicy, którzy mieli nieusprawiedliwione nieobecności w pracy, dopuścili się kradzieży mienia firmy lub naruszyli przepisy dotyczące alkoholu lub narkotyków w miejscu pracy, nie będą uprawnieni do otrzymania dodatkowych środków.

Porozumienie zawiera także zobowiązanie do dalszych prac nad jednolitym regulaminem wynagradzania w PGG, z zamiarem jego wdrożenia od 1 stycznia 2025 roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni