Uczestnicy debaty „Architektoniczny dialog pomiędzy funkcją, materiałem a ekologią” zgodnie podkreślali, iż drewno jest nie tylko ekologicznym, ale i ponadczasowym materiałem. - Warto wiedzieć, że drewno ma ponad 30 tysięcy zastosowań. Nie wyobrażamy sobie, aby budownictwo mogło funkcjonować bez drewna - od więźby dachowej, przez podłogi po drzwi - ale tych możliwości są naprawdę tysiące. Drewno było wykorzystywane od zarania dziejów. Dlatego las wymaga mądrego zarządzania, co udaje się polskim leśnikom. W Polsce bowiem zrównoważona gospodarka leśna jest prowadzona od 100 lat - opowiadał Marek Mróz, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. - Lasów wciąż przybywa, w województwie śląskim lesistość wynosi 32 proc. Jesteśmy naprawdę zielonym regionem, tylko w Katowicach parki i lasy zajmują aż 47 proc. powierzchni, jest to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Co ciekawe, lasy w Katowicach stanowią 44 proc. ogółu zielonej powierzchni - wyliczał.
W ubiegłym roku leśnicy nadleśnictwa Katowice posadzili ponad 280 tys. drzew. To działanie sprawia że lasów systematycznie przybywa. Od 1945 roku lesistość Polski zwiększono o 50 proc. – co najistotniejsze Lasy Państwowe nie sprzedają swoich terenów, więc tam, gdzie obecnie jest las, na pewno dalej tam będzie. LP zwiększają powierzchnię lasów, mają prawo pierwokupu gruntów, kładą nacisk na zalesienie, kupują tereny leśne od prywatnych właścicieli - mówił rzecznik Marek Mróz. - Coraz więcej deweloperów stawia budynki przy lasach, zarządzanych przez Lasy Państwowe. Nie dziwi więc że mieszkańcy traktują je niczym park, chcieliby tam mieć ławki czy alejki, ale to jest las. Do lasu może wejść każdy, ale musimy się w nim właściwie zachowywać.
Warto też spojrzeć na liczby, jeśli mowa o gospodarce leśnej. W ciągu roku pozyskiwanych jest 38 mln metrów sześc. drewna, to zaledwie 1 metr sześc. na mieszkańca znacznie mniej niż wynoszą potrzeby. Leśnicy pozyskują rocznie poniżej 1,8 proc. ilości „drewna z polskich lasów”, w tym samym czasie przyrasta go ponad 2 proc. - Nie tracimy lasów bezpowrotnie, jak w Amazonii, od lat zajmujemy się ochroną przyrody, staramy się, by las nadal spełniał funkcje przyrodnicze, gospodarcze i społeczne. Drewno to ponadczasowy materiał, w budownictwie niczym nie można go zastąpić.
- Nie ma stylu, który nie nawiązywałby do drewna – od stylu nowoczesnego, po boho czy ekologiczny - zwracała uwagę Marzena Miszczyk-Brzozowska, architekt wnętrz i właścicielka biura Minterior. - Z drewna mamy meble, podłogi, ściany, a nawet wanny czy umywalki. Myślę, że architekci mieliby ogromny problem zaprojektować przestrzeń bez wykorzystania drewna - dodała.
Debata została zorganizowana w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas 7. edycji 4 Design Days.
Wzięli w niej udział: Marek Mróz, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Marzena Miszczyk-Brzozowska, architekt wnętrz i właścicielka biura architektury wnętrz Minterior, Katarzyna Radkowska-Bernat, dyrektor ds. finansowych Zarząd Budynków Mieszkaniowych - Towarzystwo Budownictwa Społecznego Zabrze oraz Daniel Górka, współwłaściciel firmy Solida budowa domów, współwłaściciel śląskiej spółki deweloperskiej Solida Estates i właściciel wrocławskiej firmy budowlanej DG House. Debatę prowadził Grzegorz Gajda, redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”.

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto