Poseł Pięta piętnuje ukraiński serial i piwo

  Poseł Pięta piętnuje ukraiński serial i piwo

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kozak Maksym Żeleźniak, jeden z przywódców rzezi na Humaniu, podczas której wymordowano 20 tys. Polaków i Żydów, chwali się, że powiesił na wieży kościelnej "Lacha, Żyda i psa, bo ich wiara jednakowa".
  To jeden z wątków serialu historycznego w ukraińskiej telewizji. Patronuje mu piwo Lwowskie, które zachęca do poznania "chwalebnej przeszłości ojczyzny". Oburzenia nie kryją polskie środowiska kresowe i część ukraińskich publicystów. Ale z najbardziej spektakularną odsieczą sprawie polskiej pospieszył bielski poseł PiS Stanisław Pięta. Zaapelował o interwencję do MSZ i grozi, że więcej nie weźmie do ust piw Grupy Carlsberg, do której należy Lwowskie.

  Zobacz fragment kontrowersyjnego filmu


  Kilka miesięcy temu polscy historycy dziwili się, że Ukraińcy gloryfikują czyny Stepana Bandery, nacjonalisty bratającego się w czasie II wojny światowej z nazistami.
  Ale Żeleźniak, skądinąd współodpowiedzialny za wymordowanie 20 tys. Polaków i Żydów podczas humańskiej masakry, także jest wielkim ukraińskim bohaterem narodowym. Iwan Gonta, drugi z przywódców powstania hajdamaków, pod koniec ubiegłego roku doczekał się pomnika w miejscowości Chrystiniwka.

  - Z Ukrainą mamy wielki problem i niemal każda kwestia z przeszłości jest konfliktowa - podkreśla ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

  Najnowszy konflikt już żyje własnym życiem. Chwalebna historia Ukrainy emitowana w stacji "24" z takimi epizodami jak wieszanie "Polaka, Żyda i psa" - w myśl słynnego powiedzenia Chmielnickiego, poirytowała najpierw część Ukraińców.

  - Jeśli w kraju, który uważa się za europejski, można posługiwać się takimi argumentami, a społeczeństwo pokornie to ogląda, to kraj ten do XXI wieku od epoki Żeleźniaka ma jeszcze daleko - stwierdził Mykoła Riabczuk, ukraiński publicysta i poeta.

  Środowiska kresowe oburzył nie tylko panegiryk na cześć ludobójstwa, ale i patron kontrowersyjnego serialu. Jego sponsorem jest piwo Lwowskie. Reklamy marki pojawiają się na początku, w środku i na końcu filmu, a na niektórych planszach widnieje logo Lwowskiego. Ukraińska Polonia apeluje o bojkot piwa. - Trzeba wiedzieć, na co daje się swoje pieniądze. Kto wie, może następnym razem ta firma nieświadomie zasponsoruje wydanie "Mein Kampf"? Jak można było nie przewidzieć reakcji społecznej? - pyta Marcin Romer, redaktor naczelny "Kuriera Galicyjskiego", pisma Polaków na Ukrainie.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Demokracja

  astr2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  Tak się kończą demokracje. Demokracja doprowadza zawsze do rozpasania, samowoli, głupoty. Jest to proszenie się o kłopoty. A jak ktoś notorycznie nadstawia pośladki to niech się nie dziwi, że ktoś...rozwiń całość

  Tak się kończą demokracje. Demokracja doprowadza zawsze do rozpasania, samowoli, głupoty. Jest to proszenie się o kłopoty. A jak ktoś notorycznie nadstawia pośladki to niech się nie dziwi, że ktoś mu w końcu w nie przysadzi. Demokratyczna I RP była tak słaba, że dziesiątki lat targały nią rozmaite rozruchy, a wszelkie próby zwiększenia samorządności były z łatwością blokowane bardzo niewielkimi łapówkami przez państwa ościenne. Dlatego po rozbiorach większość ludzi odczuwała ulgę, że nierządy już się skończyły.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O co chodzi?

  OBSERWATOR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 56

  O co chodzi? przecież Pan poseł reprezentuje partię wyznającą tego typu samego typu ideologię-Jeden Naród, Jedna Partia,Jeden Wódz,Końcowy efekt zawsze ten sam!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Też coś!

  lion (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Idiota. Mylisz patriotyzm z nacjonalizmem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  okupacja Ukrainy

  Silo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 67

  Polacy byli na ukrainie okupantami. Jeremi Wiśniowiecki w czasie powstania Chmielnickiego tez mordował ukraińską ludność.
  Każdy naród ma swoich bohaterów. Na przykład polski bohaterski AK-owiec...rozwiń całość

  Polacy byli na ukrainie okupantami. Jeremi Wiśniowiecki w czasie powstania Chmielnickiego tez mordował ukraińską ludność.
  Każdy naród ma swoich bohaterów. Na przykład polski bohaterski AK-owiec "Łupaszka" jest odpowiedzialny za zbrodnie swojego oddziału na ludności białoruskiej.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mordercy z UPA

  Maniek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 64 / 35

  Nie mówiąc o "bohaterach" z UPA którzy mordowali ludność polską na Wołyniu, Podolu, Pokuciu, Zamojszczyźnie i Lubelszczyźnie a po II WW w Bieszczadach i Rzeszowskim. Ilość tych "bohaterów" jest tak...rozwiń całość

  Nie mówiąc o "bohaterach" z UPA którzy mordowali ludność polską na Wołyniu, Podolu, Pokuciu, Zamojszczyźnie i Lubelszczyźnie a po II WW w Bieszczadach i Rzeszowskim. Ilość tych "bohaterów" jest tak wielka że miejsca w tym poście zabraknie....
  P.S. Nie płacz nad "biednymi" Rusinami - Jarema tylko odpłacił im tylko za to co zrobili z szlachtą i Żydami po wybuchu powstania Chmiela. Przed powstaniem Jeremi nie mordował swoich ruskich poddanych bo nie miałby kto robić na jego polach.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo