Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Adam Gawęda: Posłowie i Europosłowie Litwy poprą nasze stanowisko w sprawie rozporządzenia metanowego

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Poseł Adam Gawęda poinformował, że litewscy parlamentarzyści i Europosłowie poprą polskie stanowisko w sprawie tzw. rozporządzenia metanowego. Litwini mają nas wspierać o walce o zmianę tych niekorzystnych dla polskiego górnictwa zapisów. Zdaniem przedstawicieli branży górniczej, związkowców wejście w życie rozporządzenia, oznacza de facto likwidację tej branży naszej gospodarki.

Poseł Adam Gawęda: Posłowie i Europosłowie Litwy poprą nasze stanowisko w sprawie rozporządzenia metanowego

- Posłowie i Europosłowie Litwy poprą nasze stanowisko w sprawie rozporządzenia metanowego - o to poprosiłem w trakcie spotkania z Komitetem Ekonomicznym Sejmu Litwy. Podkreśliłem jak wielkie znaczenie dla naszych państw mają wspólne działania na rzecz suwerenności i stabilności działania systemów energetycznych - poinformował w swoich mediach społecznościowych Adam Gawęda, poseł PiS z Wodzisławia Śląskiego, który jest także przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Transformacji Regionów Górniczych.

Kwestia wprowadzenia zapisów rozporządzenia metanowego UE budzi ogromne obawy w całej branży górniczej

Jego zapisy w znacznym stopniu ograniczają możliwość emisji metanu przy wydobywaniu węgla, a wszyscy jednoznacznie podkreślają: te zapisy są dla nas wyjątkowo szkodliwe. - Największym wyzwaniem dla Polski i Litwy biorąc pod uwagę utrzymanie konkurencyjności naszych gospodarek, jest niekontrolowany wzrost cen energii spowodowany zakłóceniami w dostawach surowców energetycznych wywołanymi agresją Rosji na Ukrainę i wynikającymi w następstwie tego faktu wzajemnymi restrykcjami UE-Rosja. W dyskusji wspólnie zadeklarowaliśmy dalszą dobrą współpracę na forum Unii Europejskiej, obejmującą również zmianę mechanizmu ustalania cen transakcyjnych na rynku energii elektrycznej, dotychczas wyznaczanych w oparciu o koszt energii produkowanej z najdroższego paliwa – gazu, podczas gdy rzeczywiste koszty produkcji z OZE i węgla są znacznie niższe, a także postulujemy zawieszenie unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) - mówi poseł Gawęda.

Przypomnijmy, zgodnie z zapisami unijnego rozporządzenia, od 2027 roku na każde wydobyte tysiąc ton węgla do atmosfery mogłoby być emitowane maksymalnie 5 ton metanu

W kolejnych latach zapisy dyrektywy zostałyby jeszcze bardziej zaostrzone, przez co na tysiąc wydobytych ton, emisja metanu mogłaby wynieść najwięcej 3 tony. Normy zawarte w rozporządzeniu dotknęłyby zarówno kopalń węgla energetycznego, jak i koksowego, co oznacza, że konieczność ich spełnienia ciążyłaby zarówno na kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej, jak i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jednocześnie niespełnienie warunków wynikających z dyrektywy - a to, jak zewsząd słychać jest nierealne - wiązałoby się z karami finansowymi, które mogłyby sięgnąć nawet 1,5 miliarda złotych rocznie.

Jak wskazują związkowcy, unijne rozporządzenie mogłoby spowodować zamknięcie aż 80 procent polskich kopalń

Jednocześnie, co także podkreślają związki zawodowe, stoi ono w sprzeczności z zawartą w 2021 roku umową społeczną, zgodnie z którą górnictwo w Polsce miało funkcjonować do 2049 roku. Polscy politycy, związkowcy, a także prezesi największych spółek budują więc wspólny front, na którym walczyć chcą w Brukseli o rezygnację z kontrowersyjnych zapisów. - Zjednoczenie się wokół tego celu (zmiany zapisów dyrektywy na mniej restrykcyjne - przyp. red) to jest polska racja stanu. Nie wyobrażam sobie, żeby jakiś polski polityk przyłożył rękę do tego, żeby zabić nie tylko Śląsk, ale całą polską energetykę - mówił nam niedawno sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Marek Wesoły.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera