Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porąbka ma wyjątkowe miody. Są na liście produktów tradycyjnych WIDEO+ZDJĘCIA

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Miody z Porąbki są na liście produktów tradycyjnych.
Miody z Porąbki są na liście produktów tradycyjnych. ARC
Miody z gminy Porąbka w powiecie bielskim zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Miody z gminy Porąbka są liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tutejsi pszczelarze są zgodni - miody z Porąbki tym różnią się od innych, iż pozyskiwane są w wyjątkowych dla pszczół warunkach, tj. miejscach wolnych od wielkoobszarowych plantacji rolniczych, gdzie ingerencja ludzka w naturę jest niewielka, a roślinność wolna od stosowanych na dużą skalę oprysków, sztucznego nawożenia, czy też modyfikacji genetycznych.

Tym co odróżnia miody z Porąbki od innych miodów jest również jego barwa (ciemniejsza), niż w innych rejonach Polski. To efekt lokowania uli w pobliżu tutejszych lasów i dominacji wśród pozyskiwanych miodów, miodu spadziowego.

Potwierdza to Józef Fabia, prezes Gminnego Koła Pszczelarzy „Bartnik”.

- Na pewno domeną gminy jest to, że mamy dużo lasów w pobliżu. Mamy z tego powodu miód spadziowy - zaznacza.

Miód pojawia się tu na wszystkich imprezach rodzinnych, na lokalnych festynach i piknikach. Czesław Bułka, wójt gminy Porąbka uważa, że pszczelarstwo to dobry pomysł na promowania gminy.

- Pszczelarze są nieodłącznym elementem naszych imprez. Praktycznie na wszystkich imprezach gminnych pszczelarze promują i oferują swoje wyroby pszczelarskie: miody, woski pszczele, pyłek - wylicza.

Wpisanie miodów na listę produktów tradycyjnych gmina Porąbka zadedykowała zmarłemu w 2016 r. ks. Józefowi Strączkowi, wieloletniemu proboszczowi parafii w Porąbce, który w wieku 101 lat nie ukrywał w wywiadzie etnograficznym, że miody są jego ulubioną pozycją w codziennym menu, a zajmowanie się pszczołami w jego rodzinie miało bogate tradycje.

Miejscowi księża mocno przyczyniają się do rozkwitu i pielęgnacji tutejszych tradycji pszczelarskich. Ks. Marek Kręcioch, proboszcz parafii w Kobiernicach w gminie Porąbka pszczelarstwem zajmuje się od 17 lat. Małą pasiekę założył w latach dziewięćdziesiątych dzięki namowom parafian, a dziś gospodaruje już 20 ulami. To on sprowadził z Mediolanu do kobiernickiej parafii relikwię patrona pszczelarzy św. Ambrożego (jedyny kościół w Polsce dysponujący taką relikwią). Ks. Kręcioch też wśród pszczelarzy uznawany jest za nieformalnego kapelana pszczelarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!