Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 7 godzin w miesiącu nie pracujemy będąc w pracy. Same przerwy na papieroska to 1,5 godz. Wydajność Polaków wciąż nie jest wysoka

OPRAC.:
Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Z badań firmy TIAMATE wynika, że średnio pracownicy nie zajmują się pracą w pracy przez ponad 7 godzin w miesiącu.
Z badań firmy TIAMATE wynika, że średnio pracownicy nie zajmują się pracą w pracy przez ponad 7 godzin w miesiącu. Pixabay
Nawet ponad milion złotych strat rocznie zalicza jedno polskie duże przedsiębiorstwo produkcyjne z powodu marnotrawienia czasu pracy przez pracowników. Śląska firma TIMATE przedstawia wyniki swoich analiz. Wynika z nich, że każdy polskiej firmy produkcyjnej marnuje (czyli nie przeznacza na pracę) prawie dniówkę w miesiącu. Sama przerwa na papieroska to 90 minut straconego czasu pracy.

460 minut miesięcznie (czyli dokładnie 7,6 godzin) - średnio tyle czasu pracownik polskiej firmy produkcyjnej przeznacza w pracy na zadania niezwiązane z jego służbowymi obowiązkami - wynika z badań śląskiej grupy TIMATE.

90 minut "na papierosku" miesięcznie

90 minut spędzamy na przerwie na papierosa, 60 poświęcamy na załatwianie prywatnych spraw poza firmą, kolejne 90 - po prostu nie pracujemy.

Tak wynika z obliczeń przeprowadzonych z wykorzystaniem systemu TIMATE w dużych przedsiębiorstwach.

Nie przeocz

TIMATE, czyli system do rejestracji i zarządzania czasem pracy, monitoruje, w jaki sposób pracownicy wykorzystują czas, który spędzają w przedsiębiorstwie. Analiza wyników z kilku dużych firm produkcyjnych nie napawa optymizmem.

W naszych obliczeniach bierzemy pod uwagę tylko czas, który pracownicy powinni przeznaczać na wykonywanie obowiązków służbowych. Odliczamy zatem ustawowe przerwy. I tylko z tego czasu, który powinien być poświęcony pracy, zatrudnieni marnotrawią aż 460 minut, czyli ponad 7,5 godziny miesięcznie. Rocznie to 92 godziny – mówi Sebastian Młodziński, CEO TIMATE

Firma traci rocznie ponad milion złotych z powodu "leniwych" pracowników

- W przypadku przedsiębiorstwa zatrudniającego 500 osób mówimy o 46000 godzin rocznie, za które pracodawca zapłacił, nie otrzymując nic w zamian. Jeśli przyjmiemy, że minuta pracy kosztuje 0,47 zł, rocznie firma traci ponad milion złotych – mówi Sebastian Młodziński, CEO TIMATE.

Jeżeli odczuwasz permanentne przemęczenie i masz stresującą, niesatysfakcjonującą pracę, istnieje ryzyko, że doświadczasz wypalenia zawodowego. Zdiagnozowanie jego syndromów nie jest łatwe. Na szczęście możesz wprowadzić zmiany, które pomogą ci uporać się z problemem. Zobacz, jakie.

10 sposobów na wypalenie zawodowe. Zobacz, co zrobić, kiedy ...

Co robią pracownicy, gdy nie pracują?:

  • spędzają czas „na papierosie”,
  • spędzają czas w stołówce lub szatni,
  • spędzają czas poza firmą, zajmując się swoimi prywatnymi sprawami

Przedsiębiorcy płacą też za nieprzepracowane nadgodziny – zatrudnieni rzeczywiście są fizycznie w biurze czy w fabryce dłużej niż przewiduje etat, nie poświęcają jednak tego czasu na obowiązki służbowe. Nieefektywnie, czyli nie robiąc nic konkretnego, spędzają 20 proc. z tych 460 minut.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

- Monitorując w odpowiedni sposób wykorzystanie pracy czasu, można uniknąć tych nadużyć. Firmy, które wdrożyły u siebie nasze rozwiązanie, zmniejszyły poziom marnotrawienia czasu średnio nawet o 80 proc. To są realne oszczędności, sięgające rocznie kilkuset tysięcy złotych – dodaje Sebastian Młodziński.

Dzięki wprowadzeniu nowego sposobu rozliczania i monitorowania czasu pracy można całkowicie wyeliminować problem prywatnych wyjść, nieuprawnionych nadgodzin czy niedopracowanych godzin (spędzania w pracy mniejszej liczby godzin niż ta wynikająca z umowy). Firmy przebadane przez TIMATE, korzystające z nowoczesnych narzędzi, skróciły też o 78 proc. czas poświęcany przez pracowników na przerwy na papierosa, a o 67 proc. – ten spędzany nieefektywnie.

Musisz to wiedzieć

Spółka TIMATE z siedzibą w Chorzowie przeprowadziła swoje analizy w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, które wdrożyły jej system do monitorowania czasu pracy. Pomiary dotyczyły stanu początkowego, obrazującego zachowania pracowników, których działania w czasie pracy nie były monitorowane, oraz stanu końcowego (po roku obowiązywania nowego sposobu rejestracji czasu pracy).

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera