Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posel Plura: Apeluję o polityczną ciszę na Zgodzie [MARSZ NA ZGODĘ 2015]

Marek Plura
Marek Plura
Marek Plura Lucyna Nenow / Polskapresse
Marsz na Zgodę 2015: - Proszę i serdecznie apeluję o to, aby w tym roku powstrzymali się od wystąpień pod bramą obozu, tak aby uchronić tę chwilę od jakiegokolwiek przedwyborczego kontekstu - mówi europoseł Marek Plura.

Marsz na Zgodę 2015:

24 stycznia o godzinie 12:00 z Placu Wolności w Katowicach ruszy tradycyjny marsz upamiętniający dziesiątki tysięcy Ślązaków - ofiar Tragedii Górnośląskiej. Przejdzie on 12-kilometrową trasą, którą prowadzono więźniów pod bramę byłego obozu koncentracyjnego prowadzonego przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego w Świętochłowicach. jest to jednocześnie manifestacja śląskiej jedności oraz przywiązania do śląskiej historii i tradycji regionu.

Uczestniczący w marszu corocznie europoseł Marek Plura apeluje:

Zachęcam wszystkich do uczczenia naszych przodków, którzy ginęli i cierpieli w czasach komunistycznej Polski za to tylko, że byli Ślązakami. Dotknęło to zarówno Ślązaków o germańskim, jak i słowiańskim rodowodzie. Dziś pamięć o nich nas jednoczy. Liczę na to, że ta pamięć i szacunek do niej wywoła także obecność polityków, z góry jednak proszę i serdecznie apeluję o to, aby w tym roku powstrzymali się od wystąpień pod bramą obozu, tak aby uchronić tę chwilę od jakiegokolwiek przedwyborczego kontekstu. Oczywiście ja również zastosuję się do tej reguły. Niech przemówią śląskie organizacje, niech przemówi śląska historia, niech Polska pozna i zrozumie prawdę o narodzie, którego istnienie wciąż neguje.

Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego z 2010r. Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej obchodzony jest w ostatnią niedzielę stycznia w celu uczczenia pamięci Ślązaków represjonowanych w latach 1945-1948. Zrodził się on z inicjatywy radnych Ruch Autonomii Śląska i jest czczony przez osoby o tożsamości śląskiej. Symbolem tej ukrywanej przez lata tragedii stał się obóz koncentracyjny w Świętochłowicach-Zgodzie. Podlegał on Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego.
Choć przewidziany był na 1500 więźniów, stan jego obłożenia wynosił 2500-2700 osób. Z niespełna 6000 osób w ciągu ok. 300
dni istnienia obozu zmarło co najmniej 1855. Obóz był elementem szerszych czynów o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców regionu. W pierwszym okresie działania te sprowadzały się do mordów, gwałtów, grabieży i dewastacji materialnego dziedzictwa, dokonywanych przez Armię Czerwoną. Po przejściu frontu przez Górny Śląsk władze sowieckie i polskie uruchamiały liczne obozy pracy.

Przymusowo wysiedlano Ślązaków, a tysiące górników, hutników i innych specjalistów deportowano do katorżniczej pracy w przemyśle Związku Radzieckiego. Większość z nich nie wróciło do swoich żon i dzieci, a pamięć o tej tragedii w czasach PRL była zakazana i wymazywana. Stad też brak jednoznacznych źródeł co do rozmiaru represji. Szacuje się, że za swoją śląskość zapłaciło życiem lub cierpieniem ponad 100 tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!