Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Porady dla maturzystów. Jak przygotować się do egzaminów? W jaki sposób zapamiętać materiał? I jak się jeszcze zmotywować do nauki?

oprac. MOKR
Przed maturą warto dobrze wykorzystać czas i rozplanować naukę
Przed maturą warto dobrze wykorzystać czas i rozplanować naukę Fot. 123RF
Matura tuż-tuż, więc warto pomyśleć nad tym, jak rozłożyć sobie partie powtarzanego materiału i skutecznie je zapamiętać. Ważna jest także motywacja do nauki, właściwe odżywianie i nastawienie psychiczne. Na miesiąc przed maturą specjalny poradnik dla maturzystów przygotowała specjalnie dla nas dr Iwona Tyrna-Łojek, trener biznesu, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie i Katowicach. Polecamy!

Nauka przed maturą

W tych ostatnich tygodniach przed maturą zdecydowanie nie warto eksperymentować czy walczyć ze swoją naturą.
Jeśli najefektywniej uczymy się późnym wieczorem, to należy jak najczęściej w tym czasie przyswajać wiedzę. Ci, którzy preferują powtarzanie materiału do egzaminów rano lub w godzinach dopołudniowych, z równym zapałem powinni kontynuować taki styl uczenia się, szczególnie w weekendy.

To samo dotyczy warunków do nauki. Uczniowie, którzy lubią przyswajać wiedzę w samotności powinni zdecydowanie odrzucić propozycje zespołowego uczenia się, ponieważ frustracja ze straconego czasu i niepowtórzonego materiału może być większa niż radość ze wspólnie spędzonego dnia. Co innego, gdy musimy przygotować grupowy projekt lub po prostu chcemy się z kimś spotkać i porozmawiać.

Należy też przyjąć strategię unikania typowych maruderów i pesymistów. Potrafią skutecznie zakorzenić w naszych głowach złe myśli, że na pewno pójdzie coś nie tak.

Warto też podzielić powtarzany materiał na części, ponieważ metoda małych kroków zawsze się sprawdza. Dzieląc wiedzę do opanowania pamięciowego, przyporządkowujemy ją do poszczególnych dni tygodnia oraz układamy naprzemiennie – materiał typowo humanistyczny przeplatamy z przedmiotami ścisłymi.

Zapamiętywanie materiału

Sposób, w jaki skutecznie zapamiętujemy materiał, jest cechą indywidualną, ale warto wypróbować ogólnie sprawdzone metody.

Przepisanie notatek własnoręcznie, z marginesem z boku kartki na rysunki, notatki i uwagi, pomaga w zapamiętywaniu. Jedna z najstarszych metod zapamiętywania zwana „pokojem rzymskim” jest również warta zastosowania. Polega na zapamiętywaniu w naszej wyobraźni elementów poprzez umieszczenie ich w konkretnym miejscu, na przykład, w pokoju. Można również zapamiętywać cyfry, kojarząc je z konkretnymi obrazami, które przypominają je kształtem. Zapamiętując poszczególne wyrazy, można je łączyć w odpowiadanie historii. Wszelkie rysunki, mapy pamięci, podkreślenia kolorowymi flamastrami również ułatwiają proces uczenia się i zapamiętywania.

Przed pójściem spać warto spróbować jeszcze raz przeczytać powtarzany materiał, a rano sobie go przypomnieć. To jedna ze skutecznych metod, która godzi typ uczenia się charakterystyczny dla nocnych marków i porannych skowronków. Dotyczy ona nie tyle samego procesu uczenia się, a bardziej wspomagania zapamiętywania. Nasz mózg to, co przyswoiliśmy w ciągu dnia, utrwali nocą, ale tylko wtedy, gdy nasz sen będzie 7-8 godzinny. Tyle czasu potrzebuje organizm na regenerację.

Przygotowanie organizmu do nauki

Warto w ciągu dnia poświęcić 15 minut na drzemkę lub słuchanie relaksacyjnej muzyki. Są to metody wyciszające i regenerujące zarazem.

Odżywianie

Regularne posiłki z dużymi porcjami warzyw i owoców skutecznie wzmocnią organizm przed maturą. Szklanka soku owocowego czy warzywnego, wypitego tuż przed egzaminem, poprawi koncentrację. Warto pamiętać o wodzie mineralnej. Na każdy egzamin wychodzimy z domu po śniadaniu, które powinno być lekkostrawne.

Stres

Współczesne podejście do stresu pozwala nam na odnalezienie w nim dobrych stron, czyli mobilizacji organizmu do działania – w tym przypadku do matury. Czasem jednak kłopotliwe są jego objawy, jak kołatanie czy przyspieszone bicie serca. Jedna ze skutecznych, a zarazem prostych metod polega na powolnym wdychaniu i wydychaniu powietrza przy jednoczesnym odliczaniu od 10 do 0.
Aktywność ruchowa nie tylko poprawia krążenie krwi, ale też uspokaja. Wystarczy spacer trzy razy w tygodniu, by jeszcze przed maturą skutecznie dotlenić i zregenerować ciało oraz umysł.

Motywacja do nauki

Wraz ze wzrostem poziomu zmęczenia, odczuwanego stresu i upływem dni może obniżać się poziom motywacji. Warto popatrzeć na maturę z innej perspektywy. Nie jako cel sam w sobie, bo pojawia się wówczas wątpliwość „po co mi to?”, tylko jako cel etapowy, czyli droga do dalszego rozwoju, wymarzonych studiów itp.

Skuteczne jest pisanie afirmacji oraz regularne ich odczytywanie na głos, około trzy razy w ciągu dnia: rano, w południe i wieczorem. Afirmacje to zdania pisane w formie twierdzącej, w pierwszej osobie liczby pojedynczej, dodające otuchy i osobistego wsparcia. Przykładowe afirmacje przed maturą mogą mieć taką formę i treść:
Jestem pełna/pełny zapału do nauki.
Jestem skoncentrowana/skoncentrowany na przygotowaniach do matury.
Mój umysł i moja pamięć są wystarczająco sprawne.
Z łatwością zapamiętuję treści do matury.
Z łatwością zdaję egzaminy maturalne.

Pamiętajmy, że forma afirmacji powinna być dostosowana do naszego stylu, by mogła skutecznie do nas przemawiać. Dzięki kształtowaniu podświadomości mamy realny wpływ na nasze myśli.

Porady dla rodziców

Przed i w trakcie egzaminów maturalnych atmosfera w domu jest zazwyczaj napięta. Stresowi ulegają nie tylko uczniowie, ale też ich rodzice. Ważne zatem, aby opiekunowie maturzystów trzymali nerwy na wodzy. Obciążanie uczniów obawami o ich przyszłość jest niewskazane. W tym czasie młodzi ludzie potrzebują wsparcia ze strony najbliższych. Chcą czuć się w miarę komfortowo, wiedząc, że mogą na kogoś liczyć, kto ich rozumie.

Rzadko który uczeń dobrze reaguje na wzmocnienia negatywne, polegające na krytyce i straszeniu konsekwencjami uzyskania niskich wyników z egzaminów maturalnych. Zdecydowanie częściej skutkują wzmocnienia pozytywne, podkreślające wiarę w możliwości ucznia, motywujące do nauki, oraz zadeklarowanie wsparcia w każdej sytuacji.

Podobnie jest z potrzebami maturzystów. Warto dowiedzieć się, czego nasze dziecko od nas oczekuje. Gdy nie jesteśmy pewni, po prostu zapytajmy: czy dotyczy to rozmowy, wspólnego powtórzenia materiału, a może powiedzenia „Dasz radę! Wierzę w Ciebie”.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Pszczyńskie domy z gliny: Program Dobrze zaprojektowane

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo