Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłów, wójtów, a nawet prezydenta RP wybierzemy niebawem korespondencyjnie

Agata Pustułka
Zmiany zachęcą do wyborów?
Zmiany zachęcą do wyborów? Lucyna Nenow
Nie tylko osoby niepełnosprawne będą mogły głosować korespondencyjnie. Niedługo wejdą w życie przepisy, które umożliwią to wszystkim wyborcom.

Dziś korespondencyjnie mogą głosować tylko osoby niepełnosprawne. Przygotowana właśnie nowelizacja Kodeksu Wyborczego umożliwi korespondencyjne głosowanie wszystkim chętnym.

Dzięki korespondencyjnemu głosowaniu w wyborach będą mogły wziąć udział m.in. osoby, które w dniu wyborów na przykład mają całodobowy dyżur, czyli lekarze, policjanci czy strażacy.

- Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba będzie zgłosić wójtowi w Polsce, a konsulowi podczas pobytu za granicą. Każdy z chętnych otrzyma pakiet wyborczy do domu i będzie się mógł spokojnie zastanowić nad decyzją - wyjaśnia poseł PO Marek Wójcik, przewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych.

Co ważne przy okazji tej nowelizacji więcej lokali wyborczych zostanie przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, a w każdym z nich pojawią się dla osób niewidomych lub niedowidzących specjalne nakładki w alfabecie Braille'a na karty do głosowania. Będzie je można także otrzymać w pakiecie korespondencyjnym.

Tymczasem jak wynika z raportu "Ułatwienia w głosowaniu - wiedza, opinie i oczekiwania" przygotowanego wspólnie przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz CBOS wynika, że ponad 70 proc. Polaków chciałoby wprowadzenia głosowania przez internet.

Ankietowani popierają ułatwienia wyborcze w postaci głosowania przez pełnomocnika oraz korespondencyjnie, ale jednocześnie podkreślają, że informacje na temat tych możliwości są za mało rozreklamowane, a wiedza o nich niewielka. Sytuację w tym zakresie poprawiłaby zapewne akcja informacyjna w mediach. Z raportu CBOS wynika bowiem , że tylko co trzeci niepełnosprawny ma świadomość, że może głosować nie wychodząc z domu. Także osoby po 75 roku są niedoinformowane i w dniu w wyborów nie korzystają z możliwości oddania głosu przez wybranego pełnomocnika.
Przy okazji warto dodać, że wciąż najwięcej Polaków, bo aż 68 proc. i tak najchętniej zagłosowałoby w lokalu wyborczym. Cóż szkoda, że te chęci nie przekładają się na wyższą frekwencję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!