MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poroniłaś wczesną ciążę? Trudno dostać zasiłek pogrzebowy i urlop macierzyński w takiej sytuacji. Posłanka Monika Rosa chce to zmienić

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Poronienie na każdym etapie ciąży to traumatyczne przeżycie dla rodziców
Poronienie na każdym etapie ciąży to traumatyczne przeżycie dla rodziców Pixabay
Posłanka KO Monika Rosa złożyła projekt ustawy, który ma na celu maksymalnie uprościć i ułatwić czynności konieczne do uzyskania prawa do zasiłku pogrzebowego oraz skróconego urlopu macierzyńskiego dla kobiet, które poroniły bez względu na wiek ciąży. Projekt powstał w związku z wieloletnimi staraniami Rzecznika Praw Obywatelskich oraz organizacji pozarządowych i społecznych. Od dawna domagały się one wyjścia naprzeciw postulatom rodziców dzieci martwo urodzonych i zakończenia nierównego traktowania w zakresie dostępu do świadczeń kobiet, które poroniły bez względu na wiek ciąży.

Poronienie to traumatyczna sytuacja dla kobiety i dla całej rodziny. Obowiązujące prawo - zamiast wspierać w tym trudnym czasie - rzuca kolejne kłody pod nogi, a żałoba zostaje zmieniona w biurokratyczne tortury.

Zmiany mają uprościć i ułatwić formalności związane z zasiłkiem pogrzebowym i urlopem macierzyńskim

- Dziś składam projekt ustawy, który powstał w związku z wieloletnimi staraniami Rzecznika Praw Obywatelskich oraz organizacji pozarządowych i społecznych - powiedziała DZ we wtorek 16 czerwca 2020 posłanka KO Monika Rosa.

- Od dawna domagały się one wyjścia naprzeciw postulatom rodziców dzieci martwo urodzonych i zakończenia nierównego traktowania w zakresie dostępu do świadczeń kobiet, które poroniły bez względu na wiek ciąży - mówi Monika Rosa.

Proponowane zmiany mają na celu maksymalnie uprościć i ułatwić czynności konieczne do podjęcia w celu uzyskania prawa do zasiłku pogrzebowego oraz skróconego urlopu macierzyńskiego.

Musisz to wiedzieć

Po pierwsze, projekt zakłada zniesienie obowiązku wskazania płci dziecka, gdy nie jest możliwe jej określenie bez konieczności dokonania kosztownych badań genetycznych. Do tej pory niemożliwe było wystawienie karty martwego urodzenia bez wskazania płci. A karta martwego urodzenia jest dokumentem niezbędnym, by starać się o zasiłek pogrzebowy czy skrócony urlop macierzyński. To trudna do wyobrażenia sytuacja, która była doświadczeniem wielu kobiet. Strata ciąży, obowiązek zapłaty za badania genetyczne, kolejne procedury, koszty... Musimy z tym skończyć.

Po drugie, chcę zniesienia obowiązku rejestracji martwo urodzonego dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego w przypadku ubiegania się o urlop macierzyński. To ułatwi cały proces - twierdzi posłanka Monika Rosa

- Zdarzają się sytuacje, gdy rodzice po poronieniu chcą, by pochówkiem zajęła się gmina bądź szpital. Obecnie lekarz wystawia kartę martwego urodzenia i wysyła ją do USC, który z urzędu nadaje imię, o czym na końcu dowiadują się rodzice i ponownie przeżywają traumę. Dlatego proponuję przepis, który decyzję o ewentualnej rejestracji w USC pozostawia rodzicom - mówi Rosa i dodaje, że jasno chce wskazać, że rodzice mają prawo do uzyskania karty martwego urodzenia, także gdy rezygnują z pochówku.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego związanych z poronieniem zakończy nieuprawniony podział rodziców dzieci martwo urodzonych na dwie grupy:

  • tych, u których płeć jest możliwa do ustalenia
  • tych, gdzie wymaga to skomplikowanych badań

Zobacz koniecznie

- Pacjentkom powinno się zapewnić bezpłatny i swobodny dostęp do opieki psychologicznej, ale nie można wywierać na nich presji, co do sposobu przeżywania straty bądź nie. Prawo musi szanować przekonania i uczucia oraz indywidualne potrzeby przezywania żałoby. Dać szansę na pochówek, urlop, ale także umożliwić jak najszybsze uporanie się z formalnościami i zapewnić spokój - mówi Rosa.

Od 10 do 15 proc. ciąż kończy się poronieniem w I trymestrze ciąży

Najczęściej do obumarcia zarodka dochodzi w wyniku wad genetycznych - zarodek ma nieprawidłową liczbę chromosomów.

To one, jeśli dziecko przeżyje, są odpowiedzialne za powstanie wad wrodzonych i opóźnienia rozwoju. Warto dodać, że statystyka ta mówi tylko o poronieniach zarejestrowanych. Tymczasem bardzo wiele jest przypadków poronień, z których kobieta nie zdaje sobie sprawy i one nie wchodzą do tej statystyki. Przyjmuje się, że od 10 do 15 proc. ciąż kończy się poronieniem w pierwszym trymestrze ciąży.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera