Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłowie zaspali. Drogo zapłacą za to najubożsi

Aldona Minorczyk-Cichy
Zakaz eksmisji na bruk obowiązuje tylko do 17 listopada
Zakaz eksmisji na bruk obowiązuje tylko do 17 listopada Wojciech Matusik
Czy rok na zmianę przepisów i uchronienie przed życiową tragedią tysięcy rodzin to długo, czy mało? Dla naszych posłów - zdecydowanie zbyt mało. W efekcie wiosną wrócą eksmisje na bruk.

Nieróbstwem polityków zirytowany jest Janusz Tarasiewicz, wiceszef Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców. W proteście zawiesił działalność. - To skandal, żeby do takiej sytuacji doszło w państwie prawa. Przecież nie każda rodzina z wyrokiem eksmisyjnym to patologia. To często ludzie schorowani, biedni, bez pracy - podkreśla.

Prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich ostrzega przed możliwą plagą eksmisji na bruk - 17 listopada przestanie obowiązywać przepis ich zakazujący. Rok temu uchylił go Trybunał Konstytucyjny. I co? I nic.

Sejm pracuje nad dwoma projektami: nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego i zmianą ustawy o ochronie lokatorów. Ten drugi miał sprecyzować, że to na gminach ciąży obowiązek wskazania pomieszczenia tymczasowego dla eksmitowanych. Nie sprecyzuje, bo kadencja Sejmu się kończy i zabraknie czasu. A przyszły parlament będzie musiał wszystko zacząć od nowa. Ile w tym czasie osób znajdzie się na ulicy? Tylko w Śląskiem nawet kilkanaście tysięcy. Na szczęście dla nich przepisy po wyroku TK są nieprecyzyjne.

- To spowoduje, że wielu komorników nadal będzie wymagało pomieszczenia tymczasowego dla eksmitowanych. Kiedy wierzyciele zaskarżą taką decyzję, co do jej zasadności będzie musiał wypowiedzieć się sąd - mówi Mieczysław Kurz, wiceszef rady Izby Komorniczej w Katowicach.

Miasta nie mają lokali dla eksmitowanych

Rozmowa z Jakubem Jarząbkiem, rzecznikiem prasowym prezydenta Katowic

Ile osób w Katowicach obecnie czeka na eksmisję do lokalu socjalnego?
To aż 2538 osób. Nie mamy szans na to, by szybko zapewnić im lokale. Oferujemy im te, które np. zwalniają osoby przeprowadzające się do mieszkań w TBS-ach.

Jak wysokie odszkodowania z tego powodu płacicie?
Spółdzielniom mieszkaniowym i właścicielom kamienic tylko w 2010 roku wypłaciliśmy 3,7 mln zł. Chętnie wydalibyśmy ją na inny cel, np. na budowę mieszkań. Niestety, w obecnym stanie prawnym to niemożliwe. Liczymy na to, że prawo do mieszkania socjalnego nie będzie zasądzane jak do tej pory niejako z automatu. Zmiany są konieczne.

Eksmisja na bruk? A może znasz jest inne rozwiązanie?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!