Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Zawierciu może przestać istnieć. Radni przyjęli uchwałę

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
arc.
Radni powiatu zawierciańskiego zagłosowali „za” zamiarem likwidacji Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Zawierciu. W ten sposób zagłosowali radni po ponad godzinnej dyskusji na ten temat. Losy PPP 1 nie są jeszcze przesądzone - jest to uchwała intencyjna. Jeśli nie zostanie wypracowane inne rozwiązanie, może przestać istnieć z dniem 31 sierpnia br.

Podjęto uchwałę w sprawie likwidacji poradni

9 lutego 2022 roku o godzinie 13:00 odbyła się sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego. Najważniejszym punktem w porządku obrad było „Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Zawierciu”. Dyskusja nad tym punktem trwała ponad godzinę. Wicestarosta Paweł Sokół wyjaśniał, dlaczego podejmuje się takie kroki.

- Sytuacja w poradni była taka jaka była – były tam pewne problemy, staraliśmy się w różny sposób je usunąć, żeby ona mogła dobrze funkcjonować. Jednak, protokół pokontrolny kuratorium oświaty i wychowania był druzgocący. W kwintesencji było stwierdzenie, że Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Zawierciu nie realizuje w pełni zadań zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. […] Jest to uchwała intencyjna, która jeszcze niczego nie przesądza. Tych uwag i zarzutów, co do nieprawidłowego funkcjonowania było wiele. Chociażby, ze nie są prowadzone zajęcia terapeutyczne w roku szkolnym 2021/2022, że nie wykorzystuje się sprzętu specjalistycznego, a poza tym duża absencja – na 258 dni, 110 dni nieobecności. To były najważniejsze czynniki, które nas zmusiły do podjęcia takich działań, ponieważ najważniejsze jest zdrowie mieszkańców, a szczególnie tych najmłodszych. Dlatego też powstała poradnia nr 2. Jest to początek drogi, to jeszcze może się zmienić, ale to są fakty, które determinują do podjęcia takich czynności – mówił Paweł Sokół, wicestarosta zawierciański.

Nie przeocz

Wicestarosta zwrócił uwagę na fakt wielu problemów dotyczących funkcjonowania placówki. Podczas ostatniego konkursu na jej dyrektora, nie otrzymano żadnego zgłoszenia na to stanowisko.

- Kilka konkursów się nie odbyło. Osoby powoływane rezygnowały z tego. Do ostatniego konkursu na dyrektora nie zgłosił się nikt, więc coś jest naprawdę niedobrego – dodał.

W obronie placówki, w sieci powstała petycja: „NIE dla likwidacji Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu”. Do początku obrad rady powiatu zebrała około 360 podpisów w sieci. Autor petycji, Paulina Olmińska-Kudela, podkreślała, że zamknięcie tej placówki spowoduje wydłużenie kolejek dla dzieci, które potrzebują pomocy.

- W dobie pandemii, kiedy najmłodsi często uczą się zdalnie albo są odizolowani z powodu kwarantanny ta pomoc jest nieodzowna. Nie można nie wspomnieć także o wydawaniu orzeczeń, opinii oraz o prowadzeniu przez pracowników Poradni zajęć z Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Prowadzi zajęcia logopedyczne, terapię psychologiczną oraz pedagogiczną. Służy wsparciem dla nauczycieli. Wraz z zamknięciem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Zawierciu kolejki do specjalistów znowu się zwiększą – czytamy.

Na sesji rady powiatu, w imieniu klubu radnych „Zdrowy powiat zawierciański” zabrał głos Karol Hadrych. W długim stanowisku przedstawiał argumenty przeciwko likwidacji placówki. Stwierdził, iż nie podjęto dyskusji z dyrekcją oraz pracownikami szkoły, a także zwrócił uwagę na fakt coraz większej ilości problemów wśród młodych ludzi, spowodowanych izolacją i zdalnym nauczaniem.

- W tym roku szkolnym od września do lutego 2022 roku zostało wydanych 120 dokumentów, tj. orzeczeń i opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Pomimo obecnych trudności organizacyjnych, kadrowych oraz problemów związanych z pandemią, na bieżąco przyjmowane są dzieci. W obecnym roku szkolnym przyjęto ich prawie 600. Co najważniejsze, świadczy tę pomoc nieodpłatnie dla naszych mieszkańców – mówił Karol Hadrych.

Jak mówił Karol Hadrych, nieprawdą jest, że pracownicy przebywają długotrwale na urlopach. Na takowym urlopie przebywać ma tylko jeden pracownik, a cała reszta pracuje przez cały czas. Jak podkreślał, zainteresowanie usługami poradni jest bardzo duże – terminy wizyt są zapełnione aż do wakacji.

- Odpowiedzią zarządu powiatu na poruszone w mediach problemy z dostępnością do usług psychologiczno-pedagogicznych nie jest rozwój tych usług, czy ich rozszerzenie dla osób potrzebujących, a likwidacja placówki – podkreślał.

Według radnego, uzasadnienie uchwały jest nieprawdziwe, a jej likwidacja sprawi, że czas oczekiwania na usługi będzie jeszcze dłuższy. Na zarzuty radnego odpowiedziała Barbara Kozioł. Jak stwierdziła, zarzuty radnego wobec powiatu są „obrażające” i „żenujące”.

Musisz to wiedzieć

- Mówiąc nam, ze zarząd nie chce dobra dzieci i działa przeciwko mieszkańcom, jest to grubo przesadzone. […] Ciągłość działań zostanie zachowana. Nie wiem, czy wszyscy mieszkańcy naszego powiatu zdają sobie sprawę z tego, że mamy taką drugą poradnię, która pełni wszystkie te świadczenia, które do dziś pełni poradnia nr 1.Trzeba o tym mówić głośno, ponieważ wpisy na Facebooku świadczą o tym, jakby jej w ogóle nie było – mówiła Barbara Kozioł.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Zawierciu powstała w roku 2021. Miała na celu usprawnienie działań PPP nr 1. Jak zapewniała Barbara Kozioł, w placówce pracują specjaliści, którzy również cały czas się kształcą, rozwijają i szkolą. Jak zapewniała, nie odbiegają poziomem od zatrudnionych w placówce nr 1.

- To nie jest tak, ze jutro, z dniem jutrzejszym, poradnia nr 1 przestanie działać. To jest tylko zamiar. Być może, tak jak powiedział pan starosta Sokół, znajdzie się jakieś rozwiązanie ku temu, by nie zamykać. Pan Karol ma rację – co dwie przychodnie to nie jedna, oczywiście. Jestem za tym, żeby nawet powstały cztery, ale proszę zdawać sobie z tego sprawę, że psychologów na tzw. rynku nie ma. Wielu z nich zmniejszają sobie także etaty – mówiła radna.

Krystyna Wiącek zapewniała, że rozmowy w tej sprawie zostały przeprowadzone. Jak mówiła, podstawowym celem utworzenia PPP 2 było wsparcie działań PPP1. Poradnia nr 2 ma podobną ilość etatów, a przeprowadzona tam kontrola pozwoliła na wydawanie przez nią orzeczeń. Po podjęciu uchwały intencyjnej, placówka może przestać istnieć dopiero z dniem 31 sierpnia br. Udało się stworzyć już bazę, w której byłyby realizowane jej zadania, po wygaśnięciu.

- Została już stworzona odpowiednia baza, która na ten moment dysponuje sześcioma gabinetami do przyjmowania dzieci i przeprowadzania badań. Istnieje także możliwość uruchomienia dwóch kolejnych gabinetów oraz dysponuje salą terapeutyczną. Problemów związanych z absencją na ten moment w tej poradni nr 2 nie ma, a także z realizowania wszystkich zleconych działań – mówiła Krystyna Wiącek.

Podczas sesji padło także pytanie, co stanie się dalej z pracownikami placówki. Krystyna Wiącek zwróciła uwagę na fakt, że organ prowadzący nie jest „pracodawcą” dla zatrudnionej tam kadry. Dalsze losy pracowników tej placówki będą zależały od dyrektora placówki.

- Dyrektor musi zadbać o to, by przy realizacji wszystkich zadań statutowych, które na nim spoczywają, aby wystarczającą ilość kadry pracowniczej i administracji zapewnić – mówiła.

Po godzinnej dyskusji nastąpiło głosowanie nad uchwałą. Uchwała została przyjęta przez Radę Powiatu Zawierciańskiego 12 głosami „za” oraz 9 głosami „przeciw”.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 może przestać istnieć

Zgodnie z podjętą uchwałą, od 31 sierpnia 2022 roku, PPP 1 może przestać istnieć. Na terenie Zawiercia pozostanie więc Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2, która została powołana, by wesprzeć działania pierwszej placówki. Problemy w niej opierały się przede wszystkim o absencję pracowników oraz konflikty z dyrekcją. Dotyczyły przede wszystkim byłej dyrektor poradni – Bożeny Gwizdek, obecnej dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Konflikt dyrektor z pracownikami zaowocował wieloma procesami w sądzie. Obecnie, funkcję p.o. dyrektora pełni Bożenna Borowik. Jak mówił wicestarosta, w ostatnim konkursie na dyrektora PPP 1 nie wpłynęło żadne zgłoszenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera