Pospiesz się z pomocą

Beata Sypuła
fot. arc
Był piękny czerwcowy dzień 2003 roku. Do łodzi, która miała spłynąć Dunajcem, wsiadł wraz ze szkolnymi kolegami również Mateusz Wołek z Bliżyc pod Myszkowem. Pijany flisak nie utrzymał się w nurcie, łódź przewróciła się, zginął jeden gimnazjalista, Mateusz znalazł się pod wodą. Długotrwałe niedotlenienie mózgu, szpital, niedowład rąk i nóg. I ciągnąca się w nieskończoność rehabilitacja. Możesz pomóc dziś 21-letniemu mężczyźnie w powrocie do zdrowia ofiarując 1 proc. podatku odebranego fiskusowi organizacji, która go wspiera.

Uśmiechnięty, wysportowany, energiczny - takim widzą go dawni koledzy. Dziś Mateusz cierpi na niedowład kończyn, nie mówi, porozumiewa się przez mrugnięcie powiekami. Ćwiczenia, gimnastyka, masaże, zabiegi biofizyczne, pomoc logopedy, neurologa to tylko niektóre elementy niezbędnego leczenia. Rodzina jak najczęściej chciałaby zabierać chłopca do ośrodka rehabilitacyjnego. Powinien uczestniczyć w intensywnej terapii pięć razy w roku. Rehabilitacja jednak jest kosztowna.

- Mateusz jeździ z tatą na turnusy rehabilitacyjne do Ośrodka Rehabilitacyjnego "Neuron" w Bydgoszczy. Koszt jednego turnusu wynosi około 9 tys. zł za jeden miesiąc pobytu brata - mówi Piotr Wołek.

Do tego dochodzi koszt przejazdu specjalnie dostosowanym pojazdem - 4 tys. zł. Od ukończenia 18. roku życia Mateusz pobiera rentę socjalną. Niestety, nie starcza ona nawet na comiesięczne lekarstwa za około 600 zł. Dlatego matka i ojciec, Krystyna i Władysław Wołkowie oraz brat Piotr szukali wsparcia. Znaleźli je w Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Jest to organizacja pożytku publicznego, która pomaga takim ludziom, jak Mateusz. Może na swoje konto przyjmować wpłaty 1 proc. naszego podatku i przekazuje pieniądze potrzebującym.

- Państwa to nic nie kosztuje, a dla nas to nieoceniona pomoc - żarliwie przekonuje Piotr Wołek. - Wystarczy w PIT zaznaczyć, że chodzi o przekazanie 1 proc. podatku na Fundację Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", podać jej numer KRS i dopisać nazwisko Mateusz Wołek w rubryce "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakty z podatnikiem".

Fundacja otacza opieką ponad 6 tys. dzieci chorych i niepełnosprawnych, a także placówki lecznicze, hospicja, ośrodki opiekuńcze i wychowawcze. Jej działalność polega głównie na gromadzeniu funduszy z przeznaczeniem na przeprowadzanie trudnych operacji, drogiego leczenia, długotrwałych rehabilitacji.

- Po pobycie na turnusie rehabilitacyjnym mój syn Radek zaczął utrzymywać równowagę, podjął próby samodzielnego ubierania się i rozbierania - opowiada Anna Szymańska.

Niezależnie od corocznych gestów dobrej woli podatników, Fundacja sama stara się o pozyskanie funduszy, prowadząc działalność wydawniczą. Klub Myszki Norki wydaje książki z logo organizacji, najmłodsi mają piękne książeczki, a Fundacja środki na leczenie i rehabilitację dzieci z najuboższych rodzin i domów dziecka.

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"

ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa, KRS 0000037904
numer konta: 41 1240 1037 1111 0010 1321 9362

Podpowiadamy

Czy w rozliczeniu rocznym za 2008 r. będzie można wskazać cel szczegółowy wydatkowania kwoty, jaka została zadeklarowana na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego ?

Tak. Można to uczynić w bloku, który w zeznaniu podatkowym zamieszczono bezpośrednio pod wnioskiem o przekazanie 1 proc. i jest zatytułowany "Informacje uzupełniające". Przykładowo w zeznaniu PIT-37 jest to pozycja 128. Należy jednak pamiętać, iż przejaw woli podatnika nie stanowi obowiązku dla organizacji pożytku publicznego. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a w ślad za nią przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako podmiot uprawniony do otrzymywania 1 proc. podatku określają organizacje pożytku publicznego. Sposób wewnętrznej dystrybucji i wykorzystania środków odbywa się zgodnie z przedmiotem działalności określonym w statucie oraz przepisami prawa.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie