Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad pół miliona seniorów ze Śląska może otrzymać pomoc. Gminy dostaną 12,5 mln złotych na ten cel

OPRAC.:
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
"Wspieraj seniora" - dla kogo program?
"Wspieraj seniora" - dla kogo program? fot. Piotr Krzyżanowski/ Polska Press Grupa
Według szacunków Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach ponad pół miliona seniorów powyżej 70 roku życia, może potrzebować pomocy. Rząd uruchomił program "Wspieraj Seniora". Dla gmin z terenu województwa, które włączą się do programu zabezpieczono 12,5 mln złotych.

Ponad 12,5 mln zł trafi do gmin województwa śląskiego, które włączą się w rządowy program „Wspieraj Seniora”. Celem programu jest wsparcie samorządów w częściowej opiece nad osobami powyżej 70 roku życia, które w perspektywie kilku najbliższych tygodni ograniczą swoją aktywność do niezbędnego minimum i pozostaną w domu.

Śląski Urząd Wojewódzki szacuje, że w województwie śląskim Szacujemy, pomocy wymagać może 562 428 mieszkańców powyżej 70 roku życia.

Do decyzji jednostek samorządu terytorialnego pozostaje czy zadanie to będą realizować w ramach własnych możliwości kadrowych (np. poprzez zatrudnienie osób do realizacji zadania lub przyznanie dodatków zadaniowych), czy też poprzez zlecenie zadania organizacjom pozarządowym. Zgodnie z programem gminy mogą też zakupić usługi od podmiotów sektora prywatnego lub otoczyć opieka seniorów przy współpracy z wolontariuszami, harcerzami, żołnierzami WOT czy członkami ochotniczej straży pożarnej.

- Przesłaliśmy już informacje na temat Programu „Wspieraj Seniora” do samorządów i liczymy na odzew z ich strony. Pandemia koronawirusa to egzamin z naszej solidarności. Od jego wyniku może zależeć przebieg pandemii, a tym samym zdrowie i życie Polaków. Dlatego tak cenne są wszelkie inicjatywy podejmowane z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców. Zachęcam wszystkich Państwa do włączenia się w wolontariat i pomoc osobom starszym w ramach akcji „Wspieraj Seniora”. Okażmy wsparcie i solidarność międzypokoleniową! – apeluje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Nie przeocz

Kto jest bezpośrednim realizatorem programu?
Lokalne ośrodki pomocy społecznej realizują program na terenie gminy.

W jaki sposób finansowany jest program?
Gminy będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki gminy będą mogły przeznaczyć m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów. Na realizację dofinansowania przeznaczono łącznie kwotę 100 mln zł.

Do kiedy potrwa?
Program jest realizowany od 20 października do 31 grudnia 2020 r.

Jak wygląda pomocy w ramach programu?

  • Krok 1. Osoba starsza w wieku 70 lat i więcej, która zdecyduje się pozostać w domu w związku z utrzymującym się stanem epidemii dzwoni na ogólnopolską infolinię uruchomioną w ramach programu Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - 22 505 11 11.
  • Krok 2. Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje prośbę o pomoc do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie przez system Centralnej Aplikacji Statystycznej.
  • Krok 3. Pracownik ośrodka pomocy społecznej kontaktuje się telefonicznie z seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala usługę wsparcia. W szczególności chodzi o dostarczeniu zakupów, obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej.
  • Krok 4. Koszty zakupów pokrywa Senior.

Kto może skorzystać z programu?
Z programu mogą skorzystać osoby starsze po 70 roku życia. W szczególnych przypadkach pomoc może być udzielona osobie przed 70. życia. Szczególne sytuacje oznaczają brak możliwości zapewnienia niezbędnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia oraz sytuacji rodzinnej i społecznej osoby. Ocena stanu sytuacji i udzielenia wsparcia osobie potrzebującej należy do decyzji ośrodka pomocy społecznej. Z programu nie mogą korzystać osoby, które już otrzymują wsparcie w ramach usług opiekuńczych, czy specjalistycznych usług opiekuńczych. Udzielenie pomocy w ramach programu nie zależy od kryterium dochodowego ani nie jest przyznawana na drodze administracyjnej.

Na jaka pomoc mogą liczyć osoby starsze w ramach programu?
W ramach programu osobom starszym mogą być dostarczone artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej. Koszty zakupów pokrywa senior. Osoba wspierająca seniora może również wykonać (nieodpłatnie) czynności związane z codziennym funkcjonowaniem, np. sprawy urzędowe (jeżeli zakres tych usług nie wymaga upoważnienia od Seniora lub udostępnienia danych wrażliwych), wyprowadzenie psa, itp. Zakres usług na rzecz osoby starszej jest ograniczony tzw. dystansem sanitarnym.

Kto pokrywa koszty zakupów dla Seniora?
Za zakupy płaci senior. Senior przekazuje pieniądze przed dokonaniem zakupów. Zasady i sposób rozliczania ustala indywidualnie ośrodek.

Czy pomoc osobom starszym jest jednorazowa, czy można korzystać z niej kilka razy?
W zależności od zorganizowania usługi wsparcia przez ośrodek pomocy społecznej i potrzeb osoby starszej w wieku 70 lat i więcej (np. może być świadczona raz w tygodniu, bądź kilka razy w czasie trwania programu).

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera