18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Posłowie chcą uczcić Korfantego jako wybitnego Ślązaka i Polaka [ZDJĘCIA]

Redakcja
Wojciech Korfanty był współtwórcą tworzącego się państwa polskiego, a jego postać należy postawić obok Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego - to fragment projektu uchwały, który we wtorek posłowie sejmowej komisji kultury skierowali do dalszych prac.

W tym tygodniu mija 140. rocznica urodzin Korfantego - jednego z czołowych polityków przedwojennej Polski, który do dziś uznawany jest za jednego z najbardziej zasłużonych dla Śląska.

"Wojciech Korfanty był jednym ze współtwórców tworzącego się państwa polskiego. Jego postać należy postawić obok Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Wincentego Witosa. Odegrał on bardzo ważną rolę jako jeden z przywódców Powstania Wielkopolskiego. Jesienią 1918 r. był entuzjastycznie witany w Warszawie, a następnie istotnie wpływał na kształt prac Sejmu Ustawodawczego" - głosi projekt uchwały, którego uzasadnienie podczas jego pierwszego czytania przedstawił poseł PiS Grzegorz Tobiszowski.

Losy Korfantego - jak podkreślają autorzy projektu - są "przykładem odrodzenia narodowego synów śląskiej ziemi, którzy w wyniku masowej edukacji spowodowanej przede wszystkim przez rewolucję przemysłową, odnaleźli swoje związki z narodem polskim".

Projekt przypomina, że najważniejsze dni chwały Korfantego, które przypadały na lata 1919-1922, były związane z jego rodzinnym Górnym Śląskiem. "Tutaj jako polski komisarz plebiscytowy, a potem dyktator III powstania Korfanty odegrał decydującą rolę w politycznym i militarnym rozstrzygnięciu tego zrywu. To dzięki jego talentom i konsekwencji po plebiscycie i III Powstaniu Śląskim osiągnięto sukces polityczny, który zaowocował przywróceniem części Górnego Śląska Polsce" - głosi projekt. Zaznaczono, że Korfanty w przedwojennej Polsce był niekwestionowanym przywódcą na Śląsku, a także czołowym działaczem chrześcijańskiej demokracji. W projekcie przypomniano też, że Korfanty w latach 30. w wyniku konfliktów politycznych musiał emigrować z kraju.

Twórcy projektu zauważają też, że Korfanty był politykiem i publicystą ukształtowanym w politycznej i zbrojnej walce o prawa Ślązaków. "Swoje wpływy wykorzystywał dla dobra Górnego Śląska i jego mieszkańców. W PRL pomniejszano rolę Korfantego i dopiero w wolnej Polsce zajął on należne mu miejsce. Wyrazem tego są nie tylko pomniki, ale przede wszystkim zwycięstwo w plebiscycie na najwybitniejszego Ślązaka XX wieku" - czytamy w projekcie uchwały, która - jak zapowiadają posłowie - ma zostać przyjęta podczas piątkowego posiedzenia Sejmu.

Wojciech (właściwie Adalbert) Korfanty urodził 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). W latach 1903-1912 i 1918 był posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu (1903-1918), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.

W latach 1918-1919 był członkiem Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania, a w 1920 r., jako mianowany przez rząd polski komisarz plebiscytu na Górnym Śląsku, kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

W odrodzonej Polsce w latach 1922-1930 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Od października do grudnia 1923 r. był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Będąc na emigracji został jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy powstałego z połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej.

Korfanty zmarł 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie. Pochowano go w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, był wielką manifestacją patriotyczną Ślązaków. PAP


*Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
*Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
*ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wideo

Komentarze 81

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
karlus
Urodziłeś się w Kielcach - to już wiemy, jesteś hadziajem - to tysz wiemy, słepiesz brynol i jabole na wulcu razem ze Sandmanem i Rybniczaninem - to widać, słychać i czuć! Ale nadal nie wiemy jakie psychotropy zapisał ci dochtór z Rybnika i jak często mosz je brać? Martwimy się ło twoje zdrowie, bo to i wiek już nie tyn a i ze stolcem mosz pierońskie problymy - no i do dom - do Kielc mosz daleko. Ino musisz uważoć na na Sandmana jak jedziesz do niego na wulec na byzuch, bo łon pare dni tymu sie prziznoł co lubi "rękodzieło". Tak więc weź na wszelki wypadek pora czopków, cobyś na drugi dzień nie chodził jak kawalerzysta po nauce końskiej jazdy.
A co do listu jaki Kozdoń dostoł łod adolfa, to buł to polecony czy zwykły?
Widza co twoja demencja postępuje dalej - "że mamy jasność w tej kwestii" - tobie zaś w dekiel pizło, ty nie mosz jasności - ty mosz pomroczność - dlatego bier te lekarstwa i nie śpij boso, ubierej na noc waciok i walonki, te co ci mamula przisłała w biksie po margarynie na wilijo. A łeb opierej o dekiel łod sracza ino klapa opuść coby nie śmierdziało! No i zamykej się na noc w tym haźlu!
.
hehe
O
Oberschlesier
kolejna hiena stalinowska:
Tadeusz Michejda powstaniec śląski z tych samych okolic co Kożdoń- minister w stalinowskim rządzie za Bieruta
O
Oberschlesier
wzór radzieckiego bojownika Gustaw Morcinek który nawet wystąpił o nadanie stolicy GŚ imienia zbrodniarza który zabil więcej niż Hitler, jest fetowany do dziś i dzieci nawet chyba czytają jego książki.
Mamy jasnośc w kwestii jakie polityczne prostytutki i kolaborantów stalinowskich się tu hołubi
G
GLIWICZANIN
przez NSDAP został określony jako "wzór niemieckiego bojownika", a z okazji urodzin otrzymał list od Hitlera.
A zatem: "ideologiem narodu śląskiego", jest lokalny hitlerowski kolaborant z czasów II wojny światowej. Cieszę się, że mamy jasność w tej kwestii.
k
karlus
Szkło to taki rodzaj ulubionych przez ciebie pieszczot ukraińskich, a wpakować ci mogą twoi kamraci na wulcu jak pódziesz do hajźla...
I co z twoimi rodzicami? Kaj to się oni urodzili? Na Łyczakowie czy pod Kielcami?
T
Tyta
dugo przed tym, zanim powstol Polski,
wtedy Poloki jeszcze z golymi rziciami skokali po drzewach i prali sie slonskiymi uorczykami po lebach.
k
karlus
I zaś zapomniołeś zacząć od: urodziłem się w Kielcach... i zakończyć: a i tak blank gupi umra.
Nadal czekamy na odpowiedź, gdzie byłeś i co robiłeś 24.09.1981r?
G
GLIWICZANIN
Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć ze szlezjerskiego bełkotu nt. tzw. "narodu śląskiego".
Wynika z tego, że:
nikt nie wie, kiedy ten "naród" powstał;
nikt nie potrafi wskazać żadnych postaci z jego historii (za wyjątkiem Zdzisława Jerzego, potomka mieszkańca podprzemyskiej wioski)
żadne z państw, w skład których wchodził Śląsk, nigdy nie zauważyło istnienia tego "narodu".
Wygląda to na bardziej tajemniczą historię niż dzieje zaginionego ludu Atlantydy :D
O
Oberschlesier
Autonomia śląska tez miała własny Sejm który mógłby to zrobić
S
Sandman
Mogą sobie robić jakie chcą języki urzędowe.
k
karlus
Nadal czekamy na informację gdzie się urodzili Twoi rodzice, bo życiorysy twoich dziadków znomy na pamięć!!!
Odwagi - alleluja i do przodu!
O
Oberschlesier
W Luksemburgu tez wtedy były tylko 2 jezyki urzędowe:francuski i niemiecki.
Ale w 1984 wprowadzono jako dodatkowy urzędowy lokalny jezyk luksemburski (Lëtzebuergesch)
S
Sandman
Oooo, dzięki. Jak dotąd chciano mi tylko wpakować cały magazynek w łeb. Szkłem mnie nikt jeszcze nie chciał "częstować". Tak zdecydowanie to dowód "wysokiej śląskiej kultury". hehehehe
S
Sandman
Statut organiczny Województwa Śląskiego pisze, że w tym Województwie były dwa języki urzędowe: polski i niemiecki. A gdzie język śląski? Czyżby nie był potrzebny bo nie było jeszcze wtedy "Narodu śląskiego"? Tylko poważne odpowiedzi proszę.
Dodaj ogłoszenie