Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porzucili ponad 4 tys. ton odpadów. Jest akt oskarżenia przeciwko 30 członkom mafii śmieciowej. "Narazili życie i zdrowie wielu ludzi"

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
arc. mat. policja śląska
30 osób zasiądzie na ławie oskarżonych w sprawie nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów w kilku miejscach Polski, w tym w Gliwicach, Zawierciu, Częstochowie i Wojkowicach. Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała właśnie do Sądu Okręgowego w Częstochowie liczący ponad 660 stron akt oskarżenia, w którym zarzuca zatrzymanym łącznie 198 czynów. Przestępcy porzucili łącznie ponad 4 000 ton odpadów, których koszt utylizacji może wynieść nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Wielowątkową sprawę grupy przestępczej, która na terenie Śląska oraz innych województw nielegalnie składowała niebezpieczne odpady, prowadzili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej.

Członkowie grupy przestępczej z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej wynajmowali hale magazynowe oraz nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na nich wbrew przepisom odpady niebezpieczne, które następnie porzucali.

Nie przeocz

- Ich działalność miała charakter profesjonalnie zorganizowanej przestępczości przypominającej pracę przedsiębiorstwa. Sprawcy angażowali do popełnienia przestępstw znaczne nakłady finansowe, w szczególności tytułem wynajmu hal, wózków widłowych, naczep, ciągników siodłowych i innego sprzętu. Działając przy tym w sposób cyniczny, z niskich pobudek, dla łatwego i szybkiego zysku narażali życie i zdrowie wielu ludzi - informuje Agnieszka Wichary, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Jak wyjaśniają prokuratorzy, prowadzona przez oskarżonych działalność przestępcza może mieć długotrwałe i nieprzewidywalne skutki dla mieszkańców regionu i stanu środowiska. Szczególnie że zagrożenia wynikające z ekspozycji na związki chemiczne, zawarte w porzuconych odpadach są długofalowe i aktualnie nie można zidentyfikować wszystkich szkód przez nie wywołanych.

W trakcie swojej przestępczej działalności grupa przestępcza porzuciła odpady w 11 miejscach, tj. w Chybiu, Zawierciu, Częstochowie, Rudniku Wielkim, Jastrowiu (województwo wielkopolskie), Ogorzelinie (województwo pomorskie), Wojkowicach, Spytkowicach, Trzyciążu (obie miejscowości z województwa małopolskiego), Odonowie (województwo świętokrzyskie) i Gliwicach. Przestępcy pozostawili łącznie ponad 4000 ton odpadów, których koszt utylizacji może wynieść nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Zobacz koniecznie

Jeszcze w momencie prowadzenia działalności przestępczej Śląski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oszacował koszty utylizacji na poziomie ok. 3 tys. 250 złotych netto za tonę odpadu. Aktualnie te kwoty jednak znacznie wzrosły i przykładowo gmina Chybie zapłaciła za utylizację sumę przekraczającą 9 tys. 700 złotych za jedną tonę.

Podejrzanym grozi kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera