Posterunki policji muszą powrócić. Będzie bezpieczniej. W woj. śląskim zlikwidowano 18 posterunków

Patryk Drabek
Posterunki policji powinny powrócić - tak chcą gminy
Posterunki policji powinny powrócić - tak chcą gminy Arkadiusz Ławrywianiec/DziennikZachodni
Udostępnij:
Cztery lata temu zlikwidowano w woj. śląskim 18 posterunków. Teraz, po konsultacjach społecznych, pojawił się pomysł, by je reaktywować.

Policjanci w całym kraju zajmują się tworzeniem „map zagrożeń bezpieczeństwa”. Nie inaczej jest także u nas, gdzie funkcjonariusze z województwa śląskiego przygotowują analizy uwzględniające cały region i poszczególne powiaty, a tam gdzie jest to możliwe - także gminy.

W związku z tym projektem stróże prawa chcieli dotrzeć do jak największego grona osób, w tym do samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, ale także do zwykłych mieszkańców.

Ponad 7 tysięcy spotkań

Mapa zagrożeń dotycząca określonego terenu ma być odzwierciedleniem nie tylko policyjnych statystyk, ale także opinii osób, które mieszkają na w województwie śląskim.

Znawcy tematu podkreślają, że policja od wielu lat opracowuje analizy stanu bezpieczeństwa, które są przygotowywane na poziomie wojewódzkim, powiatowym czy też miejskim.Prawo i Sprawiedliwość nazwało je „mapami zagrożeń bezpieczeństwa”, ale to tak naprawdę nic nowego. Prace nad tą analizą mają zakończyć się jeszcze w tym miesiącu, ale już można wyciągnąć pierwsze wnioski.

ZOBACZ TAKŻE:
Po co komu na posterunku policji małżeńskie łóżka? Aż trzy takie szerokie łoża znalazły się na wyposażeniu niewielkiego komisariatu w Charzykowach na Pomorzu. Każde łóżko stoi w osobnym pokoju, a każdy pokój oprócz łóżka ma standardowe, hotelowe wyposażenie. Policja tłumaczy, że to dla wygody funkcjonariuszy, którzy przyjadą tam pracować. Tyle że wszystko wskazuje na to, że ten mały, wiejski posterunek położony w malowniczym miejscu nad jeziorem ma być miejscem letniego wypoczynku dla policjantów i ich rodzin, a na te luksusy z publicznej kasy wydano ponad milion złotych.

VIDEO https://get.x-link.pl/4e435a9c-851d-222c-3ab9-a7983a631aaa,d2fe6022-6b23-3411-e6d8-bae8e2f4d47a,embed.html

- Do tej pory w całej Polsce odbyło się już ponad 7 tysięcy spotkań, w których wzięło udział ponad 140 tysięcy osób. Z konsultacji wynika m.in., że istnieje potrzeba odtworzenia w wielu miejscach posterunków policji. W ostatnich latach zlikwidowano 418 posterunków spośród 817. Dotychczas, podczas prowadzonych konsultacji, zgłoszono i potwierdzono potrzebę odtworzenia ok. 100 posterunków - poinformował Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Policjanci publikują wnioski z konsultacji społecznych prowadzonych na terenie województwa śląskiego na stronach internetowych jednostek.

Gminy chcą posterunków
Uczestnicy spotkań wskazują na konieczność tworzenia map wielopłaszczyznowych, z uwzględnieniem różnego rodzaju zagrożeń, nie tylko związanych z przestępczością (np. szkodnictwo leśne, pożary czy też powodzie). Sami mieszkańcy zainteresowani są najczęściej bieżącymi zagrożeniami, jakie występują w pobliżu miejsca zamieszkania oraz tymi z obszaru ruchu drogowego - przekazała st. sierż. Magdalena Wiśniewska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Wśród postulatów w naszym regionie pojawiła się także reaktywacja posterunków w poszczególnych miejscowościach. Zbigniew Seniów, niedawno wybrany nowy wójt Koszęcina, podkreśla, że będzie się starał o to, by taki obiekt został przywrócony w tej miejscowości.

- Reakcja policjantów jest szybsza, kiedy są na miejscu. Szczególnie zimą. Rozmawiałem z mieszkańcami, podkreślali, że czuli się bezpieczniej, kiedy działał u nas posterunek - podkreśla Zbigniew Seniów.

Powrotu posterunku chcą również m.in. w Porębie. - Nie było takiego spotkania z mieszkańcami, podczas którego porębianie o to nie pytali. Gdy był u nas posterunek, to praca policjantów była bardzo dobrze wspominana - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Związkowcy mieli rację

Żadnych wątpliwości nie mają również policyjni związkowcy, który już cztery lata temu nie popierali proponowanych zmian.

- Byliśmy przeciwni zamykaniu posterunków i komisariatów - przypomina Rafał Jankowski, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Katowicach. - Było to szukanie oszczędności pod płaszczykiem tzw. modernizacji. Tam, gdzie funkcjonują nasze jednostki, poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców jest większe, a to bezcenne. Nie wyobrażam sobie policji tylko na telefon. Zapewnienie bezpieczeństwa nie jest tanie, ale nie można na nim oszczędzać. Zamykanie posterunków i komisariatów oburzyło również wiele samorządów, które od lat dbały o nasze placówki na ich terenie, licząc, że policjanci będą blisko mieszkańców - podkreśla Rafał Jankowski.

Zmiany w 2012 roku
Ostatnie informacje dotyczące likwidacji i przekształceń w garnizonie śląskim dotyczą 2012 roku. Jak wynika z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, zlikwidowano wówczas osiemnaście posterunków policji. Dwanaście zostało oddanych do właścicieli obiektów (spółdzielni mieszkaniowych i gmin), a sześć przekazano do zasobów Skarbu Państwa.

Ponadto dziesięć posterunków zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego zostało przekształconych w komisariaty policji. To: Sławków (podległy Komendzie Powiatowej Policji w Będzinie), Olsztyn (Komenda Miejska Policji w Częstochowie), Wręczyca Wielka (Komenda Powiatowa Policji w Kłobucku), Woźniki (KPP Kłobuck), Koziegłowy (Komenda Powiatowa Policji w Myszkowie), Krzyżanowice (Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu), Kamieniec Zbrosławice (Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach), Pyrzowice (KPP Tarnowskie Góry), Kalety (KPP Tarnowskie Góry) oraz Ogrodzieniec (Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu).

Już cztery lata temu w wielu miejscowościach pojawiły się głosy sprzeciwu, ponieważ mieszkańcy chcieli, by posterunki zostały w ich rejonie.

Nikt tych głosów nie wziął jednak pod uwagę.

ZOBACZ TAKŻE:
Po co komu na posterunku policji małżeńskie łóżka? Aż trzy takie szerokie łoża znalazły się na wyposażeniu niewielkiego komisariatu w Charzykowach na Pomorzu. Każde łóżko stoi w osobnym pokoju, a każdy pokój oprócz łóżka ma standardowe, hotelowe wyposażenie. Policja tłumaczy, że to dla wygody funkcjonariuszy, którzy przyjadą tam pracować. Tyle że wszystko wskazuje na to, że ten mały, wiejski posterunek położony w malowniczym miejscu nad jeziorem ma być miejscem letniego wypoczynku dla policjantów i ich rodzin, a na te luksusy z publicznej kasy wydano ponad milion złotych.

VIDEO https://get.x-link.pl/4e435a9c-851d-222c-3ab9-a7983a631aaa,d2fe6022-6b23-3411-e6d8-bae8e2f4d47a,embed.html


*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
maax
rozwiazac definitywnie straz miejska.zamiast 5 straznikow-jeden dzielnicowy,oczywiscie policjant.pomieszczenia po strazy przejac,przekazac policji.oszczednosc wielka.straz to tylko balast.za komuny nazywala by sie ormo.
O
Ormo wciąż żywe
Milicjantom wszystko sie należy!!!!!!!!!!
m
musiołuchol
pewnie jakiś mongoł z nornicą pod...ł bo jemu łoże nie jest potrzebne bardziej komputer i drukarka do pisania anonimów, takich kretów trzeba się pozbywać a nie tych co uderzają w ludzi co chcą coś zrobić pozytywnego
p
polak
Proponuję powołać ZOMO i ORMO
A
Adam z Zawiercia.
Posterunek Policji nie jest miejscem do odpoczynku .! Albo tam się pracuje albo śpi? Niestety ale nie wielu pojmuje co to jest służba i do czego zostali powołani . Dla władzy najlepiej dla ich osobistego zysku zabierać pieniądze publiczne innym by napełnić swoje kieszenie.! Prawo w Polsce działa tak dobrze że na jego widok ludzie trzęsą spodniami. !!! Te wszelkie ANALIZY to jedynie mydlenie oczu i usypianie czujności .Aby tylko do zmiany rządu i kolejnych wyborów , analizy wiec są po to by przeciągać każdą sprawę w nieskończoność by była jeszcze jutro rozpatrywana.!
ŚMIESZNI są wszyscy Ci od tych analiz nikomu nie potrzebnych , fakt zaistniał i winion być rozpatrzony w ciągu 24 godz. a nie miesięcy jak to jest obecnie.! Co należało by zrobić dla dobra zarówno społecznego jak i samej policji? . Powiem wprost zabrać tym wszystkim oficerom zza biurka połowę pensji i oddać dla tych od właściwej pracy.!!! Musi zniknąć w Polsce płatność od wykształcenia , czy stopnia służbowego a wróci NORMALNOŚĆ do tego kraju. Obecnie samo prawo jak i jego respektowanie stoi na głowie. Ci co powinni pokazywać ten respekt dla prawa sami go ŁAMIĄ i to nad-mienie.! Jaki wiec przykład dla innych .? ŻADEN. Czasy są jakie są ale w budżecie winno być tyle środków by obywatel mógł się czuć BEZPIECZNIE.!!! A więc bez zbędnych analiz na 10 tyś mieszkańców winion być posterunek owych stróżów prawa skoro ma być respektowane w tym kraju.!!! Ale to nie jeden policjant do spisywania danych zza biurka ale również sekcja operacyjna.
Obywatela nie stać by wynająć GORYLA do ochrony osobistej a Ci ze świecznika mają ich po kilku
a więc jako to sprawiedliwość i porządek w tym systemie???
Dodaj ogłoszenie