Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portugalski ratunek dla starego Domu Księcia

Janusz Strzelczyk
ARC DZ
Portugalska grupa Mota Engil ma być ratunkiem dla rozpadającego się zabytkowego Domu Księcia, przy al. Wolności w Częstochowie.

- Jeszcze w lipcu przyjadą do nas przedstawiciele Mota Engil, portugalskiej firmy wyspecjalizowanej w m.in. w projektach tzw. budownictwa socjalnego - mówi Mirosław Soborak, zastępca prezydenta Częstochowy.

Portugalczycy za remont Domu Księcia, w którym mieszka 100 rodzin w lokalach komunalnych dostaliby parter budynku d0 wykorzystania na cele komercyjne : sklepy, restauracje (dziś są tam m.in. też sklepy, świetlica środowiskowa, Monar). Inna opcja to wybudowanie przez Mota Engil dla lokatorów zabytkowego domu bloków w dzielnicy Wyczerpy i zrobienie z Domu Księcia np. hotelu.

Tej drugiej opcji nie chcą mieszkańcy zabytku, których poinformowaliśmy o zamiarach miasta. - Mieszkam tu od 1964 roku, wpakowałem w remont mieszkania 20 tys. zł - mówi Jan Tkaczyk. Miasto tylko raz udało, że robi tu remont: kiedy przyjechał Gierek, to pomalowali fasadę. Wtóruje mu Krystyna Królikowska mieszkająca tu od urodzenia. Chciałaby po prostu, aby miasto wyremontowało porządnie budynek. Sfinansowanie takiego remontu z budżetu miasta jest nierealne. Potrzeba bowiem co najmniej 42 mln zł, a w miejskiej kasie pustki.
Mirosław Soborak twierdzi, że odnowieniem Domu Księcia w zamian za możliwość prowadzenia tam. biznesu zainteresowanych jest jeszcze 6 innych firm. Nie chce jednak zdradzić ich nazw.
Dom Księcia wybudowano w latach 1912-1913 na zlecenie księcia Michała Romanowa. Po 1945 r. został skomunalizowany. Zamieszkiwali w nim generał Dąbkowski i generał Maczek.

Mota Engil zaczynała w Afryce

Korzenie Mota Engil sięgają 1946 roku. Wtedy to spółka rozpoczęła działalność w Portugalii i Angoli.
Oprócz swojej historycznej roli w Angoli grupa Mota-Engil prowadzi działalność także w innych portugalskojęzycznych krajach Afryki.

Grupa Mota Engil rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 1997 roku wraz z przyznaniem jej dwóch kontraktów na budowę i odbudowę 142 obiektów mostowych, zlokalizowanych w ciągu autostrady A4, odcinek: Wrocław-Prądy oraz Prądy-Nogawczyce.

W 1998 roku Mota Engil zakupiła Krakowskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych S.A. a w roku 2000 Przedsiębiorstwo Budowy Mostów w Lubartowie Sp. z o.o.

Grupa ma swoje oddziały w Czechach i na Słowacji. W Czechach jest wykonawcą m.in. konstrukcji budowlanych oraz dróg.
Na Słowacji prowadzi podobną działalność.
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!