MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porozumienie "Solidarności" z pracodawcą w AMP w Dąbrowie Górniczej. Nikt nie straci pracy w czasie remontu wielkiego pieca nr 2

Piotr Sobierajski
Wielki piec nr 2 po remoncie ma zostać natychmiast uruchomiony w dąbrowskim oddziale AMP, by produkcja ruszyła pełną parą Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wielki piec nr 2 po remoncie ma zostać natychmiast uruchomiony w dąbrowskim oddziale AMP, by produkcja ruszyła pełną parą Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE AMP/PAS
„Solidarność” z oddziału ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej podpisała z pracodawcą porozumienie, gwarantujące zatrudnienie dla wszystkich pracowników podczas remontu wielkiego pieca nr 2. Wygaszanie pieca rozpoczęło się 25 marca, a jego modernizacja – warta 720 milionów złotych – będzie największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Na czas trwania tej inwestycji pracownicy mają zostać przeniesieni do innej pracy lub wykorzystywać urlopy, ale nikt ma nie zostać zwolniony. Wielki piec nr 2 ma zostać ponownie uruchomiony zaraz po zakończeniu remontu.

Jak przekazała „Solidarność” w dąbrowskim oddziale AMP z powodu zatrzymania pieca żaden z pracowników nie zostanie zwolniony.

- Ponadto nikomu nie zostanie wręczone wypowiedzenie, zmieniające warunki pracy na mniej korzystne, np. zakładające obniżenie wynagrodzenia – mówi Mirosław Nowak, przewodniczący „Solidarności” w oddziale ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej.

Jak przekazuje „Solidarność” strony porozumienia uzgodniły, że osoby, które ze względu na remont wielkiego pieca nr 2, nie będą mogły pełnić swoich dotychczasowych codziennych obowiązków, w pierwszej kolejności będą wysyłane na szkolenia lub zaległy urlop.

– Ewentualne kierowanie ich na postojowe to ostateczność. Będzie możliwe dopiero po wykorzystaniu innych opcji takich jak zaległe urlopy, różnego rodzaju szkolenia, czy czasowe przeniesienie do innej pracy – wyjaśnił Mirosław Nowak, dodając, że pracodawca zagwarantował, iż wielki piec nr 2 zostanie uruchomiony niezwłocznie po zakończeniu remontu.

– To kluczowy zapis, na którym bardzo nam zależało. Chcemy mieć pewność, że praca pieca zostanie wznowiona tak szybko, jak tylko to będzie możliwe – zaznaczył przewodniczący „Solidarności” w dąbrowskim oddziale AMP.

Remont „dwójki” największy w historii polskiego hutnictwa

ArcelorMittal Poland 25 marcu rozpoczął modernizację wielkiego pieca nr 2 w Dąbrowie Górniczej. Inwestycja pochłonie 720 milionów złotych. Będzie to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Generalny remont ma przedłużyć pracę wielkiego pieca nr 2 nawet o 20 lat.

- To będzie największa modernizacja wielkiego pieca przeprowadzana kiedykolwiek w Polsce. Dla ArcelorMittal Poland to także największy projekt inwestycyjny od czasu budowy walcowni gorącej w Krakowie – zapowiadał Frederik Van De Velde, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Dzięki realizacji projektów badawczo-rozwojowych na wielkim piecu nr 2 powstaną instalacje pilotażowe – zamknięty układ chłodzenia o innowacyjnej konstrukcji chłodnic oraz nowoczesna i proekologiczna oczyszczalnia gazu wielkopiecowego. Wdrożenie tych przedsięwzięć pozwoli na m.in. zwiększenie efektywności wykorzystania wody chłodzącej oraz na zmniejszenie ilości odpadów i dalsze zagospodarowanie gazu wielkopiecowego jako paliwa. W hali lejniczej zbudowany zostanie nowy system odpylania, co przełoży się nie tylko na poprawę warunków pracy pracowników, ale i na niższe emisje pyłowe z instalacji.

Kolejnym działaniem zmniejszającym wpływ pracy pieca na środowisko jest wymiana zestawów dyszowych. Te nowe, dzięki dwóm lancom, będą mogły spalać gaz koksowniczy lub ziemny oraz pył węglowy. To pozwoli firmie zredukować emisje CO2.
Poza aspektami środowiskowymi, ważnym celem modernizacji jest także zwiększenie niezawodności instalacji. Stanie się to dzięki m.in. modernizacji systemu automatyki wraz z instalacją najnowszej generacji sterowników oraz nowemu systemowi załadunku pieca, który pozwoli na większą kontrolę nad podawaniem materiałów wsadowych.

Huta wygasiła wcześniej wielki piec nr 3

Jesienią 2022 roku spółka zatrzymała wielki piec nr 3 w dąbrowskiej hucie. Zarząd AMP uzasadniał wówczas decyzję o wstrzymaniu pracy wielkiego pieca kilkoma czynnikami: spowolnieniem aktywności gospodarczej w Europie, schodzeniem ze stanów magazynowych przez klientów, rosnącym importem spoza Unii Europejskiej, wzrostem cen gazu i energii, a także ogromnym kosztem zakupu uprawnień do emisji CO2.

Związkowcy obawiali się, że w oddziale AMP w Dąbrowie Górniczej może powtórzyć się scenariusz z krakowskiej huty należącej do koncernu, gdzie w maju 2019 roku zapadła decyzja o tymczasowym zatrzymaniu wielkiego pieca. Potem okazało się, że nie wznowił już produkcji.

Ponownie wielki piec nr 3 w Dąbrowie Górniczej miał zostać uruchomiony na przełomie listopada i grudnia, ale ostatecznie nastąpiło to na początku stycznia 2023 roku.

Tak więc jedyne dwa czynne wielkie piece w polskim hutnictwie pozostały dziś w Dąbrowie Górniczej. Są to urządzenia, w których z rudy żelaza przy wykorzystaniu koksu jako paliwa powstaje surówka żelaza. Następnie jest ona transportowana na stalownię, gdzie w konwertorach tlenowych, po dodaniu złomu i innych dodatków, powstaje stal płynna. Ta następnie jest przetwarzana do półproduktów, z których powstają m.in. blachy, szyny kolejowe i kształtowniki.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni