Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad trzydzieści siedem i pół tysiąca maturzystów z województwa śląskiego podejdzie w tym roku do egzaminów maturalnych. Początek 4 maja

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Ponad trzydzieści siedem i pół tysiąca maturzystów z województwa śląskiego podejdzie w tym roku do egzaminów maturalnych. Początek zmagań uczniów z arkuszami egzaminacyjnymi przypada na 4 maja, kiedy to stawią czoło zadaniom z języka polskiego. – Wracamy do normalności, do standardów sprzed pandemii. W tym roku możemy skupić się już na organizacji egzaminów maturalnych tak, jak przed pandemią – mówi mgr Adam Goździcki, dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego im. Harcerzy Obrońców Katowic z oddziałami dwujęzycznymi w Katowicach.

Tegorocznym maturzystom pozostało już niewiele czasu na ostatnie powtórki i usystematyzowanie wiedzy przed podejściem do egzaminów maturalnych. Już w przyszłym tygodniu, a dokładnie w środę, 4 maja 2022 roku zasiądą oni w salach szkolnych, w których o godzinie 9.00 zmierzą się z arkuszem egzaminacyjnym z języka polskiego. Maturzyści staną przed dużym wyzwaniem, jakim jest weryfikacja ich wiedzy i umiejętności, zdobytych również w ostatnich dwóch niełatwych latach, w ramach nauki zdalnej. Większych zmian w organizacji tegorocznych matur nie będzie, jednak na pewno można powiedzieć o powrocie do normalności, biorąc pod uwagę wcześniejsze wymogi, związane z zachowaniem obostrzeń epidemiologicznych. Jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie, w tym roku do egzaminów maturalnych w województwie śląskim podejdzie 37 582 uczniów – w tym dziewięciu uchodźców z Ukrainy. Tegoroczne matury w Śląskiem organizuje dokładnie 575 szkół – w tym 351 liceów ogólnokształcących, 211 techników i 13 branżowych szkół drugiego stopnia.

Wracamy do tego, co było przed pandemią

W tym roku większość uczniów zasiądzie do egzaminów maturalnych bez maseczek i niepewności, związanej z ryzykiem, które wcześniej wynikało z ewentualnego zakażenia Covidem czy koniczności odbycia kwarantanny. Zarówno maturzyści jak i nauczyciele mogą wreszcie skupić się w pełni na samej organizacji, przygotowaniach oraz przebiegu matur. Zniesienie obostrzeń nie oznacza jednak, że należy całkowicie zapomnieć o ostrożności. – Nie obowiązują już rozporządzenia covidowe z lat 2020 – 2021, czyli tegoroczne egzaminy odbędą się według procedur przedpandemicznych. Nie będzie maseczek czy obowiązkowej dezynfekcji, ale z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich uczestników matur rekomendujemy jednak, aby pamiętać o podstawowych zasadach jak chociażby wietrzenie sal po egzaminach czy dobrowolne ubieranie maseczek. Wracamy do tego, co było wcześniej, ale nie zapominamy o bezpieczeństwie – mówi Urszula Okrajni, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Chociaż w organizacji egzaminów maturalnych nie będzie w tym roku większych zmian, to właśnie powrót szkół do standardów sprzed pandemii wyłania się jako podstawowa różnica pomiędzy tegorocznymi maturami a tymi z dwóch ostatnich lat. Potwierdzają to również dyrektorzy szkół. – Wracamy do normalności, do standardów sprzed pandemii. W tym roku możemy skupić się już na organizacji egzaminów maturalnych tak, jak przed pandemią – bez kontrolowania kwestii, związanych ze środkami zapobiegawczymi czy obostrzeniami. Nie będzie już tym razem takich ostrych wymagań jak w zeszłym roku oraz obaw, że coś może pójść nie tak – mówi mgr Adam Goździcki, dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego im. Harcerzy Obrońców Katowic z oddziałami dwujęzycznymi w Katowicach.

Poza tym, zwraca się również uwagę na to, iż jest to ostatni rok, w którym do egzaminów maturalnych podejdą uczniowie z roczników, realizujących naukę w szkołach gimnazjalnych. – Jest to ostatni rok dla uczniów, którzy kończyli gimnazja w Polsce i trochę mi ich szkoda, bo byli rocznikiem eksperymentalnym. Martwimy się trochę o ich stan psychiczny, ponieważ nie mieliśmy też kontroli nad tym, jak oni pracowali podczas nauki zdalnej, w czasie pandemii. Mamy jednak nadzieją, że są oni świadomi tego, co ich czeka w przyszłości i odważnie stawią temu czoło, że sobie z tym poradzą – zauważa mgr Adam Goździcki.

„Mamy zdecydowanie więcej uczniów z dostosowaną formą egzaminów”

Powrót do czasu sprzed pandemii jest nadzieją dla nauczycieli i maturzystów na dobre przygotowanie się do egzaminów oraz lepszy komfort psychiczny, jednak zauważa się narastający problem z poprawnością w pisaniu czy czytaniem ze zrozumieniem u coraz większej liczby uczniów. To również wpływa na różnice, nie tylko w organizacji matur. – Mamy zdecydowanie więcej uczniów z dostosowaną formą egzaminów, czyli maturzystów, którzy zgłosili problemy związane między innymi z pisaniem czy czytaniem ze zrozumieniem. Otrzymujemy od nich zaświadczenia lekarskie oraz z poradni psychologicznych lub logopedycznych. Trudno jednak powiedzieć czy jest to sytuacja jednorazowa, czy stanowi ona efekt większych i bardziej długofalowych problemów, z jakimi borykają się uczniowie – mówi mgr Adam Goździcki, dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego im. Harcerzy Obrońców Katowic z oddziałami dwujęzycznymi w Katowicach.

Kolejną drobną zmianą w organizacji tegorocznych matur jest to, że po raz pierwszy absolwenci czteroletniego technikum z lat 2006–2022 oraz branżowej szkoły drugiego stopnia, którzy ukończyli branżową szkołę pierwszego stopnia jako absolwenci gimnazjum z 2022 roku nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Jest to możliwe tylko i wyłącznie w przypadku, gdy spełnili oni wszystkie warunki, jakie są niezbędne do uzyskania dyplomu, potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Egzaminy maturalne w formie ustnej nadal nie są obowiązkowe

Do tegorocznej matury uczniowie będą przystępować w dniach od 4 do 23 maja i będzie ich obwiązywać przede wszystkim forma pisemna. Część ustna, na jaką wyznaczono trzydniowy termin od 18 do 20 maja, przeznaczona jest tylko dla tych maturzystów, którzy potrzebują uzyskać dzięki niej potrzebne kwalifikacje, wymagane przy rekrutacji na niektóre kierunki studiów. – Jest ona przeprowadzana wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym przede wszystkim na uczelnię zagraniczną. Rozporządzenie mówi też, że przystąpienie do części ustnej może być wpisane w realizację porozumienia międzynarodowego – zauważa Urszula Okrajni, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Jak twierdzą dyrektorzy szkół, część ustna egzaminów maturalnych nie cieszy się zainteresowaniem wśród uczniów, którzy w większości decydują się jedynie na formę pisemną. – W zasadzie nadal nie będzie egzaminów ustnych. Jednak jeśli ktoś chce, to może zdawać również w formie ustnej egzamin z języka polskiego czy obcego, ale nie cieszy się to dużą popularnością. W naszej szkole do matury ustnej przystąpi zaledwie czterech uczniów – mówi mgr Adam Goździcki, dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego im. Harcerzy Obrońców Katowic z oddziałami dwujęzycznymi w Katowicach.

Terminy, o których muszą pamiętać maturzyści

Warunkiem otrzymania przez maturzystę świadectwa dojrzałości jest przystąpienie do trzech egzaminów pisemnych z przedmiotów obowiązkowych, na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki oraz z języka obcego i otrzymanie z każdego z nich wyniku, wynoszącego co najmniej trzydzieści procent. Ponadto, uczniowie muszą też podejść do pisemnego egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jednak w tym przypadku dla zdawalności nie jest ważny wynik. Poza tym, absolwent może przystąpić do maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym.

Każdego dnia mogą odbyć się maksymalnie dwa egzaminy. Rano będą się one rozpoczynać o godzinie 9.00, zaś po południu o 14.00 – o ile w poszczególnych szkołach znajdą się osoby, które wybrały na maturę przedmioty, zaplanowane na drugą część dnia. Do najważniejszych terminów należy oczywiście kilka pierwszych dni, kiedy to będą odbywać się egzaminy z przedmiotów obowiązkowych. Tak więc w środę, 4 maja wszyscy maturzyści zmierzą się z arkuszem na poziomie podstawowym z języka polskiego, zaś po południu zaplanowano egzamin dla uczniów, którzy zdecydowali się zdawać maturę również z języka łacińskiego i kultury antycznej. W czwartek, 5 maja odbędzie się obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu dla uczniów zainteresowanych historią muzyki. Z kolei w piątek, 6 maja maturzyści zmierzą się obowiązkowo z językiem angielskim na poziomie podstawowym, a po południu zdeklarowane osoby podejmą się egzaminów z języków: niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego na poziomie podstawowym.

Kolejne dwa tygodnie to możliwość przystąpienia przez uczniów do egzaminów maturalnych z wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. W poniedziałek, 9 maja będzie można zdawać maturę z języka angielskiego i filozofii, we wtorek z języka polskiego oraz francuskiego, w środę z matematyki i języka hiszpańskiego, w czwartek z biologii oraz języka rosyjskiego, w piątek z wiedzy o społeczeństwie i języka niemieckiego. W kolejny poniedziałek, 16 maja maturzyści zmierzą się na poziomie rozszerzonym z chemii oraz języka włoskiego, we wtorek z historii i języka mniejszości narodowych w zakresie podstawowym, w środę z geografii oraz języka mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym, w czwartek z fizyki i historii sztuki, a w piątek z informatyki oraz języków łemkowskiego i kaszubskiego.

Poniedziałek, 23 maja to dzień przeznaczony na egzaminy maturalne w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych. O godzinie 9.00 będą oni mogli zdawać matematykę na poziomie podstawowym, natomiast w zakresie rozszerzonym: historię o godzinie 10.35, geografię o godzinie 12.10, biologię o godzinie 13.45, chemię o godzinie 15.20 oraz fizykę o godzinie 16.55.

Maturzyści z województwa śląskiego będą zdawać głównie język angielski

Zgodnie z informacjami, podanymi przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Jaworznie najwięcej maturzystów z województwa śląskiego wybrało język angielski jako przedmiot dodatkowy, zdawany na poziomie rozszerzonym. Z 37 582 uczniów, zdających maturę w 2022 roku aż 22 543 zdecydowało się zmierzyć z językiem angielskim. Taki wybór świadczy zapewne o próbie dostosowania się maturzystów do bieżących potrzeb na rynku pracy i tym samym wymagań uczelni, które chcą przygotowywać młodych ludzi do obecnych warunków. Na drugim miejscu znalazła się matematyka, którą planuje zdawać 8859 uczniów, co również świadczy o próbie świadomego ukierunkowania się maturzystów. Wśród najczęściej wybieranych przedmiotów dominują też przyrodnicze i ścisłe.

Tegoroczną tendencję potwierdzają dyrektorzy katowickich szkół. – Nasi trzecioklasiści najchętniej wybierają na maturę język angielski, chemię i biologię. Zakładam w związku z tym, że mają oni jasno sprecyzowane plany na przyszłość, związane z wyborem kierunków studiów i oczywiście, że sobie potem poradzą. Już nieraz otrzymywaliśmy informacje, że nasi absolwenci dostali się na medycynę czy inne kierunki okołomedyczne. Z tego, co wiemy, są zadowoleni i idzie im całkiem nieźle. To nas bardzo cieszy oraz pokazuje, że młodzież wybiera takie przedmioty bardziej świadomie. Oprócz tego, również matematyka oraz język polski cieszą się powodzeniem wśród naszych maturzystów – mówi mgr Adam Goździcki, dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego im. Harcerzy Obrońców Katowic z oddziałami dwujęzycznymi w Katowicach.

Jak się okazuje, wiele uczniów jak dotąd nie miało jeszcze jasno sprecyzowanych planów co do dalszej nauki czy wyboru przyszłego zawodu. Wybór przedmiotów na maturze bardzo często nie jest tożsamy z dalszym rozwojem i zdarza się, że uczniowie decydują się na ponowne zdawanie matury już z innych przedmiotów, by dać sobie szansę na studiowanie nowego kierunku. – Zauważamy, że poza takim świadomym wyborem przedmiotów, z którymi uczniowie wiążą dalszą naukę, młodzież licealna ogólnie nie ma jeszcze jasno sprecyzowanych planów. Absolwenci wracają do nas, by podejść do egzaminów maturalnych ponownie, bo chcą albo poprawić wyniki, albo zależy im na zdaniu egzaminu z innego przedmiotu, potrzebnego im do rekrutacji na kierunek studiów, o którym wcześniej nawet nie myśleli – mówi mgr Adam Goździcki.

Nie przeocz

Ostatnie przygotowania do matury

Do egzaminów maturalnych pozostał zaledwie ponad tydzień, w związku z czym uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych są już na ostatniej prostej, jeśli chodzi o powtórki oraz próby usystematyzowania wiedzy. Maturzyści będą uczęszczać na zajęcia szkolne tylko do czwartku, bowiem w piątek, 29 kwietnia 2022 roku uroczyście zakończą swój szkolny etap edukacji. Z tej okazji szkoły przygotowują się na pożegnanie swoich uczniów, podczas którego nie zabraknie wzruszeń, dobrych wspomnień oraz nadziei na przyszłość.

– W tym tygodniu mamy konferencję klasyfikacyjną, podczas której zostaną zatwierdzone oceny uczniów klas trzecich, jakie znajdą się potem na dyplomach końcowych. Obecnie maturzyści skupiają się na przygotowaniach do egzaminów i do końca tygodnia mają normalnie zajęcia w szkole. W piątek organizujemy dla nich uroczyste zakończenie roku szkolnego i tak naprawdę – całego etapu nauczania w liceum. Będziemy żegnać naszych uczniów z klas trzecich, a niektórzy z nich zostaną także uhonorowani świadectwami z czerwonymi paskami. Czekają na nich również miłe niespodzianki – mówi mgr Adam Goździcki, dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego im. Harcerzy Obrońców Katowic z oddziałami dwujęzycznymi w Katowicach.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera