Poślizg schetynówek

Michał Wroński
Czy program budowy schetynówek na samym starcie wpadnie w poślizg? Na 52 gminy i powiaty województwa śląskiego, które otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do tej pory tylko osiem rozstrzygnęło przetargi na wyłonienie wykonawcy. Pozostałe mają na to już tylko dwa tygodnie. - Zrobimy wszystko, by zdążyć, ale pewności dać nie możemy - mówią samorządowcy. Śpieszyć się jednak nie muszą. Ministerstwo nie ma żadnego "bata", którym mogłoby zmusić ich do szybszej pracy.

W pierwszej turze Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych samorządowcy z naszego regionu złożyli 185 wniosków na łączną kwotę 182,6 mln złotych. Do podziału było jednak tylko 62,5 mln złotych, więc ostatecznie dofinansowanie otrzymało tylko 17 powiatów i 35 gmin. Lista wybrańców została przedstawiona na przełomie grudnia i stycznia. Zgodnie z ustalonym przez ministerstwo harmonogramem, do końca marca mają oni rozstrzygnąć przetargi na wyłonienie wykonawców, tak by przed grudniem mogły zakończyć się prace w terenie.

O zbliżającym się terminie przypomniał niedawno samorządowcom urząd wojewódzki. W odpowiedzi otrzymał informację, że jak do tej pory rozstrzygniętych zostało osiem przetargów (w Siemianowicach, Wodzisławiu, Jaworznie, Radlinie, Czeladzi, Milówce i dwa w powiecie częstochowskim). W przypadku 36 postępowanie przetargowe jest w toku, a z ośmiu nie dotarły żadne wieści, co może wskazywać, iż cała procedura jeszcze się nie zaczęła.

- Nie mamy instrumentów prawnych, by w tej kwestii wpływać na samorządy. Mogliśmy im tylko przypomnieć i mieć nadzieję, że wszyscy zdążą na czas - mówi Aleksandra Wilk z Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Urzędu Wojewódzkiego.

Wśród samych samorządowców póki co panuje umiarkowany optymizm. Liczą, że rzutem na taśmę uda im się zdążyć z rozstrzygnięciem przetargów przed końcem miesiąca.

- Otworzyliśmy już oferty. Obecnie trwa sprawdzanie dokumentacji, ale to już formalność. Zdążymy przed końcem miesiąca i na dodatek sporo zaoszczędzimy. Zamiast planowanych siedmiu milionów złotych inwestycja kosztować będzie niecałe pięć milionów - zapowiada Tadeusz Marszolik, wicestarosta powiatu miko-łowskiego. Na przebudowę drogi i reorganizację ruchu powiat otrzymał trzy miliony złotych - maksimum tego, co można było dostać. Taką samą kwotę wywalczył powiat raciborski - jak do tej pory żadna firma nie wykazała jednak zainteresowania wartym w sumie prawie 6,5 mln złotych zleceniem. Urzędnicy czekać będą na oferty do 24 marca.

- Jeśli dokumentacja będzie kompletna i nie trzeba będzie w niej niczego uzupełniać, to powinniśmy zdążyć. To już jednak nie zależy od nas, a wyznaczony przez ministerstwo termin jest dość karkołomny - ocenia sekretarz powiatu raciborskiego Beata Bańczyk.

W ostatnim momencie przetargi zamierza też rozstrzygać liderujące wśród gmin (3 miliony złotych dotacji) Bielsko-Biała, gdzie za otrzymane z ministerstwa dofinansowanie przebudowana ma być ulica Kolista oraz Zabrze (2,6 mln. złotych na budowę ronda), gdzie otwarcie kopert nastąpi 25 marca.

Jakie konsekwencje czekają tych, którzy nie zdążą rozstrzygnąć przetargów w wyznaczonym przez MSWiA terminie? Pytanie to najwyraźniej wywołało lekką konsternację wśród urzędników resortu, gdyż na odpowiedź czekaliśmy niemal cały dzień. W końcu jednak rzeczniczka MSWiA, Wioletta Paprocka wyjaśniła nam, iż w programie budowy schetynówek nie ma słowa o skutkach niedotrzymania przez samorządy wyznaczonych im terminów. Teoretycznie pewne zmiany pod tym względem może wprowadzić nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. W praktyce szczegóły jej zapisów określi dopiero rozporządzenie Rady Ministrów.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych zakłada modernizację lub budowę ok. sześciu tysięcy kilometrów dróg gminnych i powiatowych w całym kraju. Zadanie to ma być realizowane na przestrzeni trzech lat - od roku 2009 do 2011. Z budżetu państwa przeznaczono na ten cel 3 miliardy złotych - mają one zostać po równo (tj. po 187,5 mln zł.) podzielone między 16 województw. Drugie tyle z własnych budżetów wyłożą zgłaszające je samorządy. W każdym województwie składane przez samorządy wnioski ocenia powołana przez wojewodę komisja, po czym lista najlepszych projektów przekazywana jest do zakwalifikowania resortowi.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie